کودکانی که در دام مهاجمان کار می کنند


کودکانی که در دام مهاجمان کار می کنند

اگر از مسائل حقوقی و قوانین موجود در زمینه کودک آزاری چشم پوشی کنیم، نکته مهم در این زمینه آسیب های روحی و روانی است که کودکان پس از کودک آزاری و تجاوز به آنها متحمل می شوند. مشکل «کودک آزاری» می‌تواند آسیب‌های عاطفی و روانی را برای کودک به همراه داشته باشد که آثار آن سال‌ها باقی خواهد ماند.


در روزهای اخیر خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه جوان 19 ساله ای که 24 کودک را مورد آزار جنسی قرار داده و سپس آنها را کشته بود، سرانجام اعدام شد. کار کودکان نتیجه مشکلات اجتماعی و اقتصادی است. کودکانی که فقر آنها را به خیابان های شهر کشانده است.


کودکانی که گاهی اوقات بد مراقبت می شوند، تک والدی یا یتیم، که همه اینها منجر به سیاست هایی می شود که باعث فقر می شود. تجربه سال های اخیر نشان داده است که تورم تاثیر شدیدی بر افزایش فقر داشته است. فقری که خانواده های زیادی را روانه حاشیه شهرها کرد. حواشی که بی شک در بلندمدت; بهره وری فرزندتان را افزایش دهید. به هر حال این حواشی به جز کار کودک ده ها یا شاید صدها آسیب دیگر خواهد داشت و باید منتظر ظهور آنها باشیم.


کار کودک و مشکل حاشیه ای آن که کمتر و کمتر به آن پرداخته می شود. این به معنای سوء استفاده جنسی از کودکان است. همیشه صحبت در مورد سوء استفاده جنسی از کودکان دشوار بوده است. مشکلی که نه خانواده های این کودکان، نه جامعه و نه رسانه ها از آن صحبت نمی کنند. یکی از مشکلاتی که ناگفته نماند مزاحم را از اقدامات خود باز نداشت. در طول تاریخ، کودکان به دلیل ویژگی های خاص جسمی و روحی خود همواره در معرض آزارهای مختلف بوده اند. وضعیت خاص کودکان خیابانی آنها را در معرض انواع آزارها و آسیب ها چه در جامعه و چه در محیط خانواده قرار داده است و نیاز به حمایت های زیادی از جمله حمایت قانونی دارند.


پدیده کودکان کار و خیابان یکی از معضلاتی است که گریبانگیر اکثر شهرهای بزرگ جهان معاصر است. کودکان کار به دلیل شرایط خاص زندگی خود مجبور به کار هستند و همین امر باعث ایجاد تغییرات مثبت و منفی در خودپنداره آنها نسبت به همسالان خود شده است. مشکل ریشه کنی فقر و کودکان و حل مشکلات کودکان خیابانی موضوعی است که تنها با همکاری بین المللی دولت ها، سازمان های بین المللی و سازمان های غیر دولتی بین المللی مانند عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر و همکاری مشترک و نزدیک با فعالان حقوق کودک


شرایط اجتماعی این کودکان بسیار نامناسب است و کودکان خیابانی بیش از سایر کودکان در معرض تجاوزات جنسی و بیماری هایی مانند ایدز، خشونت جنسی قرار خواهند گرفت. مشکل «کودک آزاری» می‌تواند آسیب‌های عاطفی و روانی را برای کودک به همراه داشته باشد که آثار آن سال‌ها باقی خواهد ماند. متأسفانه در سال‌های اخیر تجاوز به کودکان، به ویژه آنهایی که کار می‌کنند، گسترش یافته است.


قانون مجازات اسلامی مجازات های شدیدی را برای کودک آزاری و تجاوز جنسی به خردسالان در نظر گرفته است. تجاوز جنسی در مفهوم آمیزش جنسی در قانون جزایی جدید با تعاریف سنتی آن متفاوت است، به طوری که در قانون جزایی جمهوری اسلامی ایران، تجاوز جنسی از نوع تماس و رویکرد مشمول تجویز و سایر خشونت های جنسی مانند زنا می باشد. مجازات دارند.


در زمینه درمان کودکان پدوفیل قوانین نسبتا خوبی در کشور عزیزمان وجود دارد که با توجه به تغییرات بسیار سریع در جامعه ملی و بین المللی ناکافی است. در قانون مصوب 1399 آمده است که هر نوع آزار و اذیت افراد نسبت به کودکان مجازات خواهد شد. از سوی دیگر، اگر والدین کودک را مورد آزار و اذیت قرار دهند، قانون مقرر کرده است که آنها نیز تحت درمان قرار گیرند. برخی معتقدند اگر مجازات کودک آزاری در کشور افزایش یابد این آسیب کاهش می یابد اما تجربه نشان داده است که افزایش مجازات با هدف کاهش آسیب های اجتماعی حرکت بدی خواهد بود.


کودک آزاری تنها به مسائل جنسی و تجاوز مربوط نمی شود، بلکه هر کودک زیر 15 سال که در خیابان مورد استفاده قرار گیرد نوعی کودک آزاری محسوب می شود و باید برای کاهش این معضل اقدام کنیم. قطعا اقدامات فرهنگی (در درجه اول) و اقدامات پیشگیرانه و آگاه سازی والدین با هدف کاهش معضل کودک آزاری در کشور نتیجه بهتری نسبت به افزایش مجازات مجرمان برای کاهش این آسیب اجتماعی خواهد داشت.


کودکان کار؛ این یک پدیده حل نشده و یک درد قدیمی است. این یک مشکل جهانی است که بیش از 25 سال از تصمیم برای پایان دادن به آن می گذرد، اما هنوز حل نشده باقی مانده است. پدیده کودکان خیابانی یک معضل زیستی، روانی و اجتماعی است که در بسیاری از کشورها از جمله ایران به یک دغدغه جدی تبدیل شده است. با توجه به روند کنونی تحولات اجتماعی در ایران، تحول در ساخت و کارکرد خانواده و روند رو به رشد معضلات و آسیب های اجتماعی کشور در دهه آینده، گسترش روزافزون این پدیده در آینده قابل پیش بینی است. بررسی ها نشان داده است که قوانین مختلف از جمله قانون کار، مجازات اسلامی، قانون الحاق به کنوانسیون 182 سازمان بین المللی کار، محتوای کافی برای حمایت از کودکان و جلوگیری از استثمار کودکان را دارد. علت اصلی کار کودکان در کشور ما مشکلات مالی جدی برخی خانواده هاست. تنها بخشی از حمایت از کودکان خیابانی در قالب جرم انگاری رفتار بسیار مضر دیگران برای این گروه ظاهر می شود. با برجسته کردن نقش حقوق نباید از سایر ضمانت‌ها غافل شد، اما اهمیت نقش حقوق کیفری را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.


انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید