کارفرمایان قزوین تحمل بار حراست واحدها را ندارند/ وضعیت بد اقتصادی بهانه ای برای اصلاح نکردن نواقص امنیتی


کارفرمایان قزوین تحمل بار حراست واحدها را ندارند/ وضعیت بد اقتصادی بهانه ای برای اصلاح نکردن نواقص امنیتی


به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، بر اساس قانون کار، تضمین ایمنی واحدهای تولیدی و کارگاه ها یکی از موارد ضروری و اساسی است که از ابتدای اجرای یک پروژه باید به آن توجه جدی شود و به حفظ منابع مالی در بلندمدت کمک می کند. مدت، اصطلاح.


علیرغم تاکید بر ایمنی، این موضوع در واحدها مغفول مانده و میلیاردها دلار خسارت وارد کرده است، هرچند این حوادث درس عبرتی برای سایر واحدها نبوده و همچنان در حال رسیدگی به ایرادات ایمنی و نتایج منفی آن هستیم.


واحدهای نظارتی و تیم تشکیل شده توسط نهادهای مختلف با همکاری مدیریت بحران که ایرادات را شناسایی می کنند، در برخی موارد با بی تفاوتی مواجه می شوند، البته تاکید بر اقتصاد و اشتغال زایی به مانعی تبدیل شده و باعث ایجاد واحدهای معیوب می شود. برای ادامه کار، ادامه دهند و خبری از توقف موقت کار نیست، بدیهی است کارفرمایان نباید از این مشکل سوء استفاده کنند.


برای بررسی وضعیت امنیتی یگان ها به سراغ چند افسر مرتبط رفتیم و با آنها صحبت کردیم.


شناسایی 130 واحد صنعتی پرخطر در قزوین


علی وارثی قزوینی در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: همه واحدهای صنعتی به نوعی استعداد و ریسک بالقوه دارند و در بسیاری از واحدهایی که فکر می کنیم بدون ریسک هستند و همه مشکلات رعایت می شود، تنوع و فراوانی حوادث بیشتر است.


مدیر HSE شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: 130 واحد صنعتی پرخطر در استان شناسایی شده است که بیشتر آنها شامل صنایع شیمیایی است که در فاز اول با توجه به شاخص های انجام شده بر دو پایه نظارت می شود. سازماندهی آن، ایرادات و عیوب شناسایی شده و آموزش هایی برای رفع عیوب ارائه می شود.


وی ادامه داد: تیمی با محوریت مدیریت بحران در استان تشکیل شده است که به طور ویژه واحدهای پرخطر داخل و خارج شهرها و نواحی را مورد بررسی قرار می دهد و مواردی برای رفع نواقص منعکس می شود و هم اکنون این تیم مستقر است. چرم سازی.


بی توجهی به ایمنی در واحدهای صنعتی


این مسئول گفت: طبق قانون وظیفه داریم حمایت کنیم و از این نظر بازرسی از واحدها انجام می دهیم، در واقع اقدامات ما پیشگیرانه و رفع مراکز پرخطر است اما اداره کل تعاون ، کار و تامین اجتماعی موظف است به این موضوع ورود کند.


وی با اشاره به وضعیت توجه کارفرمایان به ایمنی گفت: این موضوع برای برخی بسیار مهم است و برای رفع نواقص همکاری می کنند. اما برخی نگران امنیت نیستند و درگیر مسائل دیگری هستند. این در حالی است که تولید و رونق اقتصادی باید در فضای امن محقق شود.


وارثی قزوینی ادامه داد: واحد صنعتی خرمدشت نمونه واحد موفقی است که از کوچکترین امکانات امنیتی برخوردار نبود و همین امر خسارت میلیاردی به این واحد وارد کرد.


وی گفت: امنیت در اولویت یگان های پرخطر نیست، طبق قانون واحدهایی که از تعداد معینی فراتر می روند باید مدیر HSE داشته باشند اما این نیرو در یگان ها وجود ندارد و اکثر نیروهای مستقر بیشتر مربوط به بهداشت و ایمنی نادیده گرفته شده است.


وضعیت بد اقتصادی بهانه ای برای اصلاح نکردن کمبودهای امنیتی است


کارشناس مسئول حوادث غیرمترقبه و امدادرسانی در مدیریت بحران استانداری قزوین به خبرنگار ایلنا گفت: در سال 1397 مطالعات هدفمندی بر روی واحدهای تولیدی بالای 25 نفر در استان انجام شد و به تبع آن نرم افزاری مورد بررسی قرار گرفت. تهیه و بر اساس نتایج استخراج و از 402 واحد بازدید، 94 شرکت پرخطر و قرمز شناسایی، 59 واحد با ریسک متوسط ​​و زرد و 249 واحد در محدوده ایمن و کم خطر و یک تیم اعتماد شناسایی شد. نهادهایی برای بازرسی از آنها تعیین شده است که تشکیل و مشاوره های مختلفی توسط این تیم انجام می شود.


حسن عبدالهاشمی ادامه داد: بازدید از واحدها از اواخر سال 1394 آغاز شد، پایش چهار شهر به پایان رسید و در حال حاضر این تیم در حال بازرسی از واحدهای بویین زهرا به طور عمده در محدوده دباغی ها و برخی موارد مانند سیستم های هشدار و اطفاء تجهیزات که گران هستند، هستند. می توان برای بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت برنامه ریزی کرد.


وی درباره استقبال مدیران واحد از ایمنی گفت: برخی از مسئولان شرکت با آگاهی از اهمیت ایمنی از بازدیدها استقبال کردند و برای رفع عیوب مشاوره رایگان ارائه کردند. اما برخی مواردی مانند وضعیت بد اقتصادی را بهانه ای برای رفع ایرادات مطرح کرده اند و استقبال نمی کنند و بازخوردی از آنها نمی بینیم.


لزوم اقدام جدی متولیان امر در حوزه امنیت


این مسئول ادامه داد: مدیریت بحران در صنایع مسئولیت مستقیم ندارد و برای پیشگیری وارد این عرصه شده است، اما اداره کار، محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی که در تیم ما حضور دارند، متولی و ناظر هستند و بر اساس قانون، ممکن است در صورت وجود نقص حاد، برای پلمپ قسمتی یا کل واحد، نامه ای به دادستان بنویسند که البته به دلیل مجازات ها و نیاز به حمایت از تولید و کمبودهایی وجود دارد.


وی بیان کرد: البته در مواردی که مسائل حیاتی مطرح می شود، کمبود منابع مالی را نمی توان بهانه ای برای اصلاح نکردن کاستی ها کرد، چندین بار در زمانی که دادستان از ما نظر خواسته و از آنجایی که ما اعلام کرده ایم این موضوع را مطرح کرده ایم. شاغل بودن در واحدهای دارای نقص، بند صریح قانون است. اگر اتفاقی برای عدم رعایت مواردی رخ دهد، دستگاه نظارتی متولی باید پاسخگو باشد و ممکن است به قصور و در واقع جان و ایمنی کارگران مقصر شناخته شود. و مردم در درجه اول اهمیت قرار دارند.


وی با بیان اینکه تیم های بازرسی معمولاً راهکارهایی را در کنار شناسایی عیوب ارائه می دهند، گفت: در بازرسی ها پیشنهاداتی که به رفع عیوب کمک می کند بر اساس ضوابط و مقررات خواهد بود تا قابل اجرا باشد.


530 فعالیت کمیته حفاظت فنی و بهداشت حرفه ای


رئیس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و تامین اجتماعی استان قزوین با اشاره به آزمایشگاه های مشمول قانون کار در استان گفت: بازرسی مشمول ماده 96 قانون کار است که شامل موارد زیر است. نظارت بر قانون کار و ضوابط فنی و در استان قزوین 60 هزار کارگاه رسمی مشمول قانون کار داریم که حدود 15 نفر از آن بازدید می کنند.


محمد علیخانی ادامه داد: علاوه بر بازرسی های معمول و برنامه ریزی شده که برای حسن اجرای قانون کار انجام می شود، حدود 4 هزار مورد تقاضای مشاغل سخت داریم که بازرسی نیز می شود و همچنین حوادث ناشی از کار بررسی شده است. بازرسان ما


وی گفت: در نیمه نخست امسال حدود 3700 مورد بازرسی در حوزه حفاظت فنی و بهداشت کار انجام شد.


وی با بیان اینکه برای تامین ایمنی کار نیاز به حضور کارگر فنی و حفاظت بهداشتی در کارگاه های بالای 25 نفر است، گفت: تقریبا 530 کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در استان و بقیه یگان ها فعال داریم. این کمیته نیز باید داشته باشد، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.


وی در ادامه مانیتورینگ کف مغازه را موثرترین روش نظارتی در حوزه ایمنی و بهداشت کار دانست و گفت: 40 درصد بازرسی های ما برای ایمنی و بهداشت کار است و مابقی بازرسی ها باید در کارگاه باشد و در این راستا داشتن یک مدیر ایمنی موثر است.


این مسئول بیان کرد: در حوزه بازرسی به دلیل تعداد پرسنل و بازرسان محدود هستیم، اما تلاش می کنیم بازرسی ها را به ویژه از واحدهای پرخطر که از کارخانه چرم سازی که حدود 10 درصد از آن را در خود جای داده است، افزایش دهیم. واحدهای پرخطر و در کنار تذکرات واحدها مجبور به استخدام افسر امنیتی شدند و به تدریج این روند را تا رسیدن به حد قابل قبول ادامه خواهیم داد.


کارفرمایان دانش کافی در زمینه ایمنی ندارند


وی با بیان اینکه دانش کارفرمایان از ایمنی ضعیف است، گفت: گروهی از کارفرمایان معتقد به ایمنی هستند و با تذکر اولیه اقدامات لازم را انجام می دهند; زیرا به این نتیجه رسیده‌اند که مبلغی که برای امنیت صرف می‌شود سرمایه‌گذاری است و هفت برابر بازدهی سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها دارد. از طرفی بسیاری از کارفرمایان دانش کافی در زمینه ایمنی ندارند و هزینه در این زمینه را اتلاف سرمایه می دانند، بنابراین مجبور به استفاده از ابزار قانونی هستیم.


این مقام مسئول گفت: مفاد قانون کار به گونه ای است که در برخی موارد ضمانت اجرا وجود ندارد و تصادفی نیست که تخلف از آنها منجر به ارجاع به دادگاه می شود که مربوط به نقص قانون است.


وی ادامه داد: بازرسی هایی که کمیته مدیریت بحران دنبال می کند تضمینی و تاثیرگذارتر است چرا که همه دستگاه ها جزو آن هستند.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید