گیاه سانسوریا؛ همه چیز درباره این گیاه مقاوم


این گیاه حسی که بومی آفریقا و جنوب آسیا است، بیش از 70 گونه مختلف و جذاب دارد و یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی مقاوم به شمار می رود. این گیاه مورد انتظار حتی در سخت ترین شرایط سبز می ماند و طراوت را به ایوان، باغ و فضای داخلی شما می بخشد. با ما همراه باشید تا با خصوصیات سانسوریا آشنا شوید و نحوه نگهداری از آن را بیاموزید.

ما گیاه سانسوریا را معرفی می کنیم

حتی اگر گیاه سانسوریا گلدانی یا گیاه سانسوریا در خانه ندارید، احتمالا گلدان های کوچک رومیزی سانسوریا را در خانه یا محل کار دیگران دیده اید. سانسوریا گیاهی است با برگ‌های چرمی کشیده سبز تیره و لبه‌های زرد و سفید که برخی آن را گیاه ماری، برخی دیگر کنف رنگین کمان و برخی دیگر زبان مادرشوهر می‌نامند. طبیعتاً نام اصلی آن Sansevieria است.

سانسوریا یک گیاه آپارتمانی مقاوم و مقاوم است که انواع مختلف آن در بسیاری از خانه ها یافت می شود اما زیبایی تنها دلیل استفاده از این گیاه در دکوراسیون منزل نیست. سایر خواص حسی گیاه عبارتند از:

 • تصفیه هوا (حذف سموم و گازهای آلوده)؛
 • تولید اکسیژن؛
 • کاهش آلرژی؛
 • انرژی مثبت تولید کنید (به خصوص بر اساس فنگ شویی).

مراقبت از گیاه سانسوریا

این گیاه با نور کم سازگار است و در سایه نیز رشد می کند، در اثر رطوبت کم یا باد سرد آسیبی نمی بیند، به ندرت نیاز به تعویض دارد و کم آبی را تحمل می کند. در واقع فقط آبیاری بیش از حد یا نگهداری طولانی مدت در دمای زیر 4 درجه سانتیگراد باعث از بین رفتن آن می شود. سانسور این گیاه بومی مناطق خشک آفریقا و جنوب آسیا است، بنابراین برگ های سخت و چرمی آن آب و رطوبت را به خوبی حفظ می کنند. گلدهی این گیاه زیبا در تابستان یا پاییز نیز اتفاق می افتد.

 • دیگر: بهترین نور برای سانسوریا نور غیر مستقیم اما ثابت و گاه به گاه نور مستقیم خورشید است. مطمئناً این گیاه توانایی عجیبی برای انطباق با نور محیط دارد. هم در نور مستقیم خورشید و هم در محیط هایی با نور و سایه کم زنده می ماند.
 • خاک: بهتر است گلدان سانسوریا را با خاکی نرم و سست مانند خاک شنی که زهکشی عالی دارد پر کنید. پیشنهاد ما پیت ماس ​​(زغال ذغال سنگ نارس) یا خاک کاکتوس همه منظوره است.
 • سیستم های آبیاری: هرگز روی آب سانسور نکنید. این گیاه با کم آبی بهتر مقابله می کند. در زمستان ماهی یک بار و در تابستان هر ۲ هفته یک بار به آن آبیاری کنید. اجازه دهید سطح خاک کاملا خشک شود تا ریشه گیاه آسیب نبیند.
 • دما و رطوبت: یکی از دلایل عدم رشد گیاه سانسوریا دمای نامناسب است. این گل مقاوم هوای گرم را ترجیح می دهد و اگر در دمای زیر 10 درجه نگهداری شود آسیب می بیند. بهترین محدوده دمایی برای نگهداری سانسوریا بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد است.
 • لقاح: گیاه ماری در زمستان نیازی به کوددهی ندارد. در طول فصل رشد می توانید از کود ملایم کاکتوس استفاده کنید.

انواع سانسور

انواع مختلف سانسور Pacutah و Pavland

 • Dracaena trifasciata Hahnii: گیاه «لانه پرنده» گیاهی حسی کوتاه است که ارتفاع برگهای ضخیم آن به 15 سانتی متر می رسد. عسل طلایی و عسل نقره ای 2 نوع محبوب این سانسوریا هستند.
 • Dracaena angolensis: گیاه شمشیر یا نیزه آفریقایی دارای برگهای لوله ای بلند، باریک و محکم است که در صورت رشد کامل، طول آنها به بیش از 30 سانتی متر می رسد. برگ های این گیاه از تاج مرکزی به سمت بیرون پیچ می خورند و می توانند رنگی یا مخملی باشند. Cylindrica و Bonsel 2 گونه محبوب این حسی هستند.
 • Dracaena trifasciata لارنس: لورنتای یا کراواتی ابلاک نوعی گیاه حسی پابلند است که دارای برگ هایی با لبه زرد است و از طریق قلمه برگ تکثیر می شود.
 • خواهر پیچ خورده: Censoria ‘Twisted Sister’ یک شمشیر سانسوریا با برگ های سبز روشن و طلایی است که تا 35 سانتی متر رشد می کند. این برگ ها پیچ خورده و از مرکز گیاه بالا می آیند.
 • Dracaena trifasciata Bantel: سانسوریا بنتل دارای برگ های باریک با نوارهای عمودی سفید است و تا 90 سانتی متر رشد می کند.
 • Dracaena pearsonii: این گیاه را در ایران «علف کرگدن» می نامند. طول برگ های گوشتی این گیاه تا 30 سانتی متر می رسد و دارای رنگدانه های قرمز رنگ است.

نحوه هرس گیاه سانسوریا

معمولا بهترین زمان برای هرس سانسوریا فصل رشد آن (بهار و تابستان) است و هرس گیاه در زمان دیگری به آن فشار وارد می کند. یک جفت قیچی استریل یا یک چاقوی تمیز بردارید و ابتدا برگ هایی را که همسطح خاک هستند یا هر برگ آسیب دیده و بالغ را بردارید. این باعث می شود که برگ های جوان بهتر رشد کنند. برگ های بلند را طوری کوتاه کنید که برگ های گیاه یکنواخت و متناسب باشد. سپس برگ های پوسیده را جمع آوری کنید تا با برگ های تازه جایگزین شوند.

روش تکثیر گیاه سانسوریا

سانسور به طرق مختلف تبلیغ می شود. برگ های گیاهان بزرگتر را می توان قطع کرد و در گلدان های دیگر کاشت. برخی پژوش سانسوریا را جدا کرده و در گلدان های دیگر می کارند و برخی نیز بوته گیاه را تقسیم می کنند. فرقی نمی کند از کدام روش استفاده کنید، فقط در طول فصل رشد تکثیر کنید.

1. تکثیر از طریق تقسیم بوته (جداسازی ریزوم)

 • یک چاقوی تیز، یک گلدان تمیز و مقداری خاک گلدان کاکتوس تهیه کنید.
 • ریشه گیاه را به آرامی از گلدان قدیمی بیرون آورده و روی سطح صافی قرار دهید.
 • خاک چسبیده به ساختار ریشه را با دست بردارید.
 • ریشه را با یک چاقوی تیز به چند قسمت تقسیم کنید. به طوری که قطعات ریشه آسیب نبیند.
 • هر قطعه را در یک گلدان تمیز پر از خاک گلدان کاکتوس بکارید.
 • گلدان را آبیاری کنید و در مکانی نیمه آفتابی قرار دهید.

2. پخش با پژوش

روش تکثیر گیاه سانسوریا

 • یک چاقوی تیز، یک گلدان تمیز و مقداری خاک گلدان کاکتوس تهیه کنید.
 • گیاه را از گلدان خارج کرده و به آرامی حسگر پاجوش را از گیاه خارج کنید. بهتر است ارتفاع گیاه حدود 20 سانتی متر باشد تا در گلدان جدید سریعتر رشد کند.
 • پاجوش را در گلدان جدید با خاک مخصوص گلدان کاکتوس بکارید و خاک را فشرده کنید.
 • گلدان را آبیاری کنید و در مکانی نیمه آفتابی قرار دهید.

3. تکثیر با قلمه برگ

 • یک چاقوی تیز، یک گلدان تمیز و مقداری خاک گلدان کاکتوس تهیه کنید.
 • یک برگ بلند و سالم را از سانسوریا جدا کنید.
 • برگ را به قطعات 6 تا 8 سانتی متری برش دهید.
 • برگ بریده شده را در یک لیوان تمیز پر از آب قرار دهید تا انتهای برگ در آب باشد.
 • لیوان را در مکانی نیمه آفتابی قرار دهید تا قلمه برگ ریشه بزند.
 • آب لیوان خود را هر چند روز یک بار عوض کنید.
 • پس از اینکه طول ریشه ها به 2-3 سانتی متر رسید، برگ را از سمت ریشه در خاک مخصوص کاکتوس بکارید.
 • گلدان را آبیاری کنید و در مکانی نیمه آفتابی قرار دهید.

در این روش می توانید مرحله ریشه دهی را رها کرده و 24 ساعت پس از بریدن برگ گیاه حسی صبر کنید تا انتهای برش پینه بسته شود و سپس آن را در گلدان بکارید. طبیعتاً این باعث کندی رشد گیاه می شود و ممکن است 2 ماه طول بکشد تا اولین شاخه از زمین بیرون بیاید..

شایع ترین مشکلات گیاه سانسوریا

سانسوریا یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است که سالیان سال قابل نگهداری و تکثیر است. البته به شرط توجه به نکات نگهداری از این گیاه. مثلا سانسوریا از آب زیاد متنفر است. آبیاری بیش از حد باعث بروز انواع عفونت های قارچی و زوال زندگی این گیاه می شود. در زیر به مسائل حسی گیاهان نگاه می کنیم.

1. بوی کثیفی

بوی بد خاک ناشی از پوسیدگی ریشه سانسوریا است. در این صورت می توان گیاه را نجات داد اما باید دید پوسیدگی ریشه چقدر به گیاه آسیب زده است. گیاه را از خاک جدا کنید. ریشه ها و برگ های قهوه ای رنگ را حذف کنید. سپس یک تکه ریزوم ریشه سالم را در خاک کاکتوس یا مخلوط گلدان بکارید و به آن آبیاری کنید. اگر تمام ریشه آسیب دیده و هیچ ریزوم سالمی باقی نمانده است، گیاه را دور بیندازید و قلمه جدیدی بکارید.

2. برگ های زرد یا قهوه ای

سانسوریا در حالت طبیعی خود سبز است و رگه هایی از نقره یا طلا دارد. زرد یا قهوه ای شدن برگ های این گیاه در اثر آبیاری بیش از حد، آلودگی به آفات یا پوسیدگی ریشه ایجاد می شود. اگر به میزان آبیاری دقت کنید به احتمال زیاد این مشکل حل می شود.

3. برگ های پیچ خورده

یکی از مشکلات بزرگ سانسوریا ضعف آن در برابر تریپس است که باعث پیچ خوردن برگ ها می شود. خلاص شدن از شر این حشرات گلدانی کمی دشوار است. ابتدا باید برگ گیاه را با ذره بین به دقت بررسی کنید. اگر از وجود این حشرات مطمئن هستید، برگ های کاملاً پیچ خورده را جدا کرده و روغن چریش را روی گیاه اسپری کنید تا انگل کاملا از بین برود.

4. خم شدن یا ریختن برگها

برگ های یک حسگر سالم مستقیماً رشد می کنند و در جای خود محکم می ایستند. اما آب زیاد، نور کافی، یخ زدگی، تغذیه بیش از حد یا خاک ضعیف باعث پیچ خوردن و ریزش برگ ها می شود. برای رفع این مشکل، نور گیاه را کمی بیشتر کنید، دفعات آبیاری را کم کنید و در صورت نیاز خاک گلدان را عوض کنید. از خاکی استفاده کنید که زهکشی بهتری دارد.

شکفتن گل گیاه حسی

گل گیاه حسی

گلدهی گیاه سانسوریا چندان رایج نیست. با این حال، اگر هنر سفالگری را بلد باشید، بعید نیست که بتوانید یک گلدان سانسوریا گلدار در خانه خود داشته باشید. سانسوریا فقط زمانی گل می دهد که میزان آب، رطوبت، کود و نور ایده آل باشد. همیشه باید این شرایط را حفظ کنید تا زمانی که گیاه بالغ شود و به گیاه شما برسد. اگر همه شرایط فراهم باشد، اولین گل های گل حسی را در اواخر تابستان و اوایل پاییز زمانی که گیاه 2 تا 3 ساله است خواهید دید. گل های نیلوفر مانند لوله ای کرمی مایل به سفید که بوی مطبوعی دارند و معمولاً در شب شکوفا می شوند.

پرسش های رایج

1. بهترین شرایط برای جلوگیری از سانسور چیست؟

سانسوریا در گلدان های کوچک و باریک بهتر رشد می کند. برای پر کردن گلدان، خاک های سنگین مانند ترکیبی از ماسه، شن و خاک برگ را انتخاب کنید.

2. چرا گیاه حسی پوسیده می شود؟

مهم ترین دلیل تجزیه سانسوریا استفاده از زمین های باتلاقی و آبیاری زیاد است.

3. بهترین خاک برای نگهداری گیاه سانسوریا کدام است؟

هر خاکی که زهکش خوبی داشته باشد و آب را در خود نگه ندارد. بهتر است خاک شنی یا خاک کاکتوس را انتخاب کنید.

4. برای گلدهی گیاه سانسوریا چه کنیم؟

سانسوریا در سن بلوغ (2 یا 3 سالگی) و به شرطی که میزان آب، رطوبت، کود و نور ایده آل باشد، گل می دهد.

5. گیاه سانسوریا چقدر عمر می کند؟

میانگین طول عمر سانسوریا 5 تا 10 سال است. اما اگر شرایط خوبی برای آن فراهم کنید، می تواند تا 25 سال یا حتی بیشتر سالم و تازه بماند.

آخرین کلمه

اگر عاشق گل‌ها و گیاهان هستید، اما زمان کافی برای نگهداری هر روز آن‌ها را ندارید، ما کم‌انتظارترین و دوست‌داشتنی‌ترین گلدان سانسوریا را برایتان آورده‌ایم. فقط به یاد داشته باشید که هیچ چیز به اندازه آبیاری بیش از حد به این گیاه آسیب نمی رساند. برای آن آب، رطوبت، کود و نور ایده آل فراهم کنید تا بتواند سال ها مظهر خانه زیبای شما باشد.

آیا اطلاعات بیشتری در مورد سانسوریا دارید؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.


بسته 9 ایده کسب و کار ایجاد ثروت کم سرمایه

کسب و کار خود را با سرمایه اندک شروع کنید

برای مدت محدود

دیدگاهتان را بنویسید