چگونه به دوست خود توصیه کنیم؟ در شرایط مختلف چه باید کرد؟


متأسفانه، بیشتر مردم نصیحت نمی کنند و ممکن است وقتی به آنها توصیه می کنید از شما دوری کنند. ممکن است از خود بپرسید، “پس، اگر دوستم دچار مشکل شود، چگونه می توانم به او کمک کنم تا از دست من عصبانی نشود؟” خوب اگه بتونی دوستت رو درست و منطقی معرفی کنی مشکلی پیش نمیاد. در این مقاله قصد داریم روش های صحیح انجام این کار را توضیح دهیم. با ما بمان.

نکات مهم برای توصیه

1. از آنها بپرسید که آیا به کمک نیاز دارند


اولین قدم این است که از فرد بپرسید که آیا به دنبال کمک یا مشاوره می باشد. برخی از افراد ترجیح می دهند زندگی محدودی را با موفقیت و شادی کمی داشته باشند. البته این افراد دلایل خود را دارند و این سبک زندگی را بیشتر دوست دارند.

2. سوالات هوشمندانه بپرسید

برای نصیحت معقول، ابتدا باید شنونده خوبی باشید. شما باید با دقت به آنچه دوستتان می گوید گوش دهید و سپس شروع به پرسیدن سوالات متفکرانه کنید. این سوالات باعث می شود فرد متوجه شود که تنها هدف شما از این بحث کمک به اوست.

می توانید سوالات زیر را از او بپرسید:

  • چه چیزی در زندگی شما برای شما مهم است؟
  • دوست دارید در چه چیزی موفق باشید؟
  • چرا این مشکل اینقدر برای شما مهم است؟
  • فکر می کنید با چه چالش هایی روبرو هستید؟

پاسخ هایی که دریافت می کنید باعث می شود توصیه های خود را مرور کرده و اظهارات منطقی تری داشته باشید. در این صورت دوست شما از نصیحت شما قدردانی خواهد کرد و به ارزش سخنان شما پی خواهد برد.

3. از انتقاد بپرهیزید

به جای اشاره به مشکلاتی که فرد ایجاد کرده است، بهتر است روی یافتن راه حل تمرکز کنید و تصویری از آینده برای او ارائه دهید. خود شخص می داند چه اشتباهی کرده است و انتقاد از او در این شرایط فقط شرمنده خواهد بود.

4. چندین گزینه پیشنهاد کنید

سعی کنید تمام گزینه های موجود برای حل مشکل را توضیح دهید و تصمیم نهایی را به دوست خود بسپارید. این ترفند نوعی «تصمیم گیری» است که خود فرد را به تصمیم گیرنده تبدیل می کند.

5. حامی باشید

هرگز ارزش گوش دادن و درک متقابل را دست کم نگیرید. وقتی دوست شما در مشکل است، بهترین کار این است که با دقت گوش کنید و ماهیت واقعی مشکل را درک کنید. به او اطمینان دهید که از او حمایت می کنید، سپس شروع به ارائه توصیه ها و توصیه های واقع بینانه کنید.

6. ارائه راه حل های سازنده

همیشه نباید چیزهایی را بگویید که دوستتان دوست دارد. وقتی دوستتان از شما نصیحت و کمک می خواهد، به این معناست که به دنبال راه حل های سازنده و منطقی است، حتی اگر گوش دادن به نصیحت برایش سخت و تلخ باشد.

7. مشاوره حرفه ای ارائه دهید

اگر نمی توانید کمک کنید، از دادن اطلاعات نادرست خودداری کنید و صادقانه بگویید که هیچ توصیه ای به دوست خود ندارید و بهتر است از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرید. نصیحت کردن با وجود نداشتن اطلاعات کافی یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که اکثر مردم مرتکب می شوند. یک دوست خوب دوستش را تشویق می کند که وقتی راه حلی برای مشکلی ندارد به دنبال کمک حرفه ای باشد.

چگونه به افرادی که تمایلی به مشاوره ندارند کمک کنیم؟

یه نصیحت کن

خیلی واضح هدف خود را از مشاوره دادن توضیح دهید تا طرف مقابل انگیزه گوش دادن به حرف های شما را داشته باشد، سپس به او کمک کنید تا درباره عواقب تصمیم خود فکر کند.

وقتی فرد تصمیم به انجام کاری گرفت، از او بپرسید: “با انجام این کار می خواهید به چه چیزی برسید؟” این سوال باعث می شود که آینده را تصور کند. وقتی می بینید که انتخاب آن فرد عاقلانه نیست و از این تصمیم احساس بدی می کند، به او بگویید از خود بپرسد چرا من چنین احساسی دارم؟ زیرا احساسات حقیقت را در پس تصمیمات بد آشکار می کند.

پس از دریافت پاسخ صحیح به سوالات، برای ارائه توصیه های منطقی به شرح زیر عمل کنید:

  1. موانع را برای فرد توضیح دهید؛
  2. شناسایی فرصت ها؛
  3. ارائه راه حل های مختلف برای هر یک از مشکلات؛
  4. بگذارید فرد تصمیم نهایی را بگیرد و از تصمیم او حمایت کند.

چگونه به دوستی که رابطه عاطفی او مشکل دارد توصیه کنیم؟

در چنین شرایطی قبل از هر توصیه ای باید وضعیت دوست خود را کاملا درک کنید. طلاق و جدایی همیشه توصیه خوبی نیست و ممکن است فردی بتواند مشکل خود را با همسر یا شریک عاشقانه خود حل کند و این توصیه شما بعداً روی دوستی شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

شما مجبور نیستید مدام در تمام جنبه های زندگی دوست خود دخالت کنید. اگر فکر می کنید دوست شما در یک رابطه مشکل دار است، بهترین توصیه این است که او را تشویق کنید تا به دنبال کمک حرفه ای و مشاوره خانواده باشد.

چگونه به افرادی که همیشه شکایت دارند کمک کنیم؟

برخی از افراد همیشه از زندگی خود شکایت می کنند و به جای یافتن راه حلی برای مشکلات خود ترجیح می دهند فقط در مورد مشکل صحبت کنند. وقتی دوستتان مدام شکایت می کند، از او بپرسید: “آیا با گفتن این حرف حالم را بهتر می کنید یا به دنبال توصیه مفیدی هستید؟” در این شرایط به احتمال زیاد طرف مقابل شروع به انکار می کند و هیچ توصیه ای را نمی پذیرد. بهترین راه برای برخورد با این افراد این است که به آنها بگویید زمانی که آماده پذیرش نصیحت و نصیحت هستند، شروع به صحبت در مورد مشکلات خود کنند و اگر نه، به هم نخورید. گاهی اوقات یک فرد می تواند پس از یک اتفاق خاص به خود بیاید و برای مشاوره به شما مراجعه کند.

چه زمانی به دیگران توصیه نکنیم؟

اگرچه برخی از افراد به کمک نیاز دارند، اما ترجیح می‌دهند از نصیحت استفاده نکنند و بدون توجه به موانع به راه خود ادامه دهند. این افراد مسائل عاطفی حل نشده ای دارند که آنها را در این حالت نگه می دارد. در این شرایط بهترین کار این است که از این افراد دوری کنید زیرا هرگز نمی توانید به آنها کمک کنید و فقط زمان را تلف خواهید کرد.

وقتی کسی مثل کبک سرش را در برف فرو کرده است، توصیه کردن به او بسیار سخت و حتی بی فایده است، زیرا در نهایت عذرخواهی می کند و اجازه می دهد این وضعیت کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد.

آخرین کلمه

یک نصیحت منطقی و اصولی می تواند راه درست را به دوستمان نشان دهد، اما فراموش نکنیم که گاهی ما اختیار انجام آن را نداریم، زیرا راه حل همه مشکلات را نمی دانیم.

توضیحات ما چقدر برای شما مفید بود؟ تا به حال چند بار به دوستان خود توصیه کرده اید؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را در قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید