چرا مسابقات جام جهانی در قطر طولانی است؟


چرا مسابقات جام جهانی در قطر طولانی است؟


به گزارش ایلنا، در افتتاحیه جام جهانی 1930 که در اروگوئه برگزار شد، دیدار آرژانتین و فرانسه «پیش از پایان زمان» به پایان رسید زیرا ژیلبرتو دی آلمیدا رگو، داور برزیلی به اشتباه بازی مقابل آرژانتین را در دقیقه 84 بسته بود. برتری 1-0 اعلام شد شش دقیقه قبل از 90 دقیقه استاندارد یک مسابقه، به همین ترتیب تعیین شد!


رگو پس از محاصره شدن توسط بازیکنان فرانسوی و درگیری های متعاقب آن در زمین که شامل طرفداران اروگوئه ای نیز می شد متوجه اشتباه خود شد. سپس داور آرژانتینی ها را متقاعد کرد که بازی را «برای شش دقیقه از دست رفته» ادامه دهند. خوشبختانه Rego از مشکلات بیشتر در امان ماند زیرا هیچ تغییری در نتیجه نهایی ایجاد نشد.


جلو می آییم؛ در قطر 2022. در اینجا به نظر می رسد که داوران زمان بیشتری در اختیار دارند.


به طور سنتی، یک مسابقه فوتبال به مدت 90 دقیقه با دو نیمه 45 دقیقه ای برگزار می شود. یک داور ممکن است برای جبران وقفه های ناشی از مصدومیت و تعویض، چند دقیقه به هر نیمه اضافه کند. اما در قطر، به نظر می‌رسد که داوران بیشتر و بیشتر وقت‌های تلف شده (یا وقت‌های تلف‌شده) را اضافه می‌کنند و در نتیجه مسابقات بیش از 100 دقیقه طول می‌کشد.


برای ثبت رکورد، پیروزی 6-2 انگلیس مقابل ایران در روز دوشنبه 117 دقیقه و 16 ثانیه به طول انجامید که 14 دقیقه و 8 ثانیه زمان اضافه در نیمه اول و 13 دقیقه و 8 ثانیه در نیمه دوم به طول انجامید. در مجموع 27 دقیقه وقت اضافه به هر دو نیمه اضافه شد!


و این روند روز بعد ادامه یافت. برد 2-1 عربستان سعودی مقابل آرژانتین پس از 7 دقیقه وقت اضافه نیمه اول به علاوه 14 دقیقه دیگر که نزدیک به پایان نیمه دوم بود، رقم خورد. اولین دیدار این جام جهانی بین قطر و اکوادور 100:18 دقیقه و دیدار سنگال و هلند 102:49 دقیقه به طول انجامید. دیدار تیم های آمریکا و ولز در دقیقه 104:34 برگزار شد.


در مجموع در چهار مسابقه ابتدایی مسابقات 60 دقیقه به قانون 90 دقیقه اضافه شد که میانگین هر مسابقه 15 دقیقه بود.


طبق گزارش جمع‌آوری داده‌های ورزشی و شرکت تحلیلی Opta، طولانی‌ترین زمان مصدومیت در یک بازی جام جهانی از زمان شروع رکوردها در سال 1966، همگی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بوده است:


– نیمه اول انگلیس و ایران (13.59 دقیقه)


– آرژانتین – عربستان در نیمه دوم (13.53)


– نیمه دوم انگلیس – ایران (13:05)


– نیمه دوم آمریکا – ولز (10:32)


– نیمه دوم سنگال – هلند (10:03)


به گزارش اپتا، میانگین زمان بازی در 6 بازی ابتدایی این جام جهانی 106 دقیقه و 12 ثانیه در مقایسه با 97 دقیقه و 12 ثانیه در سال 2018 بوده است.


وقت اضافه می تواند تضمین کننده گل های دیرهنگام و تغییرات در نتیجه مسابقات باشد (اگرچه سناریوی دوم هنوز رخ نداده است).


ایران از روی یک پنالتی دیرهنگام به انگلیس گل زد. ضربه مهدی طارمی در ساعت 102:30 به سمت دروازه رفت. این آخرین گل ثبت شده در جام جهانی بدون وقت اضافه بود.


گل دیوی کلاسن دومین گل دیرهنگام هلند مقابل سنگال بود. او پس از 98 دقیقه و 17 ثانیه گلزنی کرد.


گرت بیل وقتی در دقیقه 82 مقابل آمریکا گل تساوی ولز را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، به وضوح خسته بود، اما مجبور شد تقریبا 20 دقیقه دیگر بازی کند.


بیل به ITV گفت: “باورم نمی شود 9 دقیقه به آن اضافه شده است، نمی دانم از کجا می آید. اما ما باید برای کشورمان تلاش کنیم، همیشه این کار را می کنیم و به راه خود ادامه خواهیم داد.”


با این حال، مسئولان جام جهانی قطر از آخرین حکم فیفا مطلع هستند که در آن زمان مصدومیت بیشتری به دو نیمه اضافه می شود.


زمان توقف معمولاً زمانی اضافه می شود که بازی به دلایل مختلفی مانند مصدومیت بازیکن، تعویض، کارت قرمز، اتلاف وقت عمدی و شادی پس از گل متوقف شود. به این موارد، بازدید داور از مانیتور VAR در کنار زمین (کمک ویدیویی داور) اضافه شده است.


رئیس کمیته داوران فیفا، پیرلوئیجی کولینا، هفته گذشته تایید کرد که داوران چهارم وظیفه پیگیری زمان از دست رفته در طول مسابقات را داشتند، کاری که آنها در جام جهانی قبلی روسیه 2018 تلاش کرده بودند انجام دهند.


در جام جهانی، فیفا دستورالعمل‌های جدیدی صادر کرد تا اطمینان حاصل کند که تمام «زمان‌های غیرعادی از دست رفته» در پایان هر نیمه جمع می‌شود.


این بار فیفا از مسئولان خواسته است تا زمانی که مسابقه به دلیل جشن گل، اتلاف وقت، تصمیمات دستیار ویدئویی، تعویض، پنالتی و کارت قرمز متوقف می شود، با دقت بیشتری نظارت کنند.


کولینا گفت: «اگر می‌خواهیم زمان فعال‌تری داشته باشیم، باید برای دیدن این زمان‌های اضافه آماده باشیم. به بازی ای فکر کنید که در یک نیمه سه گل زده می شود. این شادی گل معمولا یک تا یک و نیم دقیقه طول می کشد. با سه گل در تمرین، پنج، شش دقیقه را از دست می دهید. بنابراین آنچه که ما واقعاً می‌خواهیم انجام دهیم این است که زمان اضافه شده را دقیقاً محاسبه کنیم.»


وقت های اضافه در بازی های انگلیس – ایران و عربستان – آرژانتین به وضوح منجر به مصدومیت شد.


علیرضا بیرانوند، دروازه بان ملی پوش ایرانی پس از برخورد با سر، ضربه شدیدی به بینی وارد کرد و یاسر الشهرانی، مدافع عربستانی در خرک فینال بر اثر زانویی محمد العویس دروازه بان شکست خورد.


کولینا موضع فیفا را روشن کرد: “اگر می خواهیم از تصویر بازی محافظت کنیم، باید زمان را محاسبه کرده و به پایان هر نیمه اضافه کنیم.” ما مسابقاتی را نمی خواهیم که در آن توپ فقط 43، 44 یا 45 دقیقه در بازی باشد. ما باید مطمئن شویم که لحظه مناسب برای هر دو تیم در نظر گرفته شده است.”


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید