چهارمحال و بختیاری رتبه دوم بیکاری در کشور/ مجوزهای حفر چاه در خانمیرزا باعث بیابان زایی در حاصلخیزترین دشت کشور شده است/ آبرسانی سیار به ۷۷ روستای استان


چهارمحال و بختیاری رتبه دوم بیکاری در کشور/ مجوزهای حفر چاه در خانمیرزا باعث بیابان زایی در حاصلخیزترین دشت کشور شده است/ آبرسانی سیار به ۷۷ روستای استان

نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان ها با بیان اینکه این استان رتبه دوم بیکاری را در کشور دارد، گفت: 40 درصد از جوانان استان بیکار هستند و به استان هایی مانند تهران، اصفهان و … می روند. بوشهر و هرمزگان در محل کار، صدها نفر از آنها در جاده ها بر اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند.


محمد یعقوب باقری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا همچنین افزود: طرحی را برای حل معضل بیکاری به شورای عالی استان ها ارائه کردم که مورد استقبال همه مسئولان قرار گرفت اما متاسفانه اقدامی صورت نگرفت. اگر این به مجلس می رفت و تصویب می شد، سالانه بیش از 100 هزار شغل در کشور حتی در استان های محروم مانند چهارمحال و بختیاری ایجاد می شد.


چهارمحال و بختیاری صنایع مادری ندارد


یکی از اعضای شورا و سخنگوی شورای عالی استان ها ادامه داد: چهارمحال و بختیاری استانی نیست که صنایع مادر، نفت، گاز و پتروشیمی داشته باشد. ساکنان این استان بیشتر عمر خود را به کشاورزی و دامداری می گذرانند. سیاست های نادرست دولت در چهار دهه گذشته و بی توجهی به کشاورزان و دامداران باعث مهاجرت روستاییان به شهرهای کوچک یا حومه شهرهای بزرگ شده است. همین اتفاقات باعث شد روستائیانی که جمعیت مولد را تشکیل می‌دادند به جمعیت مصرف‌کننده تبدیل شوند و آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، فقر، فحشا و غیره را در پی داشته باشند.


باقری افزود: نبود شغل مناسب باعث می شود جوانانی که شغل، آینده و مهارت کافی ندارند و صنایع مادری در استان هایشان وجود ندارد به سمت مشاغل پردرآمد مانند قاچاق کالا و مواد مخدر روی بیاورند که متاسفانه آینده آنها همین است. خراب. “


وی بیان کرد: در صورت توجه به روستاها و تبدیل آنها به مراکز توسعه و اشتغال پایدار و ارائه تسهیلات بازپرداخت کم بهره و بلندمدت به روستاییان و همچنین صنایع کوچک و سریع رشد در اطراف روستاها مانند شهرک های کشاورزی، گلخانه ها و دام”. ایجاد و استفاده از مهارت های این روستاییان. من معتقدم مهاجرت معکوس در کشور به ویژه در مناطق محروم رخ خواهد داد و مردمی که به دلیل بیکاری، خشکسالی و فقر مجبور به مهاجرت شده اند به روستاهای خود باز می گردند و روستاها احیا می شوند و مراکز توسعه پایدار اشغال می شوند. .


ما هیچ مشکلی با کم آبی نداریم. مدیریت بدی داریم


باقری در بخشی دیگر از سخنان خود به آب استان پرداخت و گفت: در چهارمحال بختیاری مشکل کم آبی نداریم اما مدیریت ضعیفی در این زمینه داریم. این استان اگرچه یک درصد از مساحت کشور را تشکیل می دهد، اما ۱۱ درصد از منابع آبی خود را در اختیار دارد و به عنوان پایتخت آبی ایران شناخته می شود. 3 رودخانه دز، کارون و زاینده رود از استان های چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرند و در استان بیش از هزار چشمه با خروج آب فراوان وجود دارد.


خانمیرزا با حفر 1400 حلقه چاه کویر شد


یکی از اعضای شورای عالی استان ها افزود: سوء مدیریت و سوء استفاده دولت های گذشته منجر به تخریب چهارمحال و بختیاری شد و با حفاری (مجاز و غیرمجاز) در دشت خانمیرزا حاصلخیزترین دشت کشور را به کویر تبدیل کردند. اگر خانمیرزا یکی از 7 دشت مهم کشور است و دو رودخانه از شمال و غرب شهر جاری است، اکنون آب زیادی ندارند.


وی گفت: طرح انتقال آب بن شهرکرد به بروجن را داریم که 50 درصد جمعیت استان را آب شرب تامین می کند با وجود اینکه 93 درصد حوضه آبریز زاینده رود در چهارمحال و بختیاری قرار دارد، اما متأسفانه آنها را تامین می کنند. اجازه ندهید این انتقال انجام شود.» با این انتقال آب، حداقل 50 درصد جمعیت استان و 3 شهر شهرکرد، بن و بروجن کوچکترین دغدغه ای برای آب شرب نخواهند داشت. متأسفانه این طرح بلاتکلیف مانده و انتظار داریم اجرایی شود.


باقری ادامه داد: یکی دیگر از پروژه های انتقال آب استان با هدف آب شرب و کشاورزی پروژه کره باس در خانمیرزا است. دشت خانمیرزا بسیار وسیع و حاصلخیز است که اگر این آب شرب و کشاورزی که ۲۶ سال بلاتکلیف بوده و حتی ردیف بودجه ملی دارد به این شهرستان منتقل شود از فرونشست زمین جلوگیری می شود و کشاورزی و تولیدات گلخانه ای رونق می گیرد. . .


وی گفت: آب شرب حدود 77 روستای شهرستان خانمیرزا و تعداد زیادی از روستاهای شهرستان لردگان به صورت سیار تامین می شود که این روستاها حذف می شوند.


باقری گفت: از استان چهارمحال و بختیاری به تمام صنایع مادر کشور از طریق لوله های آب منتقل می شود و با ساخت تونل بیش از صدها کیلومتر آب به کاشان، رفسنجان و یزد منتقل می شود. اما برای خانمیرزا که ممکن است کمتر از 5 یا 10 کیلومتر تونل نیاز داشته باشد یا با یک سیستم پمپاژ کوچک، هزاران هکتار زمین کشاورزی احیا نمی شود.


کوهرنگ حق ندارد حتی یک لیتر آب از زاینده رود بردارد


وی گفت: در حال حاضر شهرستان کوهرنگ که سرچشمه اصلی زاینده رود است متاسفانه حق برداشت حتی یک لیتر آب از این رودخانه را ندارد. اما از طریق این آب ده ها هزار هکتار از صنایع و شالیزارهای دیگر استان ها آبیاری و تامین می شود. هیچ حق آبه ای به چهارمحال و بختیاری پرداخت نمی شود، بنابراین در صورت وقوع چنین حوادثی نباید انتظار توسعه استان های محرومی مانند چهارمحال و بختیاری داشت.


نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان ها گفت: به نظر من دولت به جای سیاست های غلط و تمرکزگرایی آن باید توسعه را در همه استان ها فقط در چند کشور گسترش دهد. همین صنایع به جای ساختن صدها کیلومتر تونل مثلاً یا انتقال آب به صنایع دیگر کشور از طریق لوله، در استان های محروم مستقر هستند که زیرساخت های لازم از جمله آب را دارند و نیازی به این کار نیست. اینقدر پول خرج نمی کنند که نمی خواهند در کنار این صنایع شغل ایجاد کنند و صنعت را در کشور رونق دهند.


یکی از اعضای شورا و سخنگوی شورای عالی استان ها گفت: متاسفانه وضعیت کشاورزی در چهارمحال و بختیاری اصلا خوب نیست. بخش اعظم کشاورزی استان همچنان به روش سنتی انجام می شود و به دلیل صنعتی شدن و آبیاری قطره ای نوین در استان، متأسفانه روند اجرایی آن به قدری کند است که کشاورزان تمایلی به ادامه کار ندارند و بسیاری از آنها به دلیل اینکه در ادارات با این عزیزان برخورد مناسبی نمی شود و سنگسار می شوند. اگر چرخه های اداری حذف شود و امضاهای طلایی از بین برود، با آبیاری نوین و با مدیریت مصرف آب در کشاورزی و باغداری می تواند در استان توسعه یابد.


پرداخت تسهیلات کشاورزان گلخانه ای دشوار است


وی گفت: گلخانه ها در استان چهارمحال و بختیاری رونق زیادی داشته است اما پرداخت تسهیلات برای گلخانه داران سخت است و در صورت حمایت بیشتر می توانند قطب تولیدات گلخانه ای کشور شوند.


باقری با بیان اینکه در استان فرآورده های بادام و آجیل به قطب تولید این محصولات در کشور تبدیل می شود، افزود: در شهرستان های بن و سامان با وجود رودخانه های فراوانی که داریم، هم اکنون ماهی سردآبی بالاترین را دارد. تولید در کشور مدیریت می تواند در کنار این رودخانه ها مزارع پرورش ماهی ایجاد کند و برای جوانان شغل ایجاد کند.


40 درصد جوانان استان بیکار هستند


عضو شورای عالی استان ها ادامه داد: بیشتر جوانان ما در استان های بوشهر، هرمزگان، تهران و اصفهان به دلیل کم کاری در چهارمحال و بختیاری کار می کنند و متاسفانه سالانه صدها کارگر استان جان خود را از دست می دهند. جاده های حمل و نقل در اثر حوادث رانندگی، آنها را از دست می دهند. 40 درصد جوانان استان ما بیکار هستند. شهرستان های اردل، خانمیرزا، لردگان و کوهرنگ جزو 10 شهرستان استان از نظر بیکاری هستند.


چهارمحال و بختیاری به سرزمین هزار چشمه معروف است


وی افزود: استان به دلیل دارا بودن مناطق بکر و دیدنی و همچنین چشمه های فراوان که به سرزمین هزار چشمه معروف است، شرایط خوبی برای جذب گردشگر دارد. با توجه به آداب و سنن و زندگی ایلیاتی ها به ویژه ایل بزرگ بختیاری، اگر به خانه های تاریخی و سیاه چادرها نگاه کنید و با صدور مجوز برای خانه های سنتی و بوم گردی استان، بسیاری از نقاط کار در جذب گردشگر و منابع ایجاد شود.ایجاد ثبات مالی برای مردم. اما متأسفانه زیرساخت های لازم برای این کار ایجاد نشده و مسیرهای حمل و نقل مناسبی نداریم زیرا استان ما خط ریلی ندارد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید