چرا نمی توانم باردار شوم؟ شش دلیل برای باردار نشدن بعد از جراحی + راه حل


من باردار نیستم. چه کاری باید انجام دهم چرا نمی توانم باردار شوم؟ یکی از سوالاتی که اکثر کسانی که برای باردار شدن اقدام کرده اند اما تاکنون نتیجه ای نگرفته اند. احتمالاً تا به حال به اینجا آمده اید، چند بار برای باردار شدن اقدام کرده اید و باردار نشده اید و احتمالاً با خود فکر کرده اید که نابارور هستید! اما صبر کن! تلاش برای باردار شدن را چگونه تعریف می کنید؟ باید بگویید پاسخ ساده است. یعنی داشتن رابطه بدون پیشگیری! اما باید بگوییم که اشتباه می کنید و این تنها بخشی از تلاش برای باردار شدن است.

برای باردار شدن و به خصوص برای باردار شدن سریع، داشتن رابطه کافی نیست و باید یک سری نکات را با هم رعایت کنید تا سریع باردار شوید. از جمله این نکات می توان به معاینات اولیه، رژیم غذایی تخصصی (به خصوص اگر جنسیت کودک برای شما مهم است)، نوع فعالیت بدنی، نحوه جلوگیری از بارداری به درستی، یافتن دقیق ترین زمان تخمک گذاری، و شرایط مرتبط، مانند آنچه موقعیت باید باشد. ، عمق نفوذ چقدر است و …. باید بگوییم که اگر همه این نکات را با هم رعایت کنید احتمالا خیلی سریع باردار خواهید شد. برای دانستن این نکات و نحوه رعایت آنها می توانید از طریق لینک زیر اپلیکیشن نعنا را دانلود کرده سپس گزینه می خواهم باردار شوم را انتخاب کرده و به سوالات آن پاسخ دهید. کاربران اپلیکیشن نعنا با کمک این بخش در بازه زمانی ۲ تا ۶ ماهگی باردار شدند.

اگر باردار نشدید و می خواهید سریع باردار شوید حتما به این قسمت توجه کنید

برای اینکه بتوانیم راه حلی برای باردار شدن سریع پیشنهاد کنیم، ابتدا باید بفهمیم که چرا هنوز باردار نشده اید. پس ابتدا روی لینک زیر کلیک کنید و به سوالات با دقت پاسخ دهید. با پاسخ به این سوالات شرایط باروری شما و همسرتان بررسی می شود و سپس با توجه به شرایط خود راه حل را دریافت خواهید کرد.

تجزیه و تحلیل وضعیت

باردار نیستم چیکار کنم؟ دلایل باردار نشدن

اگر تعجب می کنید که چرا باردار نمی شوید، تنها نیستید. ممکن است به نظر برسد که باردار شدن یکی از ساده ترین کارها است، اما گاهی اوقات اینطور نیست. در زیر 6 دلیل برای باردار نشدن در دوران بارداری و اقداماتی که می توانید برای درمان آن انجام دهید آورده شده است.

چگونه می توانم در کوتاه ترین زمان ممکن باردار شوم؟ 🤰

با کمک اپلیکیشن نعنا ظرف 2 تا 6 ماه باردار میشوید 😇 میتوانید جنسیت نوزاد آینده خود را اعم از زن و مرد انتخاب کنید توسط پزشک به صورت رایگان باشید و جزئیات را بدانید.

اختلال در تخمک گذاری

قبل از توضیح اختلالات تخمک گذاری باید بگوییم که اولین دلیل این است که شما با تشخیص زمان دقیق تخمک گذاری آشنا نیستید. اکثر زوج ها بدون شناسایی زمان دقیق تخمک گذاری اقدام به بارداری می کنند و بعد از مدتی باردار نمی شوند بلافاصله فکر می کنند که نابارور هستند. بدانید که اولین قدم برای یک بارداری موفق، شناسایی زمان دقیق دوره باروری است.

شما می توانید این دوران را از چند طریق شناسایی کنید:

 • ترشحات واژن
 • کیت تخمک گذاری
 • دمای پایه بدن
 • برنامه نعناع

برای باردار شدن، بدن باید تخمک را از طریق فرآیندی به نام تخمک گذاری آزاد کند. عوامل زیادی در این امر نقش دارند. تخمک گذاری نیاز به تعادل هورمونی دارد و این روند به راحتی قطع می شود. برای تخمک گذاری، هورمون آزاد کننده گنادوتروپین باید باعث ترشح هورمون محرک فولیکول و هورمون جسم زرد شود. پروژسترون و استروژن نیز در آماده سازی رحم برای دریافت تخمک بارور شده و رشد آن نقش دارند.
اختلالات تخمک گذاری علت اصلی 25 درصد موارد ناباروری است. بیشتر اختلالات تخمک گذاری را می توان با یک آزمایش خون ساده که سطح هورمون ها را اندازه گیری می کند، تشخیص داد.

این اختلالات عبارتند از:

 • اختلال در عملکرد غده هیپوفیز

غده هیپوفیز مسئول تولید و تنظیم بسیاری از هورمون ها در بدن است.

پرکاری یا کم کاری غده هیپوفیز می تواند هورمون های شما را به هم ریخته و مانع باردار شدن شما شود.

 • پرولاکتین بیش از حد

پرولاکتین اضافی تولید استروژن را کاهش می دهد و می تواند منجر به ناباروری شود.

 • نارسایی زودرس تخمدان

این وضعیت ممکن است به دلیل یک واکنش خود ایمنی یا از دست دادن زودرس تخمک در تخمدان باشد. هنگامی که تخمدان تخمک تولید نمی کند، تولید استروژن در زنان زیر 40 سال کاهش می یابد.

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

این سندرم منجر به عدم تعادل هورمونی می شود که بر تخمک گذاری تأثیر می گذارد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین علل ناباروری در زنان است، اما می توانید با تغییر شیوه زندگی و داروها آن را درمان کنید.

بیشتر اختلالات تخمک گذاری را می توان با یک آزمایش خون ساده که سطح هورمون ها را اندازه گیری می کند، تشخیص داد. تشخیص نارسایی زودرس تخمدان و PCOS ممکن است نیاز به سونوگرافی داشته باشد.

انسداد لوله های فالوپ

اگر تخمک گذاری به موقع اتفاق بیفتد، مرحله بعدی در بارداری موفق زمانی است که تخمک با اسپرم تماس پیدا می کند. این معمولاً در لوله‌های فالوپ اتفاق می‌افتد، اما اگر لوله‌های فالوپ مسدود یا آسیب ببینند، باردار شدن مشکل‌تر می‌شود. اگر تعداد اسپرم شما قابل قبول است و هورمون های شما منظم است، این می تواند دلیل مشکل شما باشد. انسداد لوله های فالوپ در زنانی که بیماری التهابی لگن دارند یا تحت عمل جراحی لگن و به خصوص حاملگی خارج رحمی قرار گرفته اند بسیار شایع است. در بسیاری از موارد، پزشکان می توانند لوله را باز کنند و شانس باروری را افزایش دهند.

آندومتریوز یکی از دلایل باردار نشدن است

اندومتریوز همچنین می تواند باعث ناباروری شود. این بیماری معمولا تا زمانی که مشکلات باروری رخ ندهد ناشناخته باقی می ماند. اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافت آندومتر در خارج از رحم رشد می کند و خود را به اندام ها و / یا سایر بافت های حفره لگن می چسباند.

از آنجایی که بافت آندومتر به نوسانات ماهانه هورمون ها در چرخه قاعدگی واکنش نشان می دهد، می تواند منجر به درد شدید قلب، خونریزی شدید، پریودهای طولانی مدت، حالت تهوع، مشکلات روده و مثانه و درد در حین رابطه جنسی شود. تخمین زده می شود که حدود 200 میلیون زن در سراسر جهان از آندومتریوز رنج می برند. از آنجایی که لاپاراسکوپی و بیوپسی تنها روش های رسمی تشخیصی هستند، بسیاری از زنان از ابتلای خود به این بیماری بی اطلاع هستند.

ناباروری همسر

اگرچه بسیاری از زنان فکر می کنند که علت ناباروری به آنها مربوط می شود، اما این همیشه درست نیست. در حدود یک سوم موارد، انسان عقیم است. ناباروری مردان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • تعداد کم اسپرم
 • تحرک کم اسپرم
 • انسداد مجرای دفران
 • اختلال در نعوظ

متخصص ناباروری معمولاً با بررسی نمونه اسپرم مرد در زیر میکروسکوپ به راحتی می تواند تعداد کم اسپرم و میزان اسپرم پایین را تشخیص دهد. یکی از شایع ترین علل مشکلات اسپرم واریکوسل است که تورم سیاهرگ هایی است که بیضه ها را تخلیه می کنند. این بیماری قابل درمان است و شانس باروری را افزایش می دهد.

مشکلات پزشکی تشخیص داده نشده

نقش مشکلات پزشکی در باردار نشدن

نقش مشکلات پزشکی در باردار نشدن

اگرچه باردار شدن ممکن است ساده به نظر برسد، اما فرآیند بسیار پیچیده ای است که بر بسیاری از سیستم های بدن دیگر تأثیر می گذارد. اگر سایر قسمت های بدن به درستی کار نکنند، به راحتی می توانند تعادل هورمونی مورد نیاز برای باردار شدن را مختل کنند. هر زمان که برای باردار شدن مشکل دارید، بهتر است برای شناسایی علت توسط پزشک معاینه کامل شوید.

سبک زندگی شما (و/یا همسرتان) نیز می تواند دلیل باردار نشدن شما باشد. مصرف مواد مخدر یا الکل و سیگار کشیدن می تواند بر توانایی شما برای باردار شدن و داشتن یک بارداری سالم تأثیر بگذارد. داروهایی مانند کوکائین و ماری جوانا می توانند بر تعداد و سرعت اسپرم تأثیر بگذارند. دخانیات و الکل شانس باردار شدن را کاهش می دهد و خطر سقط جنین را افزایش می دهد. مصرف زیاد کافئین، سبک زندگی ناسالم، و قرار گرفتن در معرض جکوزی و سونا (برای مردان) نیز با ناباروری مرتبط است.

به دلیل سن باردار نشوید

در سال 1972، میانگین سنی زنانی که برای اولین بار مادر شدند، 21 سال بود. در سال 2016 این سن به 26 سال رسید. بسیاری از زنان در سنین پیری در تلاش برای بچه دار شدن هستند. در زنانی که مدرک علمی خود را به پایان رساندند، 30 سالگی اولین بارداری بود. در حالی که معمولا دلایل بسیار خوبی برای به تاخیر انداختن بارداری وجود دارد، اما افزایش سن می تواند بارداری را دشوار کند. هر چه سن شما بیشتر باشد، احتمال ناباروری بیشتر می شود. طبق استانداردهای زایمان، زنان 35 ساله و بالاتر «در پایان سن باروری خود هستند».

دلایل باردار نشدن بعد از اولین عمل چیست؟

اگر انتظار دارید بعد از اولین اقدام باردار شوید و رابطه جنسی داشته باشید، کاملا در اشتباه هستید. زیرا در بهترین شرایط (اگر دقیقاً در زمان تخمک گذاری رابطه داشته باشید و تخمک آزاد شود و کیفیت اسپرم همسرتان در بهترین حالت باشد باز هم احتمال بارداری 20 تا 30 درصد وجود دارد. بنابراین باید منتظر بمانید. حداقل 6 ماه برای خودتان وقت بگذارید و به همسرتان فرصت دهید تا به بی بی چک پاسخ مثبت بدهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

راه حل جلوگیری از باردار شدن

اساساً زوج هایی که بیش از یک سال سعی در باردار شدن دارند و رابطه جنسی محافظت نشده دارند و باردار نمی شوند باید در مورد مسائل احتمالی ناباروری با پزشک خود صحبت کنند. زوج های 35 سال و بالاتر یا با سابقه پزشکی شناخته شده و مشکلاتی که می تواند در باروری فرد اختلال ایجاد کند، باید در اسرع وقت به متخصص باروری مراجعه کنند. برخی از بیماری های احتمالی عبارتند از:

پزشک شما با پرسش در مورد سابقه پزشکی، آزمایش خون و تجزیه و تحلیل مایع منی شروع می کند. آنها می توانند سونوگرافی را روی رحم و تخمدان ها انجام دهند. در صورت مشاهده هر گونه مشکل، اطلاعاتی را در مورد نحوه درمان علت و افزایش شانس باردار شدن در اختیار شما قرار می دهند.

برای افرادی که مشکلات باروری خاص دارند یا به درمان ها در طول زمان پاسخ نمی دهند، ممکن است راه حل هایی مانند لقاح مصنوعی و لقاح آزمایشگاهی توصیه شود.

اگر شما یکی از زنانی هستید که با ناباروری دست و پنجه نرم می کنید، طبیعی است که از اینکه بدنتان به درستی کار نمی کند احساس سردرگمی یا ناراحتی کنید. با این حال، بسیاری از موارد ناباروری کاملا قابل درمان هستند. اگر می خواهید بدانید که چرا تحت درمان نیستید، صحبت با پزشک خود ممکن است اولین قدم برای یافتن پاسخ این سوال باشد.

3.7 / 5 – (47 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید