گاز گرفتن علت رفتار این کودک چیست و چگونه آن را اصلاح کنیم؟


کودکان هنگام عصبانیت واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند. برخی از آنها سعی می کنند به طرف مقابل ضربه بزنند، برخی فحش می دهند، برخی جیغ می زنند و برخی گاز می گیرند. گاز گرفتن یکی از روش هایی است که کودکان برای تخلیه خشم و انتقام از آن استفاده می کنند. در مهدکودک های آمریکا 35 درصد آسیب های کودکان به دلیل گاز گرفتن همکلاسی هاست! جالب است بدانید که این رفتار برای کودکان زیر 7 سال طبیعی تلقی می شود، البته به این معنا نیست که بتوانیم اجازه دهیم کودکمان هر زمان که عصبی شد طرف مقابل را گاز بگیرد. عادی بودن یعنی روش تربیتی ما مشکلی نداشت و با عکس العمل درست می توانیم رفتار کودک را اصلاح کنیم. در این مقاله علائم گاز گرفتن نوزادان و نحوه جلوگیری از این رفتار را توضیح می دهیم.

گاز گرفتن نوزادان نشانه چیست؟

دلیل پرخاشگری در کودکان این است که تحت تاثیر شرایط قرار می گیرند و عصبانی می شوند. گاز گرفتن و آسیب رساندن به طرف مقابل شدیدترین رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان است. در واقع وقتی کودک این کار را انجام می دهد آنقدر عصبانی می شود که نمی داند چه کار دیگری می تواند انجام دهد تا عصبانیت خود را تخلیه کند. البته عصبانیت همیشه دلیل گاز گرفتن نیست. به طور کلی در پاسخ به این سوال که نشانه گاز گرفتن کودک چیست، می توان گفت که کودک زمانی دیگران را گاز می گیرد که راه دیگری برای ابراز احساسات خود پیدا نمی کند.

اجازه دهید این را با مثالی از احساسی غیر از خشم بیشتر توضیح دهیم. بچه ای را تصور کنید که به تازگی یک برادر کوچکتر داشته است. وقتی برای اولین بار نوزاد را می بیند، با سیل احساسات جدیدی روبرو می شود که نمی داند چگونه کنترل کند. او بچه را دوست دارد و نمی داند از کجا می آید و چقدر با آنها زندگی می کند! سپس می تواند کودک را گاز بگیرد تا با احساساتش و استرس ناشی از تلاش برای برقراری ارتباط و درک آن مقابله کند!

علت گاز گرفتن کودکان

در قسمت قبل به بررسی علائم گاز گرفتن نوزادان پرداختیم. در این قسمت به بررسی علت این رفتار نوزادان می پردازیم. کودکان خردسال، به خصوص کودکان یک یا دو ساله، می توانند هر چیزی از اسباب بازی های خود گرفته تا والدین خود را گاز بگیرند. با رشد دندان های کودک، میزان گاز گرفتن افزایش می یابد. البته گاهی گازش می گیرند چون می خواهند چیزی شبیه اسباب بازی جدید کشف کنند.

از آنجایی که کودکان خردسال نمی توانند صحبت کنند، گاهی اوقات دیگران را گاز می گیرند تا دیدگاه خود را بفهمند. آنها با گاز گرفتن بزرگسالان توجه می خواهند یا به بزرگسالان نشان می دهند که چیزی را دوست ندارند. مثلاً وقتی او را محکم در آغوش می گیرید و برخلاف میلش او را می بوسید، ممکن است در اعتراض شما را گاز بگیرد.

چگونه عادت گاز گرفتن کودکان را از بین ببریم؟

کودکان خردسال معمولاً نمی دانند کاری که انجام می دهند اشتباه است. پس باید به زبان ساده به آنها بگویید گاز گرفتن برای دیگران ضرر دارد و نباید این کار را انجام دهند. برای درک این موضوع برای مبتدیان، این رفتارها مفید هستند:

 • کلماتی مانند «نه» و «بد» را محکم بگویید تا کودک متوجه شود که کار اشتباهی انجام داده است.
 • به فردی که توسط کودک گاز گرفته شده است توجه کنید و مطمئن شوید که کودک متوجه شده است که فرد آسیب دیده است.
 • بعد از اینکه آرام شدید، نوزاد را نزد مصدوم ببرید و از او بخواهید که به مصدوم دست بزند و بگوید «متاسفم».
 • روش صحیح اعتراض را به کودک بیاموزید، مثلاً به او بگویید که اگر نمی خواهد شی اش را به دیگری بدهد، به جای گاز گرفتن، آن شی را در دست بگیرد و بگوید: «مال من».
 • اگر کودک به آرامی کسی را گاز گرفته و قصد دارد دوباره این کار را انجام دهد، حواس او را با چیز دیگری پرت کنید.

علت گاز گرفتن کودکان بزرگتر چیست؟

برخی از دلایل احتمالی این رفتار در کودکان عبارتند از:

 • خشم و غم.
 • قرار گرفتن در معرض استرس های شدید مانند طلاق والدین، پیوستن به گروه جدیدی از فرزندان به دلیل نقل مکان از مدرسه یا مهدکودک، یا تولد فرزند جدید.
 • تأخیر در صحبت کردن و ناتوانی در انتقال معنا و نیاز به دیگران.
 • انتقام.
 • احساس خطر
 • قدرت خود را به دیگران نشان دهید و کنترل اوضاع را در دست بگیرید.
 • جلب توجه می کند، حتی اگر توجه منفی باشد.
 • نسبت به فردی که آنها را گاز می گیرد محبت شدید نشان دهید.

فقط به این دلیل که کودک دلیلی برای بدرفتاری دارد، رفتار او را توجیه نمی کند، اما دانستن اینکه چرا کودک گاز می گیرد می تواند به شما کمک کند تا ریشه مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

چگونه عادت گاز گرفتن کودکان را از بین ببریم؟

اگر زمانی که فرزندتان کسی را گاز می گیرد در آنجا هستید، باید سریع اما آرام واکنش نشان دهید. کودک را از محل دور کنید و مطمئن شوید که به طرف مقابل آسیبی نمی رساند. ابتدا به فردی که توسط کودک گزیده شده است کمک کنید و محل گزش را با آب و صابون بشویید و در صورت لزوم پانسمان کنید. سپس به سراغ کودک بروید. برای برخورد با نوزاد به نکات زیر توجه کنید.

1. نوزاد را گاز نگیرید

برخی از والدین فکر می کنند که اگر کودک متوجه شود گاز گرفتن آزاردهنده و آزاردهنده است، از انجام آن دست می کشد و به همین دلیل او را گاز می گیرند! این اشتباه است، زیرا خود والدین کارهایی را که منع می کنند انجام می دهند و کودک را بیشتر عصبانی می کنند.

مدیریت خشم هیچ تاثیر مثبتی بر رشد کودک نخواهد داشت.

2. دلیل رفتار کودک را جویا شوید

کودک خود را به گوشه ای خلوت ببرید. کمی صبر کنید تا شما و کودک آرام شوید. اگر ندیده اید چه اتفاقی افتاده و چرا کودک دیگری را گاز گرفته است، از خود بپرسید که چرا. از او بپرسید که چه احساسی داشت و چه فکری داشت وقتی این کار را کرد. همچنین توضیح دهید که واکنش صحیح به چنین احساسات و افکاری چیست.

3. دفعه بعد با او صحبت کنید

هنگامی که کودک شما کسی را گاز گرفت، این احتمال وجود دارد که دوباره این کار را انجام دهد. وقتی دلیل گاز گرفتن و احساسات لحظه ای را می پرسید، وقت آن است که آموزش دهید. به او بگویید وقتی چنین احساسی دارد چگونه واکنش نشان دهد. همچنین از او بخواهید در مواقع عصبانیت یا ناراحتی از یک بزرگسال کمک بخواهد.

رفتار گاز گرفتن را در کودکان متوقف کنید

بعضی از بچه ها وقتی کسی آنها را عصبانی کرده یا وقتی با بچه دیگری مشکل دارد دوست ندارند از بزرگترها کمک بخواهند و در مورد مشکلاتشان صحبت کنند. بچه ها فکر می کنند اگر این کار را بکنند ضعیف و شلخته هستند و دوستانشان دیگر به آنها اعتماد نخواهند کرد. برای حل این مشکل، مطمئن شوید که هر بار که او در مورد چیزی با شما صحبت می کند، آن را محرمانه نگه دارید، به کسی نگویید و بدون اینکه دیگران متوجه شوند به او کمک می کنید. وقتی نوزاد متوجه شود که شما به نگرانی های او توجه می کنید، راحت تر به شما اعتماد می کند و در نتیجه می توانید از گزش های بعدی جلوگیری کنید!

4. محرک ها را شناسایی کنید

نوزادانی که به گاز گرفتن عادت دارند معمولاً در صورت تحریک این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال، زمانی که کودک دیگری بر سر او فریاد می زند، ممکن است گاز بگیرد. وقتی می دانید چه چیزی باعث تحریک فرزندتان می شود و چه زمانی او دیگران را گاز می گیرد، راحت تر می توانید از آن جلوگیری کنید. در مثال بالا، وقتی والدین می دانند که انگیزه فرزندشان بحث و جدل با دیگران است، به محض اینکه ببینند او در حال مشاجره با کودک دیگری است وارد عمل می شوند و اجازه نمی دهند طرف مقابل را گاز بگیرد.

5. روش صحیح ابراز احساسات را به کودک آموزش دهید

معمولا گاز گرفتن کودک نشانه آن است که او نمی تواند احساسات خود را به درستی بیان کند. به کودک خود بیاموزید که احساسات خود را با کلمات بیان کند. همچنین می توانید راه های دیگری را برای مدیریت خشم یا ناامیدی به او آموزش دهید. مثلاً به او بگویید که وقتی عصبانی است می تواند عروسک محبوبش را در آغوش بگیرد یا وقتی عصبانی است می تواند به بالش مشت بزند.

6. کودک را خسته نکنید

مراقب نوزاد باشید. گاهی اوقات کودکان به دلیل استرس و خستگی گاز می گیرند. فعالیت های تفریحی و زمان استراحت کافی را برای کودک خود در نظر بگیرید. مطمئن شوید که برنامه هایی که برای کودک تنظیم کرده اید با آستانه تحمل او سازگار است و مزاحم آنها نمی شود. گاهی اوقات بچه ها از خستگی کاری که انجام می دهند صبرشان از دست می رود، به سرعت صبر خود را از دست می دهند و دیگران را گاز می گیرند.

7. توجه کافی به نوزاد داشته باشید

کودکان گاهی اوقات کارهای بدی انجام می دهند تا توجه والدین و بزرگترها را جلب کنند. وقتی کودکی را به خاطر گاز گرفتن سرزنش می کنید، همچنان به او توجه می کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما آنقدر توجه مثبت دریافت می کند که نیازی به این توجه منفی نداشته باشد. در طول روز زمانی را برای بازی، صحبت و در آغوش گرفتن کودک خود در نظر بگیرید، به خصوص اگر فرزند اول خود را برای تولد فرزند دوم خود آماده می کنید.

وقتی نوزاد تازه متولد شده وارد خانه می شود، فرزند اول بیشتر از قبل نیاز به توجه دارد و اگر این توجه به او جلب نشود، به رفتار پرخاشگرانه روی می آورد.

7. بدون مشاجره و مشاجره با کودک رفتار کنید

والدینی که بعد از گاز گرفتن کودک را سرزنش می کنند و جیغ می زنند معمولاً نتیجه ای نمی گیرند و فرزندشان دفعه بعد این عمل را تکرار می کند. بهترین واکنش این است که قاطعانه به کودک بگویید کاری که او انجام داده اشتباه بوده و به عصبانیت ها پایان دهید. اگر در مکانی متفاوت از خانه خود هستید، به کودک بگویید که در حال رفتن هستید و او را به خانه ببرید

آخرین کلمه

وقتی فرزند شما شخص دیگری را گاز می گیرد، طبیعی است که احساس خجالت، سردرگمی و تعجب کنید که در چه قسمتی از تربیت فرزندتان اشتباه کرده اید. حتی اگر فرزندتان دیگران را گاز بگیرد، شما والدین خوبی هستید که برای تربیت فرزندتان وقت گذاشته اید. به جای سرزنش خود، رفتار کودک را مهار کنید و با نشان دادن رفتار صحیح به رفتار کودک پایان دهید.

اگر با وجود تلاش شما، گاز گرفتن نوزاد ادامه پیدا کرد، بهتر است از یک روانشناس کودک کمک بگیرید. شما می توانید با روانشناس، مربی مهدکودک یا معلم مدرسه و متخصص اطفال مشورت کنید تا دلیل گاز گرفتن فرزندتان را بیابید و راه هایی برای رفع مشکل بیابید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزندان، تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و فردای انسان های موفق است.دیدگاهتان را بنویسید