چه زمانی باید مشورت کنیم؟ با چه کسانی نباید مشورت کرد؟


چرا باید به صحبت های بنا در مورد جواهرات اعتماد کنیم؟ برویم نانوا و ستاره ها را بخواهیم؟ اصلا! برای این به یک ستاره شناس می رویم. برای اطلاع از زیورآلات، قطعا به جواهر فروش یا جواهر فروش اشاره می کنیم. مشورت با دیگران هیچ هزینه ای ندارد و در تمامی امور مانند روابط عاطفی، ازدواج، تجارت، احساسات و رفتار نیازمند مشاوره هستیم. این نکته درست است، اما باید مراقب باشیم به حرف هایی که ارزش شنیدن دارند گوش دهیم و با کسی مشورت نکنیم. در این مقاله در مورد صحبت با دیگران و مشاوره گرفتن از آنها صحبت می کنیم. پس اگر به این موضوع علاقه دارید با ما همراه باشید.

چرا نباید با کسی مشورت کنیم؟

جورج ساموئل کلاسون در کتاب “ثروتمندترین مرد بابل” نوشت:نصیحت چیزی است که آزادانه داده می شود، اما مواظب باش فقط به چیزی که ارزشش را دارد گوش کنی.»

آبان عطار

هر کدام از ما در زندگی هدف خود را داریم و رسیدن به آن کار آسانی نیست. به سختی کسی می تواند به شما بگوید که برای رسیدن به آنچه می خواهید چه کار کنید. همه ما زندگی های فوق العاده می خواهیم. همه ما می خواهیم از نظر مالی مستقل باشیم یا زمان بیشتری را با خانواده و دوستان بگذرانیم. به راستی همه ما به عنوان قهرمان داستان ها می خواهیم سرنوشت خود را رقم بزنیم، اما چند نفر را در زندگی واقعی می شناسید که در این زمینه موفق بوده اند؟ افرادی که راه حل را می دانند به اندازه تک شاخ ها کمیاب هستند!

بسیاری از افراد ازدواج و طلاق ناموفق داشته اند یا از زندگی مشترک خود ناراضی هستند. اکثر مردم سواد مالی ندارند، گزاف خرج می کنند و به شدت بدهکار هستند. تعداد کسانی که نمی خواهند و نمی دانند چگونه رفتار خود را تغییر دهند نیز بسیار زیاد است. پس چرا باید از یک فرد شکست خورده برای داشتن پول راهنمایی بخواهیم؟ کاملا بی معنی است.

چرا مردم دوست دارند دیگران را راهنمایی کنند؟

مردم عاشق مشورت و راهنمایی دیگران هستند و این یکی از قدیمی ترین حقایق در مورد همه انسان هاست. اکثر ما اینطوریم و دوست داریم به دیگران نصیحت کنیم. ما دوست داریم برای حل مشکلات دیگران تلاش کنیم، حتی اگر ندانیم چگونه این کار را انجام دهیم یا زندگی خودمان پیچیده باشد. این مشکل 2 دلیل مهم دارد، یکی ایجاد حس بهتر برای خود و دیگری سهولت در اظهار نظر در مورد دیگران.

1. وقتی دیگران را رهبری می کنیم احساس بهتری داریم

راهنمایی دیگران نشاط آور و جذاب است و عزت نفس ما را افزایش می دهد. فرقی نمی کند به توصیه شما عمل کنند و راهنمای شما به آنها کمک کند یا خیر. در هر صورت فکر می کنید برای کمک به من مراجعه کرده اند و مرا عاقل و با تجربه می دانید. پس من آدم موفقی هستم. شاید این فکر زیاد درست نباشد، اما باز هم راندن دیگران همینطور است و باعث می شود همه این احساس را داشته باشند. بنابراین شما تنها کسی نیستید که چنین احساسی دارد.

2. برای اکثر مردم، نشستن بیرون از گودال و نظر دادن آسانتر است

بیشتر مردم طعم موفقیت واقعی را نمی چشند. آنها تبدیل به افرادی می شوند که نه راه پیروزی را می دانند و نه راه شکست را. این افراد در واقع تماشاچیانی هستند که مدام فریاد می زنند و از بازیکنان واقعی که وارد گودال زندگی شده اند انتقاد می کنند.

متأسفانه، بیشتر ما از گفتن کلمه «نمی‌دانم» آنقدر مغرور هستیم و گفتن آن را مترادف با اعتراف به شکست می‌دانیم. بنابراین ترجیح می دهیم به جای اعتراف به شکست، ظاهر را حفظ کنیم و وانمود کنیم که همه چیز را می فهمیم.

چه زمانی مشورت با دیگران بی فایده است؟

هرگز از افرادی که نمی دانند چگونه به هدف شما برسید، نصیحت نکنید. بهتر است از هیچ توصیه ای استفاده نکنید و سعی کنید خودتان تصمیم بگیرید. این ما هستیم که با توجه به شرایط خاص زندگی باید تکلیف خود را با همه چیز مشخص کنیم.

بدیهی است که این اصل استثناهایی دارد. مثلاً اگر بخواهیم بندهای اساسنامه شرکت خود را تغییر دهیم، نمی توانیم به تنهایی وارد پیت شویم. برای این کار باید با یک وکیل مجرب صحبت کنیم.

به طور کلی، بهتر است در این شرایط به خودمان تکیه کنیم:

  • زمانی که باید خطرات کار را بپذیریم؛
  • هنگام انجام کارهای آزمایشی کوچک برای بررسی شرایط؛
  • وقتی شرایط را پیش بینی می کنید و به چیزهای بهتر امیدوار می شوید.

در این شرایط پیروی کورکورانه توصیه های خانواده و دوستان بی فایده است.

بیشتر مردم به توصیه های افراد غیر ماهر توجه زیادی می کنند در حالی که هرکسی باید مسیر خود را در زندگی دنبال کند. هیچ فایده ای ندارد که بخواهید دیگران به جای شما تصمیم بگیرند. شما باید خودتان پاسخ سوالات خود را پیدا کنید. همه ما باید عادت کنیم که برای انجام کارها و تصمیم گیری خود منتظر اجازه دیگران نباشیم. هر کس باید کنترل زندگی خود را در دست بگیرد.

زنی که نصیحت می کند

چه زمانی باید با دیگران مشورت کنیم؟

طبیعی است که گاهی در برخی موارد باید از نصیحت دیگران استفاده کنیم. البته بهتر است این موارد را محدود کنید. قبل از پیروی از توصیه های دیگران، این سوالات را از خود بپرسید:

  • آیا ارزش مشورت با شخص دیگری در این مورد را دارد؟
  • آیا توصیه او به من نتیجه خوبی می دهد؟

برخی رشته ها و رشته ها هستند که نیازی نیست در آن ها متخصص شوید و خودتان تصمیم بگیرید. مثلا برای نوشتن بهترین قرارداد نیازی به تحصیل در رشته حقوق نیست، بلکه می توانید کار را به یک متخصص بسپارید. در چنین شرایطی بهتر است با یک وکیل مجرب مشورت کنید.

بهتر است امور مهم را به افراد ذیصلاح بسپاریم، مثلاً در مسائل مهم مالی یک شرکت که سرنوشت تعداد زیادی از کارکنان را رقم می زند، نمی توانیم به دانش و تجربه خود تکیه کنیم. در چنین مواقع مهم و حساسی باید با فردی متخصص در امور مالی مشورت کرد که توانسته مشکلات مالی بسیاری از شرکت ها را حل کند.

گاهی نیازی به استفاده از نظر تخصصی نیست، مثلا برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نیازی به استخدام طراح داخلی نیست. با گشت و گذار در فضای مجازی و رعایت سبک های طراحی اتاق خواب می توانیم مبلمان و لوازم اتاق را مطابق سلیقه خود بچینیم.

5 نکته مهم در مورد مشورت با دیگران

1. در دسترس ترین ها لزوما بهترین نیستند

مشکل اصلی اکثر ما این است که با افراد اشتباه مشورت می کنیم. اگر گیج هستید و نمی دانید چگونه کاری را شروع کنید یا مشکلی را حل کنید، می توانید به نظرات اطرافیان خود گوش دهید. اشکالی ندارد اما عمل به این نظرات و توصیه ها با گوش دادن به آنها فرق دارد. به توصیه های فردی که می داند درباره چه چیزی صحبت می کند و تجربه کافی دارد، عمل کنید. متأسفانه اکثر افراد با نزدیک ترین و در دسترس ترین افراد مشورت می کنند و توصیه های آنها را جدی می گیرند، حتی اگر این افراد متخصص نباشند.

۲. با یک نفر با تجربه مشورت کنید

قبل از مشورت با کسی، از خود بپرسید:

  • آیا این شخص کار را به خوبی انجام داده است؟
  • آیا اخیراً این تجربه را داشته اید؟

پاسخ به این 2 سوال همه چیز را مشخص می کند. کسانی که هیچ صلاحیت و تجربه ای در یک موضوع ندارند و حتی نتوانسته اند مشکل خود را حل کنند نمی توانند فرد مناسبی برای مشورت باشند.

3. نصیحت کسانی که اطلاعاتشان قدیمی است بی فایده است

گاهی اوقات توصیه هایی می شنویم که برای حل مشکلات ما بی فایده است، اما نه به این دلیل که درست نیست. دلیل بی فایده بودن این توصیه ها این است که در گذشته استفاده می شد و امروز برای ما موثر نیست. بنابراین بهتر است با افرادی که اطلاعات کاملتر و جدیدتری در مورد موضوعاتی که دائما به روز می شوند مشورت کنید. ممکن است شخصی متخصص باشد، اما با موضوعات جدید آشنا نباشد. این فرد با وجود تجربه اش نمی تواند کمک زیادی به ما کند.

4. هرگز با کسی که نمی خواهید جای او باشید مشورت نکنید

اگر در مشورت با کسی تردید دارید، به زندگی او نگاه کنید. آیا راضی و خوشحال هستید؟ آیا او سالم، با اعتماد به نفس و فداکار است؟ آیا زندگی خوبی دارید؟ یا مثل بقیه بی ثمر، خسته، بی حوصله و تنبل است؟ اگر فرد مورد نظر شما جزو دسته دوم است، بهتر است از مشاوره با او صرفنظر کنید.

5. به صدای قلب خود گوش دهید

اغلب، مشورت با دیگران چیزی بیش از تایید نیست. در واقع اغلب اوقات مطمئن نیستیم که تصمیم درستی گرفته ایم یا نه، به همین دلیل به سراغ دیگران می رویم و می خواهیم نظر ما را تایید کنند. اگر آنها هم با ما مخالفت کنند، ناامید می شویم. ما برایمان مهم نیست که آنها چه فکر می کنند، ما به دنبال تایید خود هستیم. پس آیا بهتر نیست به حرف دل خود گوش کنیم و آنچه را که واقعاً می خواهیم انجام دهیم؟ هیچ کس بهتر از خودمان نمی داند چه چیزی برای ما مفید است و چه چیزی بی فایده است.

آخرین کلمه

مشورت با دیگران مفید است و شنیدن مزایا و معایب به ما کمک می‌کند تا در مسیر خود باقی بمانیم، اما نباید فقط از توصیه‌های کسی پیروی کنیم. بهترین کار این است که دوستان قابل اعتمادی داشته باشیم که می توانند در شرایط مختلف به ما کمک کنند. یافتن این افراد کار ساده ای نیست، اما با این وجود آنها خودشان را پیدا می کنند. طبق یک ضرب المثل باستانی بودایی: “وقتی دانش آموز آماده شد، معلم پیدا می شود”. اگر زندگی خود را در دست بگیرید و تصمیم بگیرید که زندگی فوق العاده ای داشته باشید، بهترین و واقع بینانه ترین توصیه ها را از خارق العاده ترین افراد دریافت خواهید کرد. البته باید مراقب باشید که از هیچ توصیه ای پیروی نکنید. فقط به منابع معتبر اعتماد کنید. یک زندگی خارق‌العاده به توصیه‌های بزرگ نیاز دارد و این منابع خرد به راحتی به دست نمی‌آیند. آنها را بیابید و مشورت کنید. 99.9 درصد از توصیه های دیگر را نادیده بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید