چگونه خسته کننده نباشیم؛ 11 روش برای جذاب تر کردن مکالمات


ما می توانیم افراد خسته کننده و خسته کننده را در همه جا پیدا کنیم. این افراد رویدادهای مختلف، رویدادهای هیجان انگیز و به طور خلاصه همه چیز خسته کننده را خلق می کنند. تقریباً همه ما تجربه معاشرت با این افراد را داشته ایم، شاید یکی از آنها باشیم. اگر به محض شروع صحبت با چشمان نیمه باز و چهره های بی حوصله در کلاس، جلسات رسمی یا حتی جمع های دوستانه مواجه شدید، به جای درستی آمده اید. در این مقاله به این سوال مهم پاسخ خواهیم داد که چگونه خسته کننده نباشیم.

1. مخاطب را درگیر کنید

ذهن انسان همیشه مثل یک کودک گرسنه است. مغز ما زودتر از آنچه فکر می‌کنید خسته می‌شود و می‌خواهد با غذاهای سرگرم‌کننده تغذیه شود.

جان مدینا، نویسنده مشهور و زیست شناس تکامل مولکولی برای نیویورک تایمز، معتقد است که مغز از محدوده توجه بسیار کوتاهی برخوردار است. مغز ما به سمت افراد و چیزهای عجیب و غریب و جالب کشیده می شود. بنابراین اولین راه برای خسته نشدن این است که جالب و غافلگیرکننده به نظر برسید. در واقع، مشارکت بیشتر مردم ضروری است.

۲. از سناریوهای اجتماعی از پیش تعریف شده استفاده نکنید

بسیاری از ما هنگام ترسیم تصویری از خود، نگرش آرامی داریم و البته پاسخ های تکراری دریافت می کنیم. اگر نمی‌خواهیم حوصله‌مان سر برود، باید از منطقه امن خود خارج شویم و سؤالات مهمی بپرسیم. به عنوان مثال می توانیم یکی از این سه سوال را مطرح کنیم:

  • بهترین کاری که این هفته انجام دادی چی بوده؟
  • علاوه بر کار، چه چیزی باعث می شود که صبح از خواب بیدار شوید؟
  • آیا شغل فعلی خود را دوست دارید؟

3. برای انجام آن مشتاق باشید مردم را هیجان زده کنید

نکته دوم برای پاسخ به این سوال که چگونه خسته کننده نباشیم این است که سعی کنید مردم را از نظر احساسی تحریک کنید. بیشتر تعاملات اجتماعی یکنواخت و تکراری هستند، به این معنی که مکالمات روزمره گاهی اوقات خیلی خسته کننده می شوند.

“چیکار میکنی؟”، “چی شد که اومدی اینجا؟” اینها سوالاتی هستند که اغلب در مکالمات روزمره مطرح می شوند. این سوالات اوج ندارند و مغز را تحریک نمی کنند. پس برای اینکه خسته کننده نباشیم باید هیجان عاطفی مکالماتمان را کمی افزایش دهیم. سعی کنید در مورد چیزهایی صحبت کنید که باعث تحریک مردم می شود.

برانگیخته

۴. جذاب به نظر می رسد

جان دیویی روانشناس و فیلسوف آمریکایی یکی از اساسی ترین ابعاد شخصیت انسان را کشف کرده است. او متوجه شد که همه انسان های روی زمین فقط یک چیز می خواهند. احساس مهم بودن

انسان ها باید پس از غذا و سرپناه دوست داشتنی، مهم و ارزشمند باشند. وقتی به کسی علاقه داریم، برای او جذاب تر می شویم. فلسفه روانشناسی هم دارد. اگر به نظرات، زمان یا احساسات کسی اهمیت می دهید، به او احساس مهم و ارزشمندی می کنید. در نتیجه شما که منشأ این احساس هستید برای او فردی جذاب و جالب می شوید.

دفعه بعد که به یک مهمانی رسمی یا یک جلسه کاری رفتید، سعی کنید همه مکالمات را به گونه ای انجام دهید که باعث شود طرف مقابل احساس قدردانی کند. از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

5. یک سوال بپرسید، یک سوال بپرسید، یک سوال بپرسید

آلیسون وود بروکس، استاد دانشکده بازرگانی هاروارد، می‌گوید یکی از رایج‌ترین شکایاتی که افراد پس از مکالمه مطرح می‌کنند این است که طرف مقابل به اندازه کافی سؤال نپرسیده است. مردم دوست دارند در مورد خودشان صحبت کنند و وقتی دیگران به آنها علاقه نشان می دهند احساس خوبی دارند. پس چرا از پرسیدن خودداری می کنیم؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که با پرسیدن یک سوال، به خصوص در مورد موضوعات حساس، کنجکاو یا بی ادب به نظر می رسند. ما بیش از حد به این فکر می کنیم که با سؤالات خود دیگران را آزار دهیم. در حالی که برخی چیزها را نباید از همه بپرسیم، سوال پرسیدن همیشه بد نیست.

اگر متوجه شدید که طرف مقابل از پاسخ دادن به سوالات شما لذت می برد، به این کار ادامه دهید. بروکس و همکارانش در مطالعه خود تأثیر سؤالاتی که در طول مکالمه پرسیده می شد را نیز اندازه گیری کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که کسانی که سؤالات زیر را می پرسند اغلب خوش برخوردتر هستند.

برای پرسیدن سوال در طول مکالمه، باید با دقت گوش کنید و کنجکاو باشید. پرسیدن سوالات سطحی مثل “کجایی؟” یا “چیکار میکنی؟” اجتناب کردن. در عوض، پس از پرسیدن سوالاتی مانند “از کجا هستید؟” پرسیدن:

  • آیا از بزرگ شدن در آن شهر لذت بردی؟
  • بزرگ شدن در آن شهر چه حسی دارد؟

به گفته بروکس، چنین سوالاتی نشان می دهد که شما به صحبت های طرف مقابل گوش می دهید و می خواهید بیشتر بدانید. این همان چیزی است که باعث می شود طرف مقابل احساس بهتری داشته باشد.

6. موضوع را تغییر دهید

پاسخ بعدی به این سوال که چگونه خسته نشویم یک راه حل بسیار ساده است. بحث رو عوض کن! تغییر سریع موضوع گفتگو می تواند از خسته کننده شدن آن جلوگیری کند. ممکن است بیش از حد در مورد چیزی صحبت کنیم که در یک مکالمه خسته کننده مودب به نظر برسیم. در واقع ما نمی‌خواهیم به کسی که موضوع را مطرح کرده توهین کنیم، اما اگر موضوع تغییر کند، هر دو طرف آرامش بیشتری خواهند داشت.

برخی از مردم فکر می کنند که صحبت بیش از حد در مورد یک موضوع باعث عمیق شدن گفتگو می شود، اما این درست نیست. خیلی چیزای خوب زود تموم میشه

7. همچنین علاقه خود را به زبان بدن نشان دهید

وقتی با کسی صحبت می‌کنید و او به حرف‌های شما واکنشی نشان نمی‌دهد، به این معنی است که به شما توجهی نمی‌کند. برخی از افراد ممکن است ذاتاً پرشور نباشند یا در محیطی بزرگ شده باشند که واکنش های عاطفی بی معنی است. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید هیچ مشکلی وجود ندارد و می توانید از زبان بدن و حرکاتی مانند لبخند یا تماس چشمی استفاده کنید تا طرف مقابل احساس کند مورد تایید شماست و به او توجه می کند.

همچنین، می توانید با تکان دادن سر خود به سمت دیگر، احساس خوبی را منتقل کنید. پس از پایان صحبت کردن، تماس چشمی برقرار کنید و سر خود را سه بار تکان دهید. انجام این کار به معنای “پیش بروید!” دارم گوش می‌دهم. «مردم اغلب این حرکت را می‌بینند و به صحبت کردن ادامه می‌دهند، و گفتگو عمیق‌تر می‌شود.

همچنین در حین صحبت از صحبت با تلفن همراه خودداری کنید. این رفتار به ظاهر ساده و بی اهمیت، حس خوبی را به طرف مقابل منتقل نمی کند.

8. کمتر شکایت کنید و شکایت کنید

در دهه 1980، دانشمندی در حال مطالعه ماهیت کسالت بود. هدف این مطالعه این بود که دقیقاً چه چیزی یک فرد را خسته کننده می کند. عاملی که در راس فهرست اکتشافات این دانشمند قرار داشت، غرغر و شکایت مداوم از مشکلات بود. این ویژگی در روانشناسی «خود محوری منفی» نیز نامیده می شود.

همه ما گاهی اوقات باید از مشکلات شکایت کنیم، اما باید از شرایط نیز آگاه باشیم. اگر مشکلات خود را به یک دوست نزدیک بگویید، او سعی می کند شما را درک کند، اما فردی که در اتوبوس کنار شما نشسته است، پس از 20 دقیقه گوش دادن به نظرات شما در مورد رئیس متجاوز، خسته می شود.

زمان و مکان مناسب برای شکایت از هدفتان نیز مرتبط است. ناله برای مقابله با مشکلات عاطفی زمانی که در حال مبارزه هستید مفید است، اما اگر سعی می کنید با شکایت با دیگران ارتباط برقرار کنید، اشتباه بزرگی مرتکب شده اید. غر زدن در این مواقع نتیجه معکوس دارد و شما را خسته کننده می کند.

درد با دوست

9. سرگرم کننده باشید

پاسخ بعدی به این سوال که چگونه خسته کننده نباشیم یک کلمه است: طنز! خنده می تواند هر مکالمه ای را لذت بخش تر کند. با شوخ طبعی می توانید کارهای خارق العاده و ارزشمند انجام دهید. طنز کلامی و شوخی 4 مزیت عمده دارد:

  • مکالمات را سرگرم کننده تر می کند.
  • به ما کمک می کند تا با مشکلات کنار بیاییم.
  • این راهی برای پاسخ ندادن به سوالات آزاردهنده است.
  • تقویت حس همدلی.

یک مطالعه در سال 2016 در ایالات متحده نشان داد که شوخ طبعی موقعیت اجتماعی افراد را بهبود می بخشد. بنابراین، اگر ذاتاً فردی سرگرم کننده هستید، اجازه دهید این ویژگی محبوبیت شما را افزایش دهد و از آن نترسید! البته برای شوخ طبع بودن باید به موقعیت هم توجه کرد.

10. انتقاد پذیر باشید

اگر دیگران متوجه شوند که شما منتقد هستید، شما را بهتر می بینند. در عصر شبکه های اجتماعی که همه سعی می کنند تصویری زیبا و بی عیب از خود به نمایش بگذارند، انتقادپذیر بودن و پذیرفتن کاستی ها باعث می شود اطرافیان بیشتر به شما توجه کنند و شما را به شما نزدیک کنند.

11. از موفقیت های خود برای ما بگویید

مردم عاشق شنیدن داستان موفقیت اطرافیانشان هستند. این داستان ها اغلب ملموس و خنده دار هستند. تعریف این داستان ها به طرف مقابل اجازه می دهد تا داستان خود را برای شما تعریف کند و یک مکالمه جذاب و سرگرم کننده ایجاد کند.

نتایجی که اظهار شده

معمولاً کسانی که نمی توانند خود را به اندازه دیگران جذاب یا مشتاق نشان دهند، سرد و بی حس هستند. این افراد اغلب در معاشرت با دیگران رفتار خوبی ندارند و دوستان زیادی ندارند. بر اساس تحقیقات انجام شده، این افراد نه تنها در روابط شخصی موفق هستند، بلکه گاهی اوقات مهارت های کاری آنها نیز زیر سوال می رود. همچنین کسانی که به عنوان افراد خسته کننده شناخته می شوند یا بسیار پرحرف هستند یا بسیار پرحرف. دلیلش هم واضح است، این افراد یا اسرار و ترفندهای یک گفتگوی جذاب را نمی دانند یا فن بیان خوبی ندارند.

در این مقاله 11 روش برای جذابیت بیشتر مکالمات را معرفی کرده ایم. اگرچه یکنواختی زندگی بخشی از آن است، اما با انجام چند ترفند ساده در گفتگو و معاشرت با دیگران، می توان از این کسالت و یکنواختی جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید