چه بیماری هایی باعث ناباروری می شوند + معاینات تخصصی در روند درمان ناباروری زنان – نعناع


نوشتن درباره ناباروری زنان با این جمله کوتاه آغاز می شود: «مشکلات در دستگاه تناسلی زنان و شکست تلاش زوجین برای بچه دار شدن». متخصص باروری معمولاً مواردی را پس از باردار نشدن زوجین تشخیص می دهد و در طول مراحل درمان به هر دوی آنها به جز دلایل آن توضیح می دهد. ناباروری مردانه به دنبال این است که کدام بیماری ها باعث ناباروری می شوند.

وارد اپلیکیشن شوید

خبر خوب این است که با دانلود رایگان اپلیکیشن Mint می توانید به فروشگاه باروری تیم سلامت زنان نعنا دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید یکی از مکمل های موجود در فروشگاه باروری نعناع را با راهنمایی متخصص باروری خریداری کرده و یک دوره درمان را پشت سر بگذارید.

یکی از مکمل ها را زیر نظر متخصص باروری از فروشگاه تهیه کنید.

یکی از مکمل ها را زیر نظر متخصص باروری از فروشگاه تهیه کنید.

البته روش های درمانی زیادی برای درمان ناباروری زنان وجود دارد که از آن جمله می توان به درمان دارویی برای درمان اختلالات هورمونی، جراحی و … اشاره کرد. IVF نقل شده.

بد نیست بدانید که ناباروری زنان یک بیماری شایع است. حداقل 10 درصد از زنان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و هر کدام به نوعی ناباروری را تجربه می کنند. باید تاکید کنیم که ناباروری زن با سن او ارتباط تنگاتنگی دارد.

چه بیماری هایی باعث ناباروری می شوند؟

همانطور که در بالا ذکر شد، گزینه های درمانی زیادی برای ناباروری زنان وجود دارد. اما تشخیص دلایل آن چندان آسان نیست و در واقع برخی از زوج ها با مشکل ناباروری بی دلیل مواجه می شوند که ناشی از مشکلاتی در هر یک از آنهاست. با وجود این، ما بهتر می دانستیم که دقیقاً کدام بیماری ها باعث ناباروری می شوند:

بیماری های رحم

این بیماری ها شامل پولیپ، فیبروم، غشای اضافی (سپتوم) یا چسبندگی داخل رحمی است. توجه داشته باشید که پولیپ ها و فیبروم ها می توانند در هر زمانی بدون دخالت شما ایجاد شوند، در حالی که سایر ناهنجاری های رحمی مانند سپتوم یک ناهنجاری مادرزادی هستند. چسبندگی های رحم همچنین پس از کورتاژ یا سقط جنین اتفاق می افتد.

ناهنجاری های مرتبط با لوله های فالوپ

بد نیست بدانید که یکی از رایج ترین علل ناباروری زنانیک بیماری التهابی لگنی است که به دلیل ناهنجاری لوله های فالوپ ظاهر می شود و معمولاً زمانی تشخیص داده می شود که فرد از یکی از دو بیماری مقاربتی ناشی از جنسی عفونی، کلامیدیا و سوزاک رنج می برد.

مشکلات مربوط به تخمک گذاری

دلایل زیادی وجود دارد که باعث تخمک گذاری نامنظم می شود. عدم تعادل هورمونی، مشکلات غذایی در گذشته، موارد پرخاشگری، بیماری های مرتبط با تیروئید، فشار روانی بالا و وجود غده در هیپوفیز از جمله مواردی هستند که بر شروع مشکلات تخمک گذاری تاثیر می گذارند.

اختلال در تعداد و کیفیت تخم مرغ

تعداد و کیفیت تخمک ها در روند موفقیت آمیز بارداری موثر است.

تعداد و کیفیت تخمک ها در روند موفقیت آمیز بارداری موثر است.

احتمالاً وقتی کنجکاو هستید که کدام بیماری ها باعث ناباروری، اختلال در تولید می شوند تخم مرغ کافی و با کیفیت شما نمی توانید آن را یک بیماری در نظر بگیرید. توضیح مختصری در مورد تخمهای ماده لازم است داده شود:

همه زنان از لحظه تولد با مقدار مشخصی تخمک به دنیا می آیند و این تعداد تا زمانی که وارد دوره پس از قاعدگی (یائسگی) شوند کاهش می یابد.

همچنین تعداد کروموزوم ها در برخی تخمک ها نادرست است. بنابراین، در فرآیند تولید مثل، بارور نمی شوند و رشد نمی کنند. بد نیست بدانید که برخی از اختلالات کروموزومی مانند جابجایی متعادل می تواند همه تخمک ها را تحت تاثیر قرار دهد. سایر اختلالات تصادفی هستند و با افزایش سن زن تشخیص داده می شوند.

چه عواملی باعث ناباروری زنان می شود؟

عوامل زیادی پشت ناباروری زنان وجود دارد. بیماری هایی که باعث ناباروری و اختلالات مادرزادی می شوند و همچنین سبک زندگی و سن ناسالم در تشدید احتمال ناباروری زنان موثر است. در مورد عوامل خاص و مهم در زیر بیشتر بدانید:

 • سن زن
 • اختلالات هورمونی که از تخمک گذاری جلوگیری می کند.
 • چرخه قاعدگی غیر طبیعی
 • چاقی
 • کمبود وزن شدید
 • تجمع ناکافی چربی در بدن به دلیل ورزش شدید
 • اندومتریوز
 • مشکلات و بیماری های اندام های تناسلی (لوله های فالوپ، رحم یا تخمدان ها)
 • فیبروم رحم، کیست، تومور
 • اختلالات خود ایمنی (بیماری لوپوس، آرتریت، بیماری های مرتبط با تیروئید)
 • رنج بردن از بیماری های منتقله از راه جنسی (IST)
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • اختلال کمبود تخمدان یا نارسایی اولیه تخمدان (POI)
 • مصرف زیاد الکل و سایر مواد، سیگار کشیدن
 • سندرم DES (داروهایی که برای جلوگیری از زایمان زودرس یا سقط جنین در دوران بارداری تجویز می شوند. ناگفته نماند که سندرم DES در برخی موارد به فرزندان مادرانی که این داروها را مصرف می کنند نیز منتقل می شود).
 • حاملگی خارج از رحم در گذشته

چه بیماری هایی باعث ناباروری ناشی از افزایش سن می شوند؟

با افزایش سن زن، بعد از 40 سالگی، اختلالات تخمدانی ظاهر می شود و مشکلاتی مانند تعداد کم تخمک ها و کیفیت پایین آنها ظاهر می شود.

  ذخیره تخمدان زنان از 35 سالگی کاهش می یابد.

ذخیره تخمدان زنان از 35 سالگی کاهش می یابد.

از آنجایی که بسیاری از زن و شوهرها انتظار دارند در سنین 30 تا 40 سالگی صاحب فرزند شوند، مشکل ناباروری زنان افزایش می یابد. در واقع باید آن را اضافه کنیم بارداری زن بعد از 35 سال این بیماری با مشکلات و بیماری های متعددی همراه است که خطر ناباروری را افزایش می دهد. در مورد این بیماری های ناشی از افزایش سن بیشتر بدانید:

◄ کاهش تعداد کل تخم های ماده

◄ تخمک های بیشتر تحت تاثیر بیماری های کروموزومی

◄ مستعد ابتلا به بیماری های دیگر است

سوالات متخصص باروری برای تشخیص ناباروری زنان

برای اینکه به طور خاص بداند کدام بیماری‌ها باعث ناباروری در شما می‌شوند، متخصص به اطلاعات شخصی مختلفی از جمله چرخه قاعدگی، تجربه بارداری قبلی، سابقه سقط جنین، درد لگن، خونریزی یا ترشحات غیرطبیعی نیاز دارد. همچنین اگر سابقه هر نوع عفونت لگنی یا بیماری های مقاربتی دارید، باید به متخصص مراجعه کنید. اما سوالاتی که در جلسه امتحان از شما خواهد پرسید:

آیا تا به حال باردار بوده اید یا سقط جنین داشته اید؟

سیکل قاعدگی شما چطور است؟ طبیعی یا غیر طبیعی و دردناک و نامنظم؟

آیا پریودهای سنگین یا ترشحات غیر طبیعی دارید؟

آیا درد لگن دارید؟

آیا قبلاً تحت عمل جراحی شکم قرار گرفته اید؟

تست های تشخیصی

پس از معاینه و پرسیدن چند سوال، متخصص دقیقاً به شما توضیح می دهد که کدام بیماری ها باعث ناباروری می شوند و در مرحله بعد از شما می خواهند که آزمایشات زیر را انجام دهید:

 • معاینه فیزیکی عمومی
 • آزمایش تست پاپ اسمیر
 • معاینه لگن
 • سونوگرافی لگن
 • آزمایش پستان برای تشخیص تولید غیر طبیعی شیر

من با تو صحبت میکنم

فراموش نکنید که روند بارداری همیشه آنطور که انتظار دارید سریع و دقیق اتفاق نمی افتد. بسیاری از زوج ها برای تلاش برای باردار شدن آنها یک دوره 6-12 ماهه را سپری می کنند. در واقع تاکید و توصیه ما این است که اقدامات شما هدفمند و مشتاقانه باشد.

اگر تشخیص ناباروری در خانمی داده شود، به محض اینکه بدانید کدام بیماری ها باعث ناباروری می شود، شما و همسرتان به چند قدم به جلو نیاز خواهید داشت و می توانید مراحل درمان را با آگاهی و تمرکز بیشتری دنبال کنید. اختلالات و بیماری های رحمی، ناهنجاری های لوله های فالوپ، جراحی، درمان دارویی، سابقه سقط یا کورتاژ از جمله دلایلی هستند که باعث ناباروری در زنان می شوند.

منبع: clevelandclinic

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید