کشوری که هم در «پیشگیری» و هم در «درمان» خودکفا باشد، کشور قدرتمندی است


کشوری که در هر دو مورد خودکفا باشد


به گزارش ایلنا، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز جمعه در دیدار با روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به تلاش گسترده پزشکان و کادر پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت در امر واکسیناسیون و کنترل تاج بیمه سلامت و ساخت دارو و تجهیزات پزشکی، ایران مورد نیاز واردکنندگان را به صادرکنندگان اقلام دارویی و پزشکی تبدیل کرده است تا دستاوردها و موفقیت های بزرگ کادر پزشکی و اقدامات جهادی آنان را برای عموم و نخبگان تبیین کند.


رئیس جمهور همچنین یکی از مولفه های پیشرفت کشور را دستاوردهای چشمگیر در حوزه بهداشت و درمان دانست که دشمن را به شناخت و اعتراف واداشت.


رئیسی توانمندی در عرصه علم، دانش و فناوری و اجرای آن را یکی دیگر از مولفه های اقتدار کشور دانست و گفت: کشوری که بتواند هم در زمینه «پیشگیری» و هم در زمینه «پیشگیری» موفق و خودکفا باشد. مراقبت» کشوری پیشرفته و توانمند است. این تحول باعث ناامیدی دشمن می شود و توطئه ای برای تبدیل دانشگاه ها از محلی برای ارتقای دانش و تربیت نیروهای متخصص و متعهد به محل آشوب و هرج و مرج طراحی می کند.


رئیسی با تاکید بر اینکه راهبرد ما ارتقای توان داخلی و استقلال است، اما راهبرد دشمن تضعیف و نیازمند ساختن کشورهای مستقل است، افزود: اینجا وظیفه سنگین ما و شما این است که اراده دشمن را درست درک کنیم و ثانیاً تلاش مضاعف برای افزایش دانش و تولید علم و آموزش، نیروهای کارآمد و متعهد در کشور.


رئیس‌جمهور همچنین بر هدایت دانشجویان به سمت بخش‌های پزشکی که حلال مشکلات و رفع نیازهای کشور در حوزه بهداشت و درمان هستند، تاکید کرد و نهادهای ذی‌صلاح را موظف کرد ضمن اینکه زیرساخت‌های لازم برای گنجاندن این معضل در توسعه هفتم نیز فراهم شود. برنامه ریزی به عنوان بودجه 1402، پیش بینی انجام آنچه لازم است.


رئیسی همچنین بر لزوم توجه به مقوله پیش بینی و پیشگیری در زمینه نیازهای پزشکی کشور تاکید کرد و اظهار داشت: برنامه ریزی در این زمینه باید به گونه ای انجام شود که در شرایط حساس دچار مشکل نشویم و عکس العمل نشان ندهد. منفعلانه عمل کنید


رئیس‌جمهور همچنین بر اهمیت سامانه‌های وزارت بهداشت در حوزه جمع‌آوری اطلاعات، تصمیم‌گیری و تصمیم‌گیری تاکید کرد و بر لزوم فعال‌تر شدن این سامانه‌ها تاکید کرد.


از دیگر نکاتی که رئیس جمهور به رئیس جمهور بیان کرد، توجه به تجهیز دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی به ویژه خوابگاه های متاهل برای فعال شدن بیشتر گردشگری سلامت با استفاده از سرمایه های غیرفعال وزارت بهداشت و رفع نیازها بود. در این نشست از مناطق محروم با متخصصین پزشکی اشاره شد.


رئیسی همچنین طرح دارواب که شامل 366 دارو است را یکی از طرح های عالی وزارت بهداشت و درمان برشمرد و بر پرداخت به موقع درخواست های داروخانه ها و شرکت های دارویی تاکید کرد.


رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع طب سنتی و الزامات آن اشاره کرد و گفت: همه کارهایی که سابقه پزشکی و درمانی دارند باید تحت نظارت و سازماندهی وزارت بهداشت باشد. ضمناً باید بتوان نظرات موجود در این زمینه را در قالب پیوند طب سنتی و طب نوین مطرح و بررسی کرد.


رئیسی در پایان خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور تاکید کرد: سعی کنید رشته ای پیدا کنید و نخبگان را به جمع خود جذب کنید. مهاجرت نخبگان باید لغو شود. امروزه رشته او بیش از هر زمان دیگری به ویژه در حوزه های علمی، فنی و دارویی مطرح است، به گونه ای که علاوه بر جذب نخبگان ایرانی، امکان جذب نخبگان سایر کشورها نیز در این زمینه وجود دارد.


رئیس جمهور همچنین بر لزوم ایجاد امکانات بهداشتی و درمانی با دسترسی آسان و مقرون به صرفه برای مردم تاکید کرد و گفت: وزارت بهداشت نیز نباید اجازه دهد متخصصان کارآمد حتی اگر دارای سلایق سیاسی متفاوت باشند به راحتی بازنشسته شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید