چگونه در مدرسه دوست پیدا کنیم؛ 24 نکته طلایی


اگر بدانید که چگونه در مدرسه دوست پیدا کنید، مدرسه می تواند یکی از بهترین دوران زندگی شما باشد. یک دوست خوب می تواند تنهایی ما را پر کند، بهترین خاطرات ما را بسازد و در درس ها و مشکلات به ما کمک کند. یافتن دوست در مدرسه کار سختی نیست و فقط باید راه را بدانیم. در اینجا چند راه برای یافتن دوست در مدرسه و داشتن رابطه بهتر با دوستان آورده شده است. اگر تازه وارد مدرسه شده اید یا خجالتی و درونگرا هستید، این مقاله را بخوانید تا ببینید چگونه می توانیم در مدرسه دوست پیدا کنیم.

1. افراد با علایق و سرگرمی های مشترک را پیدا کنید

وقتی چیزی مشترک با کسی دارید، به احتمال زیاد دوست او خواهید بود. با عضویت در کلوپ ها و گروه های مورد علاقه خود می توانید با افراد همفکر با هر سلیقه ای آشنا شوید. به عنوان مثال، اگر عاشق نقاشی هستید، در یک کلاس هنری ثبت نام کنید یا به نمایشگاه های هنری بروید.

2. افراد مهربان و دلسوز پیدا کنید

از معاشرت با کسانی که به دیگران تهمت یا تحقیر می کنند بپرهیزید. همیشه سعی کنید به دنبال افراد خوب و مهربانی باشید که غذایشان را به دیگران تعارف کنند، کسانی را که به معلم پاسخ صحیح می دهند تشویق کنند یا زمانی که به کمک نیاز دارند به کسی کمک کنند.

با افرادی دوست شوید که با آنها احساس راحتی می کنید و می توانید خودتان باشید. دوست شما نباید کاری کند که باعث ایجاد حس بدی در شما شود. ممکن است بخواهید با محبوب ترین افراد در مدرسه دوست باشید، اما اگر به شما یا دیگران بی احترامی کنند، دوستان واقعی شما نخواهند بود.

3. از طریق دوستان فعلی خود دوستان جدیدی پیدا کنید

معاشرت با دوستان خود راهی عالی برای ملاقات با افراد جدید است. وقتی کسی را دارید که خودتان را به او معرفی کنید، ملاقات با افراد جدید برای شما آسان تر خواهد بود.

4. به حرفه دیگران گوش دهید

همه می خواهند شنیده شوند. لازم نیست همیشه در مورد خودتان صحبت کنید. شما باید عضو گروه باشید و به حرف های دیگران گوش دهید. یکی از ساده ترین راه ها برای شناخت دیگران، پرسیدن سوال است. با پرسیدن سوال به آنها این احساس را می دهید که با دقت به آنچه می گویند گوش داده اند.

5. در رویدادهای اجتماعی شرکت کنید

گاهی اوقات برنامه هایی مانند مسابقات ورزشی یا جشن ها و برنامه های ویژه در مدرسه برگزار می شود تا دانش آموزان بتوانند اوقات خود را بیرون از کلاس و به دور از سخنرانی و کتاب بگذرانند. هنگام برگزاری چنین رویدادهایی شرکت کنید. هرچه بیشتر با افراد جدید ملاقات کنید، احتمال دوستی با آنها بیشتر می شود، زیرا فرصت های بیشتری برای شناختن یکدیگر دارید.

6. از دیگران فاصله نگیرید

چگونه در مدرسه دوست پیدا کنیم - از دیگران فاصله نگیرید

حتی ممکن است متوجه نباشید که پیله هایی در اطراف خود بافته اید که برقراری ارتباط با شما را برای دیگران دشوار می کند. وقتی در راهرو راه می روید، سرتان را بالا بگیرید و وقتی به دیگران نگاه می کنید، به آنها لبخند بزنید و هر زمان که می توانید با دیگران صحبت کنید.

صحبت کردن با دیگران به این معنا نیست که با کسی که مدت هاست به خوبی نمی شناسید صحبت کنید. به محض گفتن “امروز چطوری؟” یا هنگامی که یکی از همکلاسی های شما تماس تلفنی برقرار می کند، بگویید: “بلیت عالی بود!” بس است.

7. غلبه بر ترس از پذیرفته نشدن

یکی از بزرگترین موانع برای یافتن دوست جدید ترس از پذیرفته نشدن است. اگر کسی شما را دوست ندارد، عصبانی نباشید. شما با کسی که ملاقات کنید دوست نخواهید بود. شاید طرف مقابل در شرایط سختی قرار دارد و به همین دلیل رفتار او دوستانه نیست. به این واقعیت فکر کنید که رد شدن ممکن است بیشتر به طرف مقابل مربوط باشد تا شما.

8. افزایش عزت نفس

عزت نفس پایین معمولاً خود را به شکل انزوا، عدم اجتماعی شدن و ارتباط ضعیف با دیگران نشان می دهد. اگر فکر می کنید که دیگران شما را دوست ندارند یا احمق و عجیب و غریب هستید، موقعیت های اجتماعی برای شما ترسناک می شود. صدای منفی در ذهن خود را به چالش بکشید. شاید شما خیلی سخت می گیرید.

دیگران معمولاً بیشتر نگران خودشان هستند. شاید آنقدر که شما فکر می کنید به شما فکر نمی کنند، زیرا درگیر مشکلات خودشان هستند. یک کمال گرا نباشید. برای اینکه دوست خوبی باشی، لازم نیست انسان کاملی باشی. به جای مقایسه خود با دیگران، روی موفقیت های خود تمرکز کنید.

9. تلفن همراه خود را کنار بگذارید و به دنیای واقعی توجه کنید

رسانه های اجتماعی می توانند ارتباط ما را با دیگران افزایش دهند، اما افزودن یک دوست مجازی مانند یافتن یک دوست واقعی نیست. دوستان واقعی درست جلوی چشمان شما هستند، اما اگر تمام روز سر خود را روی تلفن خود نگه دارید، فرصتی برای پیدا کردن آنها نخواهید داشت.

اگر هنگام راه رفتن هدفون در دست دارید، به نظر می رسد که نمی خواهید با کسی صحبت کنید. بنابراین هدفون را از گوش خود بردارید تا دوستان جدیدی پیدا کنید. وقتی بیشتر وقت خود را دنبال اخبار افراد مشهور می گذرانید، زندگی واقعی خود را فراموش می کنید.

10. به دیگران لبخند بزنید

یک لبخند ساده می تواند باعث ایجاد دوستی های زیادی شود. البته این به معنای دیوونه خندیدن نیست، بلکه به معنای جدی نبودن و دادن انرژی مثبت به دیگران است. به شوخی های همکلاسی هایتان بخندید (حتی اگر خنده دار نباشند) و در حالی که از کنارشان رد می شوید به آنها لبخند بزنید.

11. مشتاق ارتباط با دیگران

نزدیک شدن به کسی که به نظر می رسد دوست دارد با شما صحبت کند بسیار آسان تر است. مواردی مانند قرار دادن هدفون روی گوش و زبان بدن نامناسب دیگران را از شما دور می کند. اگر زبان بدن مناسبی نداشته باشید، دیگران فکر می کنند که نمی خواهید با آنها صحبت کنید.

زبان بدن پیام غیرکلامی است که ما از طریق حرکات بدن یا حالات صورت به دیگران منتقل می کنیم. زبان بدن مناسب به این معناست که جلوی دیگران بایستید، پا روی پای خود نگذارید یا وقتی با کسی صحبت می کنید، سر خود را بلند کنید و در چشمان او نگاه کنید. پوشیدن لباس های سبک نیز مفید است، زیرا به دیگران احساس خوبی می دهد. پوشیدن لباس های شاد نیز بر روحیه شما تأثیر می گذارد و شما را شادتر می کند.

12. مهربان باشید و دیگران را تشویق کنید

وقتی دیگران به شما نیاز دارند در کنار دیگران باشید. دوستی نباید یک طرفه باشد. یافتن یک دوست به اندازه دیگران به شما احساس خوبی می دهد و به شما کمک می کند، به آنها کمک می کند و حال آنها را بهتر می کند. همیشه طوری با دیگران رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند. رعایت این قانون طلایی راز ایجاد یک دوستی پایدار و متقابل است.

همیشه طرف مقابل را تشویق کنید. کاری کنید که او نسبت به توانایی هایش اطمینان داشته باشد و از موفقیتش در مدرسه و زندگی خوشحال شود.

13. عضو تیم های ورزشی مدرسه شوید

چگونه در مدرسه دوست شویم - برای یافتن دوستان جدید به تیم مدرسه بپیوندید

فعالیت های خود را افزایش دهید تا دوستان جدیدی پیدا کنید و چیز کاملا جدیدی را امتحان کنید، مانند پیوستن به یک تیم ورزشی مدرسه. در بسیاری از مدارس تیم های ورزشی تشکیل می شود که در مسابقات مختلف شرکت می کنند. سعی کنید به تیم ورزشی مورد علاقه خود بپیوندید تا با افراد جدید آشنا شوید و دوستان جدیدی پیدا کنید.

۱۴. صحبت کردن در مورد آنچه شنیدید

البته گوش دادن به توانایی های دیگران برای یافتن دوست کافی نیست و گاهی اوقات مجبورید به تنهایی وارد گفتگو شوید. همه ما افراد پرحرفی را می شناسیم که گوش می دهند و چیزی نمی گویند. گوش دادن به حرف های دیگران خوب است و به ما علاقه مندی های آنها را می فهماند، اما طرف مقابل نیز می خواهد بداند ما چگونه فکر می کنیم و آیا با او علایق مشترک داریم یا خیر. وقتی به او گوش می دهید و از نظرات و علایق او مطلع می شوید، شروع به صحبت در مورد خودتان کنید. البته فراموش نکنید که هیچکس دوست ندارد خودنمایی کند، پس زیاد خود را تحسین نکنید.

۱۵. برای ادامه گفتگو سوالات باز بپرسید

سؤالات باز سؤالاتی هستند که پاسخ های متفاوتی دارند، اما سؤالات بسته فقط چند پاسخ مشخص دارند. سوال بله یا خیر نپرسید، زیرا پاسخ های یک کلمه ای گفتگوی شما را ادامه نمی دهد. با پرسیدن سؤالات باز، طرف مقابل را به صحبت تشویق کنید. اگر از شما سوالی می پرسد، به گونه ای پاسخ دهید که نشان دهد از ادامه گفتگو خوشحال هستید.

۱۶. بقیه را تعریف کنید

همه تعارف را دوست دارند. تعریف کردن از دیگران باعث می شود رفتار شما دوستانه و مثبت به نظر برسد. وقتی دیگران از شما تعریف می کنند احساس خوبی دارید. شما باید بتوانید همین احساس را در دیگران ایجاد کنید. به آنها بگویید چه ویژگی هایی را دوست دارید، مانند شوخ طبعی، مهارت هایشان در زمین، یا سلیقه شان در موسیقی. اگر کسی لباسی با عکس گروه مورد علاقه شما پوشیده است، بگویید: “چه لباس زیبایی!” اتفاقا تابستان به کنسرت آنها رفتم.”

۱۷. به اسامی دقت کنید

اگر نام افراد را فراموش کنید و آنها را با کلماتی مانند “برادر”، “شما” یا “دوست” صدا بزنید، دوستان زیادی را از دست خواهید داد. نام همه برای او مهم است، زیرا بخش مهمی از هویت اوست. اگر می خواهید دوستان بیشتری پیدا کنید و آنها را حفظ کنید، راهی پیدا کنید که نام افراد را فراموش نکنید.

18. خود را به افراد جدید معرفی کنید

وقتی با کسی هستید که نمی شناسید، ساده ترین کار این است که ساکت بمانید، به خصوص اگر خجالتی هستید. اما پس از یک مقدمه ساده، هم شما و هم طرف مقابل احساس بهتری خواهید داشت. به او نگاه کنید، لبخند بزنید و سعی کنید گرم و آرام به نظر برسید، نه عصبی و مضطرب. پس با صحبت در مورد آنچه در اطراف شما می گذرد، یخ را بشکنید. به عنوان مثال، اگر موسیقی در حال پخش است، بگویید: “من عاشق این آهنگ هستم، آیا شما؟” “من نرگس هستم!” اگر چیزهای مثبت بگویید، بهتر روی او تأثیر خواهید گذاشت.

19. در گفتگوهای گروهی شرکت کنید تا خود را به برخی افراد معرفی کنید

اگر در کنار گروهی نشسته‌اید و به صحبت‌های آن‌ها گوش می‌دهید، سعی کنید به گفتگوی آن‌ها بپیوندید. البته، این بدان معنا نیست که شما باید کل مکالمه را اداره کنید، اما اگر آنها در مورد چیزی صحبت می کنند که می توانید در مورد آن نظر بدهید، از کمرویی خود غلبه کنید و وارد گفتگوی آنها شوید.

20. تبادل اطلاعات تماس با افرادی که ملاقات می کنیم

اگر نقاط مشترک زیادی دارید، به او بگویید که می خواهید بیشتر با او باشید. از او خوب بپرسید که آیا دیگر جذب این ارتباط نمی شود از او بپرسید که آیا دیگر جذب این ارتباط نمی شود یا خیر. با ادامه ارتباط می توانید یک دوستی پایدار داشته باشید.

۲. یک دوست جدید را به بیرون دعوت کنید

اگر علایق مشترکی دارید، از او بپرسید که آیا مایل است بعد از مدرسه با هم بیرون برویم. جایی را انتخاب کنید که فکر می کنید ما هر دو دوست داریم به آنجا برویم. به عنوان مثال، اگر به هنر علاقه دارید، به نمایشگاه نقاشی، موزه، تئاتر یا کنسرت بروید.

۲. از دیگران توقعات غیر منطقی نداشته باشید

فراموش نکنید که دیگران زندگی خود را دارند، پس زیاد وقت نگذارید. از آنها انتظار نداشته باشید که به شما زمان و توجه بیشتری بدهند زیرا آنها دوستان شما هستند. زمانی که آنها به شما نیاز دارند، در کنار آنها باشید و آنها را به فعالیت ها و برنامه های مختلف دعوت کنید. اما اگر دعوت شما به دلایل شخصی رد شد یا اگر می خواهید برای مدتی تنها باشید، ناراحت نشوید.

23. برای دوست خود وقت بگذارید

حتی اگر خیلی سرتان شلوغ است، برای دوستتان وقت بگذارید. مثلاً وقتی امتحان مهمی پیش رو دارید، یک روز در هفته را با دوستتان به بازی های ویدیویی می گذرانید و روزهای دیگر هفته را به مطالعه می پردازید. به این ترتیب دوستی خود را تقویت کرده و با یک روز تعطیل عملکرد و عملکرد بهتری در امتحان خواهید داشت.

۲. روی تعداد کمی از افراد تمرکز کنید

وقتی دوستان زیادی دارید نمی توانید با همه آنها وقت بگذرانید و ارتباط شما محدود به احوالپرسی و گفتگوهای کوتاه است. اما با داشتن چند دوست صمیمی و خوب، اوقات بسیار شادتر و بهتری را در مدرسه خواهید داشت. شما و بهترین دوستانتان با هم رشد می کنید و خاطرات فراموش نشدنی را خلق می کنید.

شما بگو

احتمالاً برخی از روش های فوق را امتحان کرده اید و برخی از آنها برای شما جدید هستند. به نظر شما چه روش هایی بهترین هستند؟ فکر می کنید چه راه های دیگری برای پیدا کردن دوستان جدید در مدرسه وجود دارد؟ نظرات و تجربیات شما می تواند برای بسیاری از کاربران سایت مفید و ارزشمند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید