چرا وزن کم نمی کنم؟ بررسی 8 دلیل برای کاهش وزن


شاید وقتی منظور شماست کاهش وزن در ابتدا می توانید با کمی تلاش وزن زیادی کم کنید اما پس از مدتی و بنا به دلایلی سرعت کاهش وزن کاهش می یابد. در این مقاله از سایت دکتر فرمو، 15 دلیل برای کاهش وزن یا توقف کامل کاهش وزن ذکر شده است. همچنین مقالاتی برای درمان سیستم بدن و تسریع این روند وجود دارد.

عناوین را بررسی کنید

شاید بدون اینکه بدانید در حال کاهش وزن هستید

اگر احساس می کنید وزن شما متوقف شده است، لازم نیست نگران باشید. این کاملا طبیعی است که ترازو برای چند روز (یا هفته ها) وزن ثابتی را نشان دهد، اما این بدان معنا نیست که شما چربی از دست نداده اید. وزن بدن چند پوند در نوسان است. این نوسان به غذایی که می خورید بستگی دارد و هورمون ها نیز می توانند تأثیر عمده ای بر میزان آب ذخیره شده در بدن شما داشته باشند. (به خصوص در خانم ها)

علاوه بر این، ممکن است چربی از دست داده باشید و عضله به دست آورید. این عامل به ویژه برای افرادی که تازه شروع به تمرین کرده اند رایج است.

شاید بدون اینکه بدانید در حال کاهش وزن هستید

اگر می خواهید چربی کم کنید، نه وزن کم کنید، این برای شما عالی است. پس بهتر است برای بررسی پیشرفت خود به جای ترازو از مقیاس دیگری استفاده کنید. مثلا هر ماه دور کمر و درصد چربی بدن خودت را اندازه بگیر

پوشیدن لباس های قدیمی و نگاه کردن به آینه می تواند پیشرفت شما را در روند کاهش وزن نشان دهد. لازم نیست نگران چیزی باشید، مگر اینکه وزن شما برای 1 یا 2 هفته کامل ثابت بماند.

به غذایی که می خورید توجه نکنید

اگر می خواهید وزن کم کنید، باید مراقب آنچه می خورید باشید. بسیاری از مردم نمی دانند واقعا چقدر می خورند. مطالعات نشان می دهد که نظارت بر مصرف غذا به کاهش وزن کمک می کند. افرادی که مقدار غذایی که می خورند را یادداشت می کنند یا از وعده های غذایی خود عکس می گیرند، نسبت به افرادی که این کار را نمی کنند، بیشتر وزن کم می کنند.

البته میزان غذای مصرفی خود را پیگیری کنید (به خصوص زمانی که برای کاهش وزن انجام شود) می تواند اثرات منفی نیز داشته باشد. برای افراد مبتلا به اختلالات خوردن، شمارش کالری و نظارت بر میزان مصرف آنها می تواند این اختلال را تشدید کند.

پروتئین کافی ندارید

پروتئین یکی از مواد مغذی ضروری برای کاهش وزن است. مصرف 25 تا 30 درصد کالری پروتئین می تواند متابولیسم شما را 80 تا 100 کالری در روز افزایش دهد و به طور خودکار چند صد کالری کمتر در روز دریافت کند. همچنین می تواند تا حد زیادی هوس خوردن میان وعده را کاهش دهد.

این تا حدودی به دلیل تأثیر پروتئین ها بر هورمون های تنظیم کننده اشتها مانند گرلین و سایر هورمون ها است. اگر صبحانه می خورید، حتما پروتئین را در آن وعده غذایی قرار دهید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که با آنها صبحانه می خورند مقدار زیادی پروتئین مصرف می کنند، کمتر گرسنه هستند و در طول روز اشتهای کمتری دارند.

ممکن است پروتئین کافی دریافت نکنید

خوردن یک وعده غذایی غنی از پروتئین می تواند متابولیسم شما را کاهش دهد که یکی از عوارض جانبی کاهش وزن است. همچنین از کاهش وزن جلوگیری می کند.

شما کالری زیادی مصرف می کنید

بسیاری از افرادی که در تلاش برای کاهش وزن هستند، کالری زیادی می سوزانند. ممکن است فکر نکنید که این برای شما مناسب است، اما تحقیقات نشان می دهد که بیشتر مردم میزان کالری مصرفی خود را دست کم می گیرند.

اگر روند کاهش وزن شما متوقف شده است، باید با تهیه نمودار کالری رژیم غذایی، میزان کالری دریافتی خود را برای مدتی کنترل کنید.

در اینجا برخی از منابع موثر وجود دارد:

  • Calorie Calculator – از این منبع برای شمارش کالری دریافتی خود استفاده کنید.
  • کالری شمار: در اینجا پنج مورد از بهترین سایت ها و برنامه ها برای ردیابی کالری و میزان مصرف غذا آورده شده است.

اگر می خواهید به یک هدف غذایی خاص برسید، مانند دریافت 30 درصد کالری بدن از پروتئین، باید میزان غذای دریافتی خود را پیگیری کنید. اگر آن را به خوبی دنبال نکنید، ممکن است به هدف خود نرسید.

البته لازم نیست تا پایان عمر میزان کالری مصرفی و آنچه می خورید اندازه گیری شود. در عوض، این روند را هر چند ماه یکبار و برای چند روز در نظر بگیرید.

شما غذاهای کامل نمی خورید

کیفیت غذا به اندازه کمیت آن مهم است. مصرف تمام غذاها تاثیر زیادی بر سلامت کلی بدن دارد و اشتها را متعادل می کند. مصرف سبزیجات و غلات تازه بسیار ارزشمندتر از همتایان فرآوری شده خود است.

شما غذاهای کامل نمی خورید

به خاطر داشته باشید که بسیاری از غذاهای فرآوری شده برچسب “غذای سالمدارند، واقعا سالم نیستند. اطمینان حاصل کنید که برچسب های روی غذاهایی که استفاده می کنید را بخوانید و غذاهایی که کربوهیدرات اضافی دارند نخورید.

شما زیاد می خورید

پرخوری به معنای خوردن فست فود بیشتر از نیاز بدن است. این مشکلی است که بسیاری از افراد در حال کاهش وزن هستند. برخی افراد غذاهای فرآوری شده بیش از حد می خورند و برخی دیگر بیش از حد غذاهای سالم مانند آجیل، کره، شکلات تلخ، پنیر و غیره می خورند. با وجود اینکه غذا سالم است، اما کالری زیادی دارد و باید مورد توجه قرار گیرد.

تو کاردیو نمیکنی

تمرینات قلبی عروقی انجام تمرینات تمرینات هوازی یا هوازی آنها همچنین به عنوان هر نوع ورزشی که ضربان قلب را افزایش می دهد شناخته می شود. این تمرینات شامل پیاده روی سریع، دوچرخه سواری و شنا است.

انجام این تمرینات یکی از موثرترین راه ها برای حفظ سلامت بدن است. ورزش همچنین برای از بین بردن چربی های شکم و چربی های مضری که در اطراف اندام ها جمع شده و باعث بیماری می شوند مفید است.

شما هنوز هم غذاهای شیرین می خورید

نوشیدنی های شیرین تاثیر زیادی در چاقی دارند. مغز شما سعی نمی کند کالری اضافی را با مصرف کالری کمتر از سایر غذاها جبران کند. البته این فقط مربوط به نوشابه نیست. حتی نوشیدنی‌های سالم‌تر مانند آب ویتامینی نیز نوشیدنی‌های شیرین در نظر گرفته می‌شوند. آب میوه ها نیز گاهی مشکل ساز هستند و نباید زیاد مصرف شوند. یک لیوان آب میوه معادل چندین تکه میوه شیرین است.

خوب نمیخوابی

خواب راحت یکی از عوامل حفظ سلامت جسمی و روحی و حفظ وزن متعادل است. تحقیقات نشان می دهد که خواب ناکافی یکی از دلایل چاقی است. بزرگسالان و کودکانی که به اندازه کافی نمی خوابند، به ترتیب 55 و 89 درصد بیشتر از افرادی که خواب کافی دارند، بیشتر است. در معرض چاقی قرار دارد من هستم.

خوب نمیخوابی

مصرف کربوهیدرات خود را کاهش نداده اید

اگر نیاز به کاهش وزن زیادی دارید یا بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 یا پیش دیابت دارید، باید از رژیم غذایی کم کربوهیدرات (کتوژنیک) استفاده کنید. می توان گفت که رژیم کم کربوهیدرات کاهش وزن را ۲ تا ۳ برابر سریعتر از زمانی که فقط غذاهای کم چرب مصرف می کند تسریع می کند.

البته، یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که تفاوت زیادی بین رژیم های غذایی غنی از مواد مغذی و کم چربی و رژیم های غذایی غنی از مواد مغذی و کم کربوهیدرات وجود ندارد. بنابراین مهم است که یک برنامه غذایی پایدار پیدا کنید که بتوانید برای مدت طولانی دنبال کنید.

رژیم های کم کربوهیدرات علاوه بر کاهش وزن، فواید دیگری نیز دارند. آنها همچنین می توانند بسیاری از نشانگرهای متابولیک مانند تری گلیسیرید، کلسترول HDL (خوب) و قند خون را بهبود بخشند.

وعده های غذایی شما بسیار نزدیک به یکدیگر است

شنیدم وعده های غذایی کوچک بخورید اما نزدیک به هم باعث شد افزایش متابولیسم و وزن کم کنید. اما محققان می گویند که خوردن وعده های غذایی کوچک تاثیر کمی بر چربی سوزی و کاهش وزن دارد (گاهی اوقات تاثیری ندارند!).

مضحک است که تمام روز مشغول تهیه و خوردن غذا و پیچیده کردن یک رژیم غذایی سالم باشید. از طرفی یکی از راه های کاهش وزن، روزه گرفتن طولانی مدت است.

به اندازه کافی آب نمی نوشید

نوشیدن آب تاثیر زیادی در کاهش وزن دارد. یک مطالعه 12 هفته ای بر روی افرادی که سعی در کاهش وزن داشتند، نشان داد کسانی که نیم لیتر آب قبل از غذا می نوشیدند، 44 درصد بیشتر از کسانی که این کار را نمی کردند، وزن کم کردند.

به اندازه کافی آب نمی نوشید

همچنین ادعا شده است که آب آشامیدنی میزان کالری سوزانده شده را در یک دوره 1.5 ساعته بین 24 تا 30 درصد افزایش می دهد.

مدت زیادی است که رژیم گرفته اید

پیروی از رژیم غذایی برای مدت طولانی ایده جالبی نیست. اگر برای مدت طولانی در حال کاهش وزن بوده اید و اکنون این روند متوقف شده است، بهتر است به بدن خود اجازه دهید مدتی استراحت کند.

کالری دریافتی خود را برای مدتی به چند صد پوند افزایش دهید، بیشتر بخوابید و وزن خود را افزایش دهید تا قوی تر شوید و عضله سازی کنید. سعی کنید قبل از شروع مجدد روند کاهش وزن و رژیم غذایی، سطح چربی بدن خود را 1 تا 2 ماه حفظ کنید.

شما روی رژیم غذایی بسیار متمرکز هستید

رژیم ها برای مدت طولانی مسئول نیستند. بر اساس تحقیقات، افرادی که رژیم غذایی منظمی دارند افزایش وزن پیدا می کنند. به جای تمرکز بر رژیم غذایی، به اهداف سلامتی خود فکر کنید. به عنوان مثال، روی خوردن غذاهای مغذی، ورزش منظم و انجام کارهایی که شما را خوشحال می کند تمرکز کنید.

به جای تلاش برای پس زدن، غم و اندوه خود را غرق می کنند و در نتیجه شکست های بیشتری را تجربه می کنند.

شما زیاد می خورید

بر اساس یک مطالعه در سال 2014، 19.9 درصد از مردم آمریکای شمالی و اروپا به مواد غذایی ناسالم معتاد هستند. اگر احساس می کنید به غذاهای ناسالم معتاد هستید، ممکن است تغییر عادات غذایی و رژیم غذایی برای شما دشوار باشد.

شما زیاد می خورید

اخرین حرف

کاهش وزن همیشه آسان نیست و عوامل متعددی می توانند آن را متوقف کنند. اولین قدم این است که بدانید کالری دریافتی شما می تواند برابر یا حتی بیشتر از کالری هایی باشد که از دست می دهید.

استراتژی هایی مانند غذا خوردن با برنامه، ثبت مقدار غذایی که در روز می خورید، مصرف پروتئین بیشتر و تمرینات قدرتی را در نظر بگیرید. در نهایت، باید بدانید که کاهش وزن و تغییر سبک زندگی نیاز به صبر، زمان، پشتکار و انعطاف دارد.

توجه: این یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.7 / 5 – (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید