کارسینوم لوبولار درجا و تفاوت آن با سرطان سینه!


درجه لوبولار کارسینوم (کارسینوم لوبولار درجا) نوعی ناهنجاری سینه است که عمدتاً در ماموگرافی و بیوپسی دیده می شود. در کارسینوم لوبولار در محل (LCIS)، سلول‌ها شبیه سلول‌های سرطانی هستند که در لایه داخلی غدد پستانی، لوبول‌های پستان رشد می‌کنند، اما از دیواره لوبول‌ها به بافت‌های اطراف پستان گسترش نمی‌یابند. این سرطان نیست، اما احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

با ما همراه باشید تا با تفاوت کارسینوم و سرطان، کارسینوم لوبولار درجا، علائم، تشخیص و درمان کارسینوم لوبولار در محل بیشتر آشنا شوید. پیشنهاد می کنیم با دریافت مشاوره آنلاین و تلفنی و یا معاینه حضوری از متخصص زنان و انکولوژی، در تشخیص و درمان بیماری خود موثرتر باشید.

کارسینوم لوبولار درجا چیست؟

کارسینوم لوبولار درجا یا LCIS یک وضعیت غیر طبیعی غده پستانی است که شیر تولید می کند. کارسینوم لوبولار در محل سرطان نیستاما اگر فردی آلوده باشد، خطر و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد، اما اگر درمان نشود، در خارج از لوبول ها متاستاز نمی دهد.

این سلول‌های غیرطبیعی معمولاً در ماموگرافی دیده نمی‌شوند و معمولاً به‌طور تصادفی در بافت پستان یافت می‌شوند. زنان مبتلا به کارسینوم لوبولار در محل دارای خطر افزایش متاستازهای سرطان سینه مهاجم در هر دو پستان هستند. بنابراین، برای کاهش خطر سرطان سینه مهاجم باید درمان انجام شود.

لوبولار به چه معناست؟

لوبول ها غدد تولید کننده شیر در سینه هستند. مجاری پستانی نیز لوله های نازکی هستند که شیر را از لوبول های سینه به نوک پستان می برند.

کارسینوم لوبولار درجا چیست؟
کارسینوم لوبولار در محل تولید غیرطبیعی سلول‌ها در غدد پستانی است که شیر تولید می‌کنند.

تفاوت بین سرطان و سرطان چیست؟

کارسینوم نوعی سرطان است که سلول های پوست، پوشش اندام یا بافت اپیتلیال را تحت تاثیر قرار می دهد. در کارسینوم، مانند سرطان، درگیر رشد غیرطبیعی سلول هایی هستیم که تقسیم و تکثیر غیرقابل کنترلی می شوند و در همان مکان می مانند یا به اندام های دیگر می رسند.

کارسینوم لوبولار مهاجم چیست؟

کارسینوم لوبولار مهاجم که به آن کارسینوم لوبولار مهاجم نیز می گویند، نوعی سرطان سینه است که لوبول های سینه را تحت تاثیر قرار می دهد. سرطان مهاجم به این معنی است که سلول های سرطانی از زمان شروع بیماری از لوبول ها خارج می شوند و احتمالاً غدد لنفاوی و سایر اندام ها را آلوده می کنند. کارسینوم لوبولار مهاجم نسبت به کارسینوم مجرای مهاجم یا کارسینوم داکتال که شایع ترین نوع سرطان سینه است که مجاری سینه را تحت تاثیر قرار می دهد کمتر شایع است.

کارسینوم لوبولار تجمع غیرطبیعی سلول ها در غدد شیری تولید کننده شیر است که تهاجمی نیست. این بیماری هیچ علامتی ایجاد نمی کند و در ماموگرافی دیده نمی شود.

علائم کارسینوم لوبولار در محل چیست؟

با توجه به “سرطان سینه” این بیماری، علائم و نشانه های خاصی ندارد اغلب به طور تصادفی در طول ماموگرافی برای بررسی توده پستان یا ناحیه غیر طبیعی در ماموگرافی شناسایی می شود. در صورت بروز هرگونه تغییر در سینه ها، مانند توده، تغییر رنگ یا سفت شدن پوست اطراف سینه ها، ضخیم شدن زیر پوست یا ترشحات از نوک سینه، حتماً به متخصص زنان مراجعه کنید. بهتر است غربالگری سرطان سینه را به طور منظم از سن 40 سالگی شروع کنید.

کارسینوم لوبولار درجا در ماموگرافی
کارسینوم لوبولار در محل در ماموگرافی تشخیص داده نمی شود، اما معمولاً در بیوپسی تشخیص داده می شود.

تشخیص درجا کارسینوم لوبولار چگونه است؟

به گزارش “مایوکلینیک”، این بیماری می تواند در یک یا هر دو پستان ظاهر شود، اما معمولا در ماموگرافی دیده نمی شود. در بیشتر موارد، این بیماری به طور تصادفی در طول بیوپسی از ناحیه اطراف پستان تشخیص داده می شود. روش ها و آزمایشاتی که توسط متخصص زنان و زایمان برای تشخیص کارسینوم لوبولار در محل تجویز می شود عبارتند از:

  • ماموگرافی
  • سونوگرافی
  • ام آر آی

ما همچنین دو نوع بیوپسی پستان برای تشخیص LCIS داریم که عبارتند از:

  • بیوپسی با سوزن مرکزی
  • بیوپسی جراحی

بافت نمونه برداری شده به آزمایشگاه فرستاده می شود تا بدن و بافت های خون را به دقت بررسی کند تا مشخص شود که آیا سلول های کارسینوم لوبولار وجود دارد یا خیر.

درمان درجا کارسینوم لوبولار

عوامل مختلفی، از جمله ترجیحات شخصی، بر تصمیم بیمار برای درمان بیماری تأثیر می گذارد. اگرچه این سرطان نیست، اما به طور قابل توجهی شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد، بنابراین بهتر است آن را درمان کنید و کار خود را به شانس نسپارید. برخی از روش ها درمان سرطان سینه همچنین می توان از آن برای درمان این بیماری استفاده کرد. در کل، سه روش کلی برای درمان سرطان لوبولار وجود دارد:

1. مشاهده دقیق

اگر آلوده هستید، پزشک ممکن است آزمایش‌های متعددی را برای بررسی دقیق‌تر نشانه‌های سرطان سینه تجویز کند، مانند معاینه ماهیانه پستان برای بررسی تغییرات غیرطبیعی پستان، معاینات بالینی سالانه، غربالگری سالانه ماموگرافی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). ) یا تصویربرداری از پستان، به خصوص اگر فرد سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشد.

2. داروهای کاهش خطر سرطان (درمان پیشگیرانه)

درمان پیشگیرانه (پیشگیری شیمیایی) شامل مصرف داروهایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه است. گزینه های درمانی دارویی شامل داروهایی هستند که مانع از اتصال هورمون ها به سلول های سرطانی می شوند و داروهایی که تولید استروژن را پس از یائسگی مسدود می کنند.

3. جراحی

جراحی تحت شرایط خاصی توصیه می شود، مانند نوع خاصی از LCIS به نام پلئومورفیک لوبولار کارسینوم درجا (PLCIS). خطر ابتلا به سرطان سینه در این نوع کارسینوم لوبولار چندین برابر نوع کلاسیک آن است.

پیشنهاد می کنیم با مشاوره آنلاین یا معاینه حضوری از متخصص زنان و زایمان، در زمینه تشخیص و درمان بیماری خود مشاوره بهتری دریافت کنید.

پیشگیری از سرطان لوبولار در محل
روش های پیشگیری زیادی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

آیا راهی برای پیشگیری از سرطان لوبولار در محل وجود دارد؟

راه های پیشگیری از این بیماری و کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه عبارتند از:

  • در مورد خطرات و مزایای هورمون درمانی در دوران یائسگی با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ترکیبات خاصی در هورمون درمانی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. بهتر است کمترین دوز هورمون درمانی را در کوتاه ترین زمان ممکن انتخاب کنید.
  • سبک زندگی سالم و کاهش مصرف الکل
  • حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید.
  • کنترل وزن و حفظ وزن ایده آل. چاقی یکی از عوامل خطری است که خطر ابتلا به سرطان سینه یائسه را افزایش می دهد.
  • اگر سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه دارید، باید تحت نظر متخصص زنان تحت آزمایشات غربالگری و مصرف داروهای پیشگیرانه قرار بگیرید.

کنترل وزن، ورزش، سبک زندگی سالم، مصرف کم الکل و آزمایش غربالگری سرطان سینه بهترین کارهایی هستند که می توانید برای پیشگیری از سرطان مدولاری در محل انجام دهید.

تعیین مرحله کارسینوم لوبولار مهاجم

پس از تشخیص کارسینوم لوبولار مهاجم، پزشک باید مرحله پیشرفت آن را مشخص کند. معمولاً تصویربرداری پستان، معاینه بالینی و آزمایش خون برای تعیین مرحله کافی است. مرحله سرطان لوبولار مهاجم با اعداد رومی I تا IV نشان داده می شود که در مرحله I سرطان خیلی پیشرفته نیست و محدود به منطقه ای است که سرطان شروع شده است. مرحله IV مرحله پیشرفته ای است که در آن سرطان به سایر قسمت های بدن متاستاز داده است.

سوالات متداول شما

در این مقاله سعی شده است تمام جنبه های سرطان لوبولار بررسی شود. در زیر به سوالات متداول کاربران در مورد این بیماری پاسخ خواهیم داد. اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، سوال خود را در انتهای این مقاله به ما بسپارید تا کارشناسان پزشکی شما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

امید به زندگی بیماران سرطان سینه چقدر است؟

حدود 95 (حدود 95%) از هر 100 زن مبتلا به سرطان سینه یک سال پس از تشخیص زنده می مانند. حدود 85 درصد (85 زن از 100 زن آلوده) پنج سال پس از تشخیص زنده می مانند. 75 درصد بیماران 10 سال پس از تشخیص زنده می مانند.

آیا این بیماری قابل درمان است؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای سرطان سینه متاستاتیک وجود ندارد، اما درمان های جدید امید به زندگی بیماران را در سال های اخیر افزایش داده است.

برای درمان این بیماری به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

از آنجایی که علائم برای همه یکسان نیست، ابتدا برای یک معاینه فیزیکی کامل برای تشخیص توده یا غده در سرطان به متخصص زنان مراجعه کنید. متخصص زنان یا زایمان شما ممکن است ماموگرافی یا سونوگرافی را تجویز کند. جراح سینه، رادیولوژیست و انکولوژیست دیگر متخصصانی هستند که برای درمان این بیماری باید به آنها مراجعه کنید.

آیا کارسینوم لوبولار در محل با ماموگرافی تشخیص داده می شود؟

ماموگرافی برای تشخیص LCIS توصیه می شود، اما معمولاً در ماموگرافی کمتر از سایر سرطان های پستان قابل توجه است.کارسینوم لوبولار در ماموگرافی

آیا کارسینوم لوبولار درجا خطرناک ترین نوع و درجه سرطان سینه است؟

LCIS ​​سرطان سینه نیست، اما نشان می دهد که افراد مبتلا به این بیماری بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. در افراد مبتلا به این نوع سرطان، خطر ابتلا به سرطان سینه ده برابر افزایش می یابد.

آیا ممکن است کارسینوم لوبولار هیچ علامتی در محل نداشته باشد؟

بله، در بیشتر موارد بیماری بدون علامت است.

آیا کارسینوم لوبولار در محل متاستاز می دهد؟

بله، احتمال گسترش بیماری و متاستاز به نواحی غیر طبیعی مانند صفاق، دستگاه گوارش و آدنکس رحم وجود دارد.

تفاوت بین کارسینوم مجرای درجا یا مرحله صفر سرطان پستان و کارسینوم لوبولار درجا چیست؟

کارسینوم مجرای درجا DCIS دقیقاً برعکس کارسینوم لوبولار درجا است که در آن خطر ابتلا به سرطان مهاجم سینه در یک یا هر دو پستان به مرور زمان افزایش می‌یابد، اما کارسینوم مجرای درجا صرفاً نشانه و پیش آگهی سرطان مهاجم است.

کارسینوم لوبولار بیشتر درجا است یا کارسینوم مجرای درجا؟

LCIS ​​تومور غده پستانی در غشای اصلی است که نسبت به کارسینوم مجرای درجا شیوع کمتری دارد، اگرچه خطر ایجاد و گسترش بیماری و تبدیل شدن به سرطان مهاجم پستان در بیماران مبتلا به کارسینوم لوبولار بیشتر است.

آیا کارسینوم لوبولار در محل سرطان تهاجمی پستان است؟

کارسینوم لوبولار سرطان درجا نیست، بلکه یک وضعیت غیرطبیعی رشد سلولی ناسالم در غدد پستانی است که تشخیص آن را در فردی با خطر بالاتر سرطان سینه تایید می‌کند.

نتیجه گیری و راهنمایی برای مراجعه به پزشک

اگرچه کارسینوم لوبولار درجا یک سرطان تهاجمی پستان نیست، اما خطر ابتلا به این بیماری را چند برابر می کند. از آنجایی که علائم خاصی ندارد، بهتر است آزمایش های غربالگری را جدی بگیرید. برای درمان، برداشتن سلول‌های غیرطبیعی با جراحی، داروهایی با داروهای کاهش‌دهنده استروژن و برداشتن سینه با جراحی معمولاً تجویز می‌شود.

به یاد داشته باشید که سبک زندگی سالم و حفظ وزن مناسب نیز می تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. پیشنهاد می کنیم با دریافت مشاوره آنلاین یا معاینه حضوری از متخصص زنان و انکولوژیست خود در تشخیص و درمان بیماری خود موثرتر باشید.

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

دیدگاهتان را بنویسید