کاهش واردات برنج/ احتمال خسارت به محموله ها در انبارهای گمرک زاهدان


کاهش واردات برنج/ احتمال خسارت به محموله ها در انبارهای گمرک زاهدان

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش قیمت برنج در بازارهای جهانی شده است اما وزارت جهاد کشاورزی با نادیده گرفتن تغییر قیمت جهانی برنج مخالف است. این شرایط ثبت سفارش برنج است که در عمل روند خرید و واردات از خارج از کشور کند شده است


مسیح کشاورز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به بی توجهی بخش خصوصی به واردات برنج گفت: ستاد تنظیم بازار کشور بدون حضور تشکل های بخش خصوصی و به جای استناد به گزارش های واقعی و مستند سازمان ها تشکیل جلسه می دهد. بخش خصوصی از گزارش های ادارات دولتی استفاده می کند که بر اساس آمار مقطعی، غیرمتمرکز و تاخیری پردازش می شوند.


وی برنامه ریزی و بررسی مسائل در وزارت جهاد کشاورزی را زمان بر دانست و تاکید کرد: ستاد تنظیم بازار موظف است وزارت جهاد کشاورزی مسائل مربوط به این حوزه را پیگیری کند که متاسفانه برنامه ریزی و بررسی مجدد موضوعات در این وزارتخانه نیز انجام می شود. زمان می برد و بسیاری از مشکلات به تعویق می افتد، و بعد از تبدیل شدن به یک چالش یا بحران، در کرسی تنظیم بازار مطرح می شود.


دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در سال های گذشته مسئولیت بازار محصولات کشاورزی را برعهده داشت و با توجه به سابقه و تجربه خود با استفاده از مهارت سازمان های بخش خصوصی، موارد با سرعت بیشتری پیگیری می شود. اما در حال حاضر وزارت زراعت معتقد است که با استفاده از مهارت های بخش، یک فرد خصوصی نیست.


کشاورز با اشاره به قیمت گذاری برنج در چهاردهمین جلسه ستاد تنظیم بازار، تصریح کرد: گزارش نهادهای ذیربط با تاخیر در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار گرفت، انجام نشد، اما مواردی مانند عوارض گمرکی و سایر عوارض قابل پرداخت تغییر می کند. به این متغیرها


وی گفت: بر این اساس قیمت قطعی برنج قابل اعمال نیست و این در حالی است که با قیمت های تکلیفی، نهادهای نظارتی بدون توجه به مستندات، اقدام به شکایت کیفری علیه واردکنندگان کرده و آنها را ملزم به فروش برنج کرده اند. محصولات برنج در بازار زیان ده. که این روند بدون شک منجر به توقف واردات و عرضه برنج در بازار داخلی خواهد شد.


دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: ثبت سفارش برنج بر اساس ارزش های مصوب وزارت جهاد کشاورزی و تخصیص ارز توسط بانک مرکزی انجام می شود که غیرمنطقی است.


وی با بیان اینکه در پایان فصل برداشت هستیم و عرضه برنج در بازارهای جهانی کاهش یافته است، گفت: جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش قیمت برنج در بازارهای جهانی شده است اما وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزی با نادیده گرفتن این شرایط به جای پذیرش تغییر قیمت، نسبت به ثبت سفارش برنج اقدام کند، دنیای برنج مقاومت می کند که در واقع روند خرید و واردات از خارج را کند کرده است.


کشاورز با انتقاد از موازی کاری سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو افزود: در گذشته با توافق این دو سازمان نمونه برداری و آزمایش برنج های وارداتی به صورت مشترک انجام می شد در حالی که اکنون با بی توجهی به توافقات قبلی هر یک این دو سازمان نمونه برداری و آزمایش را به صورت جداگانه انجام می دهند که علاوه بر تحمیل هزینه بالا که منجر به افزایش قیمت نهایی می شود، به دلیل فرآیندهای زمان بر، باعث تاخیر و توقف در ارسال می شود.


وی با اشاره به مشکلات گمرک زاهدان در واردات برنج گفت: گمرک زاهدان زیرساخت مناسبی برای نگهداری برنج ندارد و بسیاری از محموله های برنج در فضای باز نگهداری می شود و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه این محموله ها در معرض آسیب هستند و بی توجهی این امر باعث می شود. کاهش تجارت در این منطقه


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید