کودک باید در فضایی پر از شادی، عشق و درک رشد کند


کودک باید در فضایی پر از شادی، عشق و درک رشد کند


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل، «محمد نصیری» معاون فرهنگی و اجتماعی رئیس جمهور کشور ضمن گرامیداشت هفته کودک اظهار داشت: یکی از تحولات خوب آموزش و پرورش توجه به اهمیت دوران کودکی است. که شخصیتی است که انسان بر آن استوار است. بسیاری از نابسامانی های روانی و اخلاقی انسان از تربیت نادرست دوران کودکی سرچشمه می گیرد و متأسفانه به همین دلیل کودکان آسیب پذیرترین قشر جامعه بشری هستند و اولین افرادی هستند که در معرض فشارها و مشکلات ناشی از زندگی بزرگسالی قرار می گیرند و تحمل می کنند. آی تی.


معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: امروزه میلیون ها کودک در سراسر جهان از بی توجهی، آوارگی ناشی از جنگ و بلایای طبیعی، تغذیه نامناسب، ابتلا به انواع بیماری های خطرناک، اعتیاد والدین و مشکلات ناشی از طلاق رنج می برند. ، و غیره. آنها در شرایط سختی قرار دارند.


وی با تاکید بر اینکه دوران کودکی نسبت به سایر دوره های زندگی نقش اساسی دارد، تصریح کرد: بسیاری از نگرش ها و ارزش ها و همچنین عادات و ویژگی هایی که در دوران کودکی در وجود کودک شکل می گیرد، در تمام مراحل زندگی پابرجاست و آینده را تحت تاثیر قرار می دهد. از شخص حضرت علی (علیه السلام) رو به فرزندش کرد و فرمود: بی شک قلب کودک مانند زمین بایر است و آماده پذیرش هر بذری است که در آن کاشته شود. پس به تعلیم تو شتافتم، پیش از آنکه دلت سخت شود و فکرت به چیزی مشغول شود.


نصیری ادامه داد: بنابراین نباید از نیازهای آنها به سادگی گذشت. روزی که رسما برای تکریم و تکریم کودکان معرفی شد، روز ملی کودک نام دارد که در بسیاری از کشورها با تاریخ های مختلف جشن گرفته می شود.حقوق کودکان مهم است.


معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مقدمه کنوانسیون حقوق کودک مبنی بر اینکه کودک باید در فضایی سرشار از شادی، عشق و تفاهم رشد کند، گفت: با این شعار، ما باید به این عضو توجه کنیم، عضوی که اگرچه امروز کودک و معصوم است، اما فردا بزرگسال و مسئول و مربی نسل جدید خواهد بود. رهبر معظم انقلاب در عین حال کودک را سرمایه گرانبهای جامعه معرفی می کنند.


به گفته این مقام مسئول، کودکی که امروز ریشه های اصیل خانوادگی دارد، در میان دو تضاد از یک سو باقیمانده ارزش های قدیمی و از سوی دیگر روند مد امروزی، روندهای تمدن مکانیزه گرفتار شده است. نمی داند چه کند، باید از او حمایت کنیم، او مثل موم در دست ماست، با ما خمیر وجودش شکل می گیرد، اصول صحیح دینی و عرفی را به او آموزش دهیم و زندگی را به او بیاموزیم. امام سجاد (علیه السلام) می فرمایند: «اما حق فرزندت این است که بدانی که او از توست و در نیکی و بدی دنیا به تو وابسته است و تو از نظر اخلاق نیکو بر عهده آن هستی. به سوی پروردگارش هدایت کند و تو را در اطاعت او یاری کند، پس رفتار تو نسبت به او باید رفتار کسی باشد که بداند به خاطر نیکی کردنش پاداش می گیرد و او را به خاطر رحیم و فاسق مجازات می کند.


نصیری ادامه داد: گرامیداشت روز کودک فرصت مغتنمی است تا همه به وظایف خود در قبال کودکان فکر کنند و با هم در جهت بهبود وضعیت آنها در ابعاد مختلف تلاش کنند.


معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پایان با بیان اینکه در سال های اخیر وضعیت کودکان در ایران در زمینه های مختلف رشد چشمگیری داشته است، یادآور شد: کاهش نرخ مرگ و میر نوزادان، ارائه مراقبت های اولیه در همه بخش ها. کشور، ریشه کنی فلج اطفال، گسترش آموزش به مقاطع مختلف تحصیلی، افزایش نرخ ثبت ولادت، تخصصی شدن فرآیند تعقیب قضایی کودکان و نوجوانان، تلاش دولت برای کاهش سوء تغذیه کودکان، ادغام کودکان دارای معلولیت با کودکان سالم، غربالگری رشد کودکان و بسیاری موارد دیگر موید بهبود شرایط کودکان در ایران است. .
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید