چرا طرح دروار فقط برای داروهای تولید داخل اجرا شد؟


چرا طرح دروار فقط برای داروهای تولید داخل اجرا شد؟

دبیر مرکز اصلاح سیاست ارزی دارو، طرح داروور را در حال حاضر فقط برای داروهای تولید داخل اجرا می‌کند و گفت: داروهای وارداتی، شیر خشک و تجهیزات پزشکی همچنان در ارز دولتی است.


«حیدر محمدی» دبیر قرارگاه اصلاح سیاست های ارزی دارو در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این شبهه که بیمه های پایه از جمله تامین اجتماعی هنوز نتوانسته اند به تعهدات خود در طرح داروور عمل کنند، گفت: : این مشکل صحت ندارد و بیمه از قبل به داروخانه ها پول پرداخت می کند. سازمان برنامه و بودجه تاکنون 4 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.


وی همچنین با بیان اینکه پرداخت بیمه به داروخانه ها انجام می شود گفت: بیمه اجتماعی از نظر زمانی کمی عقب است که به دلیل بدهی های قبلی وی به داروخانه ها است که ربطی به طرح درور ندارد.


محمدی یادآور شد: رقم کل پروژه دروار 73 هزار میلیارد تومان است. با توجه به 4 هزار میلیارد تومانی که سازمان برنامه و بودجه به بیمه ها داده است، بیمه سلامت توانسته تمام درخواست های داروخانه های طرح دروار را پرداخت کند و در حال انجام است. . الان شرکت های بیمه بودجه دارند و می توانند این کار را انجام دهند.


محمدی یادآور شد: طرح داروار در حال حاضر برای داروهای تولید داخل در حال اجراست اما برای داروهای خارجی و وارداتی، شیرخشک و تجهیزات پزشکی هنوز اجرایی نشده است.


وی در خصوص زمان اجرای آن نیز گفت: برای اجرای این طرح باید دستورات لازم صادر شود، اما به ما گفته شده که فعلاً این طرح را برای داروهای وارداتی، شیرخشک و تجهیزات پزشکی اجرا نکنیم. که ارز دولتی تا ستاد تنظیم مقررات همچنان به آنها اختصاص می یابد، بازار و شورای حاکمیت نیز اجرای آن را برای این گروه تصویب کنند.


محمدی یادآور شد: علاوه بر بیمه پایه، بیمه تکمیلی نیز می تواند مفید باشد، اما با وجود درخواست هنوز به طرح دروار پاسخ داده نشده است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید