کمبود کاذب سرم در نتیجه سبد فروشی و اجبار داروخانه ها به خرید داروهای غیر ضروری


کمبود کاذب سرم در نتیجه سبد فروشی و اجبار داروخانه ها به خرید داروهای غیر ضروری

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران با تاکید بر اینکه شنیده هایش حاکی از آن است که سهمیه بندی باعث بحران و کمبود کاذب سرم در بازار شده است. وی گفت: علیرغم همه نظارت های صورت گرفته از سوی سازمان غذا و دارو و گروه های مرتبط، فروش سبدها و الزام به خرید داروهای خاصی وجود دارد که داروخانه ها ملزم به دریافت سرم از شرکت های پخش نیستند.


به گزارش ایلنا به نقل از سازمان نظام پزشکی، شهاب الدین جندی جعفری با اشاره به اینکه اجرای طرح داروور عملا از ایجاد اختلال در تولید داروهای داخلی جلوگیری کرده و رغبت تولیدکنندگان داخلی را ایجاد کرده است، گفت: این امر نشان از توجه مسئولان است. بهترین کیفیت تولیدات داخلی را بر عهده دارند، اما علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، همچنان کمبود برخی فرآورده‌های دارویی وجود دارد.


وی افزود: در خصوص سرم های تزریقی نیز گزارش ها حاکی از آن است که تولید در این حوزه بیش از مصرف است، اما بازار دارویی برای برخی از فرآورده های دارویی از جمله سرم های تزریقی به شرایط ثابتی نرسیده است.


یکی از اعضای هیأت مدیره انجمن داروسازان تهران با اشاره به اینکه اگر تولید و مصرف آب پنیر در شرایط نسبتاً متعادلی باشد، به نظر می رسد جیره بندی باعث ایجاد بحران و جو کاذب شده است، ادامه داد: برخی شنیده اند که با تمام وجود نظارت آنهایی که توسط سازمان غذا و دارو و گروه‌های مرتبط انجام می‌شود، اما فروش سبد و الزام به خرید برخی از داروهایی است که داروخانه‌ها ملزم به دریافت سرم از شرکت‌های پخش نیستند.


وی با بیان اینکه فعالان عرصه تولید و توزیع دارو نیز دغدغه ها و مسائل مربوط به تولید و توزیع داروهای حجیم و سخت و عدم سوددهی مناسب را مطرح می کنند، تصریح کرد: امید است با پیگیری های مستمر مراجع و نظارت های بیشتر. ، این مشکلات قابل حل است و در زمینه سرم های تزریقی نیز در صورت سالم بودن موجودی و تولید سرم ها می توان با نظارت بر توزیع و حتی توقف سهمیه در صورت کمبود کاذب، مدیریت کرد.


عضو مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به دستورالعمل درمان منطقی و تجویز سرم توسط جامعه پزشکی، مردم را از مصرف داروها آگاه کرد و گفت: جامعه پزشکی و مردم باید توجه داشته باشند که برای برای رفع هر مشکلی، تجویز و مصرف داروها جزو سرم ها نیست و گاهی با رعایت یکسری اصول می توان به هدف درمانی مورد نظر دست یافت.انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید