پیوند قرنیه؛ تمام آنچه شما باید در مورد این بدانید


پیوند قرنیه یا کراتوپلاستی نوعی جراحی است که در آن بخشی از قرنیه با بافت اهدایی قرنیه جایگزین می شود. پیوند قرنیه در بازیابی بینایی، کاهش درد و بهبود ظاهر قرنیه آسیب دیده و بیمار نقش دارد. بیشتر پیوند قرنیه موفقیت آمیز است، اما عوارض جانبی نادری از جمله رد قرنیه اهداکننده ممکن است رخ دهد. در این مقاله به توضیح این عمل می پردازیم و نکات مهم مربوط به آن را بیان می کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عمل پیوند قرنیه

قرنیه قسمت شفاف جلوی چشم است که به شما امکان می دهد نور را متمرکز کنید و بهتر ببینید. اگر قرنیه آسیب دیده باشد، ممکن است نیاز به جایگزینی با قرنیه سالم باشد. در این حالت، جراح تمام یا بخشی از قرنیه را برمی دارد و یک لایه بافت سالم جایگزین آن می کند. اغلب پیوند قرنیه برای بازگرداندن بینایی به افرادی انجام می شود که قرنیه آنها آسیب دیده است. از سوی دیگر، این پیوند می تواند به کاهش درد یا سایر علائم مرتبط با بیماری های قرنیه کمک کند.

بیماری هایی که با پیوند قرنیه بهبود می یابند عبارتند از:

 • قوز قرنیه یا قوز قرنیه؛
 • دیستروفی فاکس (یک بیماری ارثی)؛
 • نازک شدن یا پارگی قرنیه
 • زخم قرنیه به دلیل عفونت یا آسیب؛
 • التهاب قرنیه؛
 • زخم قرنیه که درمان آن بی فایده بود
 • عوارض مربوط به جراحی قبلی چشم

قرنیه اهدایی پیدا کنید

قرنیه ای که برای پیوند قرنیه استفاده می شود از افراد متوفی گرفته می شود که بافت های خود را اهدا کرده اند. قرنیه نباید از افرادی که به دلایل ناشناخته فوت کرده اند یا بیماری های خاصی مانند بیماری های مسری، جراحی قبلی چشم یا بیماری های چشمی داشته اند گرفته شود.

برخلاف اندام هایی مانند کبد و کلیه، پیوند قرنیه نیازی به سازگاری بافت ندارد. به همین دلیل لیست انتظار طولانی نیست و عملیات لینک دهی زیاد است.

انواع پیوند قرنیه

پیوند قرنیه شامل برداشتن کامل یا جزئی قرنیه بیمار و جایگزینی آن با بافت اهداکننده سالم است. جراح تصمیم می گیرد که از کدام روش استفاده کند. در زیر به انواع روش های پیوند می پردازیم.

ا. کراتوپلاستی نافذ یا PK (PK)

در این نوع پیوند، کل قرنیه جایگزین می شود. جراح تمام قرنیه آسیب دیده یا بیمار را برش می دهد تا یک دیسک کوچک به اندازه دکمه را در بافت قرنیه بردارد. برای ایجاد برش های دایره ای دقیق از ابزار خاصی استفاده می شود. قرنیه اهدایی به همان اندازه در ناحیه باز قرار می گیرد و جراح محل برش را بخیه می زند. در مراجعه بعدی به پزشک، بخیه ها را می کشد. این پیوند برای آسیب های شدید قرنیه انجام می شود و زمان ترمیم طولانی دارد.

2. کراتوپلاستی اندوتلیال یا EK

این جراحی شامل برداشتن لایه پشتی قرنیه از جمله اندوتلیوم و لایه نازکی از بافت است که از اندوتلیوم در برابر آسیب و عفونت محافظت می کند. بافت اهدایی جایگزین بافت برداشته شده می شود. تقریباً برای نیمی از افرادی که نیاز به پیوند قرنیه دارند استفاده می شود و معمولاً برای کمک به افراد مبتلا به دیستروفی کانونی و سایر شرایط استفاده می شود.

دو نوع کراتوپلاستی اندوتلیال وجود دارد:

 • کراتوپلاستی اندوتلیال (DSEK) از بافت اهدایی برای جایگزینی یک سوم بافت قرنیه استفاده می شود.
 • کراتوپلاستی اندوتلیال DMEK که از لایه بسیار نازکتری از بافت اهدایی استفاده می کند. این بافت بسیار نازک و شکننده است و جراحی آن نسبت به روش قبلی دشوارتر است.

روش سومی برای افراد مبتلا به دیستروفی کانونی وجود دارد که عبارت است از برداشتن قسمت مرکزی غشای داخلی بدون پیوند. با این حال، این کار در صورتی انجام می شود که قرنیه محیطی به اندازه کافی سالم باشد و سلول های آن بتوانند ناحیه برداشته شده را پر کنند.


باید بخوانید: مردمک و بیماری هایی که او را درگیر می کند


3. کراتوپلاستی لایه قدامی یا ALK

روش مناسب ALK بر اساس عمق آسیب قرنیه تعیین می شود. زمان ترمیم در این روش کمتر از زمان برداشتن کامل قرنیه است و بعید است عنبیه و قسمت های داخلی چشم آسیب ببینند. این جراحی به دو صورت انجام می شود:

 • کراتوپلاستی لایه سطحی قدامی یا SALK این تنها لایه قدامی قرنیه را جایگزین می کند و استروما و اندوتلیوم دست نخورده باقی می مانند.
 • کراتوپلاستی لایه قدامی عمیق یا DALK هنگامی که آسیب قرنیه به عمق استروما گسترش می یابد استفاده می شود. بافت اهداکننده سالم به محل جدا شده پیوند زده می شود.

4. پیوند قرنیه مصنوعی (کراتوپرتز)

اگر فرد واجد شرایط پیوند اهدایی نباشد، ممکن است قرنیه مصنوعی دریافت کند.

مراحل پیوند قرنیه

تیم پزشکی در حال انجام پیوند قرنیه هستند

1. آمادگی برای پیوند قرنیه

قبل از جراحی پیوند قرنیه، مراحل زیر لازم است:

 • معاینه کامل چشم: پزشک شما عوارض احتمالی پس از پیوند را بررسی می کند.
 • اندازه گیری چشم: پزشک اندازه قرنیه اهدایی را تعیین می کند.
 • بررسی تمام داروها و مکمل ها: ممکن است لازم باشد مصرف برخی داروها و مکمل ها مانند آسپرین را قبل و بعد از عمل قطع کنید.
 • درمان سایر مشکلات چشمی: مشکلات چشمی نامربوط مانند عفونت یا التهاب می تواند شانس موفقیت پیوند قرنیه را کاهش دهد. پزشک قبل از جراحی این مشکلات را برطرف خواهد کرد.

معمولا قطره های چشمی حاوی آنتی بیوتیک یک روز قبل از جراحی برای جلوگیری از عفونت چشم استفاده می شود.

2. در طول عملیات

در روز پیوند می توانند از مسکن ها برای تسکین و از بی حسی موضعی برای بی حس کردن چشم ها استفاده کنند. حتی ممکن است کاملا بیهوش شوید. در هر صورت، دردی احساس نمی کنید. زمان جراحی بسته به شرایط شما متفاوت است.

3. بعد از جراحی پیوند قرنیه

 • پذیرش داروها: قطره های چشمی و گاهی اوقات داروهای خوراکی بلافاصله پس از پیوند و در طول دوره نقاهت برای کمک به کنترل عفونت، تورم و درد مصرف می شود. قطره های سرکوب کننده سیستم ایمنی برای جلوگیری از رد پیوند تجویز می شوند.
 • از محافظ چشم استفاده کنید: عینک یا عینک محافظ در دوران نقاهت.
 • دراز کشیدن به پشت: بسته به نوع پیوند، ممکن است لازم باشد این کار مدتی پس از پیوند انجام شود تا بافت جدید در جای خود ثابت بماند.
 • جلوگیری از تصادف: برای استراحت پس از پیوند قرنیه برنامه ریزی کنید و به تدریج فعالیت های طبیعی مانند ورزش را از سر بگیرید. از مالیدن یا چشمک زدن خودداری کنید. برای جلوگیری از آسیب چشم باید تا آخر عمر مراقبت کافی انجام شود.
 • انجام معاینات دوره ای: برای بررسی بهبود و عوارض جانبی باید به طور دوره ای با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از افراد پس از جراحی احساس ناراحتی نمی کنند، اما برخی دیگر ممکن است برای چند روز احساس سوزش کنند یا چشمانشان قرمز و به نور حساس شود.

قرنیه خون دریافت نمی کند و بنابراین روند ترمیم آن کند است. اگر بخیه زده اید، پزشک چند ماه بعد آنها را در مطب می کشد.

نتایج پیوند قرنیه

حداقل بخشی از دید اکثر افرادی که این پیوند را انجام می دهند، بازگشته است. نتیجه پیوند به علت جراحی و سلامت شما بستگی دارد. بهبود کامل بینایی چند هفته تا یک سال طول می کشد و احتمال عوارض جانبی و رد پیوند تا سال ها پس از پیوند وجود دارد و معمولاً با دارو مدیریت می شود. به همین دلیل باید هر سال به پزشک مراجعه کنید.

اصلاح بینایی بعد از جراحی

بینایی شما ممکن است در ابتدا بدتر از قبل از جراحی باشد و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بینایی شما بهبود یابد.

هنگامی که لایه خارجی قرنیه بهبود یافت، چند هفته تا چند ماه پس از جراحی، چشم پزشک شما می تواند کارهایی را برای بهبود بینایی شما انجام دهد، از جمله:

 • اصلاح بی نظمی قرنیه (آستیگماتیسم): بخیه‌هایی که قرنیه اهدایی را در جای خود نگه می‌دارند می‌توانند فرورفتگی‌ها و برجستگی‌هایی در قرنیه ایجاد کنند که می‌تواند دید را در برخی نقاط تار کند. پزشک می تواند با برداشتن چند بخیه و سفت کردن بقیه این مشکل را حل کند.
 • اصلاح مشکلات بینایی: عیوب انکساری مانند نزدیک بینی و دوربینی را می توان با عینک، لنز تماسی یا در برخی موارد با لیزر چشم اصلاح کرد.

عوارض پیوند قرنیه

این تقریباً بی خطر است، اما هنوز برخی از عوارض جانبی احتمالی وجود دارد، از جمله:

 • عفونت چشم؛
 • افزایش فشار در کره چشم (آب سیاه)
 • مشکلات بخیه های مورد استفاده برای رفع قرنیه اهدایی؛
 • امتناع از پیوند قرنیه اهدایی؛
 • خون ریزی
 • مشکلات شبکیه؛
 • تاری عدسی چشم (آب مروارید)
 • مشکلات شبکیه مانند جداشدگی یا رتینیت.

علائم رد پیوند قرنیه

سیستم ایمنی می تواند به اشتباه به قرنیه اهدایی حمله کند که به آن رد پیوند گفته می شود. در این صورت نیاز به درمان دارویی یا پیوند قرنیه است. در صورت مشاهده علائم رد فوراً به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

 • کاهش بینایی؛
 • درد در چشم؛
 • چشمان قرمز؛
 • حساسیت به نور.

رد پیوند در 10 درصد از پیوند قرنیه اتفاق می افتد.

سوالات متداول

1. پیوند قرنیه چقدر موثر است؟

اغلب پیوند قرنیه موفقیت آمیز است، اما برخی از افراد ممکن است رد شوند و نیاز به قرنیه بیشتری برای پیوند داشته باشند.

2. آیا پیوند قرنیه نیاز به بخیه دارد؟

اکثر مردم بعد از جراحی بخیه می زنند اما از آن بی خبرند. برخی از بخیه ها حدود 1 ماه پس از جراحی برداشته می شوند، در حالی که برخی دیگر برای سال ها باقی می مانند.

3. آیا باید فعالیت های خود را بعد از پیوند قرنیه محدود کنم؟

پرستار و پزشک در مورد محدودیت های فعالیت با شما صحبت خواهند کرد. شما باید از هر گونه فعالیتی که مستقیماً بر چشم تأثیر می گذارد، مانند ورزش های تماسی اجتناب کنید.

4. آیا بینایی شما بعد از پیوند تغییر می کند؟

معمولاً بعد از جراحی تاری دید است، اما به تدریج بهبود می یابد. با بهبودی چشم و برداشتن بخیه ها، شکل قرنیه تغییر می کند. به همین دلیل، جراح معمولاً 3 تا 12 ماه قبل از تجویز یک عینک جدید صبر می کند و در صورت لزوم لنزهای تماسی را تجویز می کند.

5. چه زمانی می توانم بعد از پیوند قرنیه رانندگی کنم؟

اگر دید چشم دیگر برای رانندگی خوب است، می توانید پس از از بین رفتن کامل بیهوشی که حدود 24 ساعت طول می کشد، رانندگی کنید. اما ممکن است جراح از شما بخواهد که چند روز صبر کنید. بنابراین بهتر است شخصی شما را به خانه برساند و برای ویزیت به بیمارستان ببرد.

6. چه زمانی می توانم به سر کار برگردم؟

بستگی به فعالیت کاری، راحتی و دید شما دارد. برخی از افرادی که شغل اداری دارند ممکن است پس از چند روز به سر کار بازگردند. افراد دیگر باید چند هفته صبر کنند.

7. تا چه زمانی باید نگران امتناع از پیوند قرنیه باشید؟

رد پیوند بعید است، اما تا سال ها پس از جراحی باقی می ماند. به همین دلیل است که باید مراقبت های لازم را انجام دهید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید