چین وارد تونل رکود اقتصادی بی سابقه شد/ چرا نتیجه بیستمین کنگره حزب کمونیست مهم است؟


    چین وارد تونل رکود اقتصادی بی سابقه شد/ چرا نتیجه بیستمین کنگره حزب کمونیست مهم است؟

با نزدیک شدن به بیستمین کنگره حزب کمونیست چین، شرکت های خارجی به دنبال نشانه هایی هستند که نشان دهد اقتصاد این کشور دوباره به کار خود ادامه خواهد داد.


به گزارش ایلنا به نقل از دیپلماسی مدرن، بر اساس پیش بینی بانک جهانی، اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال جاری با رشد 2.8 درصدی روبرو خواهد شد که 5 درصد کمتر از پیش بینی قبلی است. دلیل آن سیاست سختگیرانه پکن برای کنترل کووید-19 و بحران مسکن است. این کاهش نشان دهنده کاهش رشد اقتصادی پکن از نرخ رشد 8.1 درصدی در سال 2021 است که سریع ترین نرخ ثبت شده در یک دهه اخیر است.


تولیدکنندگان چینی که با سیاست های «قرنطینه» و سقوط بازار مسکن دست به گریبان بودند، تابستان امسال با شوک دیگری مواجه شدند. خشکسالی شدید در بخش برق کشور با مشکل بزرگی مواجه شد و ضربه شدیدی به بخش برق آبی وارد کرد.


علاوه بر این، داده های پلتفرم تجاری چینی Caixin نشان می دهد که فروش محصولات چینی در آگوست 2022 نسبت به ماه قبل کاهش یافته است. عملکرد اقتصادهایی که معمولاً کالاها و قطعات زیادی را به چین صادر می کنند نیز مشکلاتی را ایجاد می کند. به عنوان مثال، تولید کره جنوبی و در نتیجه صادرات آن به چین در تابستان کاهش یافت.


افزایش تقاضا برای کالاها در یکی دو سال گذشته فشار بیشتری را بر ظرفیت کارخانه‌ها، کشتی‌ها و بنادر وارد کرده است که منجر به افزایش تورم شده و اکنون رکود شدید اقتصادی می‌تواند منجر به مشکلات شدید اجتماعی و بیکاری شود.


بنابراین، دولت پکن اقداماتی را برای جلوگیری از رکود انجام داده است، به عنوان مثال در بخش املاک و مستغلات، از شرکت های کوچک و متوسط ​​حمایت می کند. در آگوست 2022، دولت چین 29 میلیارد دلار تسهیلات به توسعه دهندگان املاک و مستغلات چینی برای تکمیل پروژه های متوقف شده و تحویل آنها به خریداران مسکن ارائه کرد.


رشد چین از منطقه آسیا و اقیانوسیه عقب است


برای اولین بار در 30 سال گذشته، رشد اقتصادی چین از بقیه منطقه آسیا-اقیانوسیه عقب تر است و به گفته بانک جهانی، رشد اقتصادی منطقه آسیا-اقیانوسیه احتمالاً 3.2 درصد در سال 2022 خواهد بود. از سبقت 2.8 درصدی چین


گزارش بانک توسعه آسیایی (ADB) که رشد چین را کمی بیش از 3 درصد تخمین می زند، نشان می دهد که حتی آسیای “در حال توسعه” (شامل کامبوج، بنگلادش، نپال، میانمار، سریلانکا و غیره) در سال 1990 رشد بیشتری داشته است. نسبت به پکن، زمانی که چین کمتر از 4 درصد (3.9 درصد) و بقیه منطقه 6.9 درصد رشد کرد.


اقتصادهای نوظهور آسیایی از جمله چین، هند، اندونزی، تایلند، فیلیپین و ویتنام احتمالاً در سال 2022 4.3 درصد و در سال 2023 دوباره 4.9 درصد رشد خواهند کرد که کمتر از برآوردهای قبلی است.


گزارش بانک توسعه آسیایی نشان می دهد که سایر کشورهای آسیایی از محدودیت های شدید مربوط به کووید-19 در چین بهره مند شده اند، زیرا سرمایه گذاران خارجی در چین از بسته شدن و محدودیت ها شکایت دارند. در حالی که بعید است آنها به طور قابل توجهی مسیر عملیات کوتاه مدت خود را تغییر دهند، آنها احتمالاً به دنبال گزینه های جایگزین هستند.


کر گیبس، مدیر محل اقامت دانشگاه سانفرانسیسکو و رئیس سابق اتاق بازرگانی آمریکا شانگهای، به ساوت چاینا مورنینگ پست گفت که مشاغل کوچک و متوسط ​​چینی برای بقا به بازارهای دیگر نگاه می کنند. وی افزود: شور و شوق برای بازار چین به پایان رسیده است. چین دیگر یک انتخاب واضح نیست.


آیا همسایگان چین از آن استفاده خواهند کرد؟


در این میان، کشورهای اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، زیرا سیاست های آنها در مورد ویروس کووید اساساً با چین متفاوت بود و باعث تغییر مسیر گردشگران به ویژه به مالزی و مالزی شد. تایلند این نیز مهم است زیرا گردشگری بخش مهمی از تولید ناخالص داخلی این اقتصادها را تشکیل می دهد.


چندین شرکت نیز در پی کووید-19 از چین خارج شده‌اند و ویتنام به دلیل موقعیت جغرافیایی و سایر مزایای اقتصادی، مقصدی مطلوب است. البته برخی از شرکت ها به جز هند به سایر کشورهای آسه آن نیز نقل مکان کرده اند.


بازارهای سهام این کشورها نیز وضعیت خوبی دارند. در آوریل 2022، تحلیلگران بانک های جی پی مورگان و گلدمن ساکس؛ او از اندونزی، ویتنام و سنگاپور به عنوان بازارهای مورد علاقه خود نام برد، در حالی که بانک سوئیس Credit Suisse ماه گذشته گفت که بازار مورد علاقه او در منطقه تایلند است.


شکی وجود ندارد که چین نه تنها در آسیا، بلکه در سطح جهانی باعث رشد اقتصادی می شود، اما بعید است که چالش های اقتصادی آن در کوتاه مدت کاهش یابد. بزرگترین ذینفعان از سیاست های بلندمدت سخت چین، منطقه آسه آن – به ویژه کشورهایی مانند ویتنام و اندونزی – به همراه کشورهای آسیای جنوبی، به ویژه هند و بنگلادش خواهند بود، زیرا می توانند شرکت های بیشتری را به دنبال نقل مکان از چین جذب کنند. سیاست های تشویقی


اهمیت نتیجه کنگره بعدی حزب حاکم


مایکل هارت، رئیس اتاق بازرگانی ایالات متحده در چین، گفت که در حالی که “هیچکس نمی تواند در آینده قابل پیش بینی جایگزین چین شود، اما عدم اطمینان و رقابت فزاینده از سوی کشورهای همسایه، شرکت های خارجی را به ارزیابی مجدد موقعیت خود در دومین اقتصاد بزرگ سوق می دهد.” جهان . هارت می‌گوید شرکت‌های خارجی در چین وارد دوره رکود شده‌اند، زیرا منتظر سیگنال‌هایی در مورد زمان بازگشایی این کشور هستند و با بی‌میلی از سوی دفاتر مرکزی برای گسترش فعالیت‌های خود مواجه می‌شوند.


با نزدیک شدن به بیستمین کنگره حزب کمونیست چین، شرکت های خارجی به دنبال نشانه هایی هستند که نشان دهد اقتصاد این کشور دوباره به کار خود ادامه خواهد داد. هارت گفت: «کنگره بیستم حزب رویداد مهمی است و همه در حال تماشای آن هستند.


به گفته اقتصاددانان، چین دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده است و اقتصاد چین بر تمام جنبه های زندگی در جهان تأثیر می گذارد، زیرا چین کارخانه و شریان اصلی جهان است و بنابراین هرگونه شوک اقتصادی در پکن وجود دارد. در گوشه و کنار جهان منعکس شده است.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید