10 نشانه که شریک زندگی شما یک دروغگوی بیمار است


به ندرت کسی می تواند بگوید که او صادق بوده و در تمام عمرش دروغ نگفته است. حتی صادق ترین افراد ممکن است در مقطعی مجبور شوند برای جلوگیری از مشکلات اساسی دروغ بگویند. این دروغ ها مضر و مضر نیستند، بنابراین حتی اگر آنها را پیدا کنیم، مشکلی نخواهیم داشت، اما برخی از افراد هستند که به گفته روانشناسان از دروغ های بیمارگونه رنج می برند. این افراد بدون احساس ناراحتی یا نگرانی در مورد آسیب رساندن به دیگران دائماً دروغ می گویند. آنها آنقدر حرفه ای عمل می کنند که شناسایی آنها دشوار است. حال تصور کنید یکی از این افراد شریک عاطفی شما باشد. از کجا مطمئنی که دروغ میگم؟ در این مقاله 10 نشانه از دروغ های بیمارگونه را به شما می گوییم تا بتوانید این افراد را شناسایی کنید.

دروغ بیمارگونه چیست؟

برخی از اصطلاحات در روانشناسی همپوشانی دارند و اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. سه اصطلاح دروغ مزمن، دروغ بیمارگونه و دروغ اجباری نیز در این دسته قرار می گیرند. شباهت های زیادی بین این سه نوع دروغ وجود دارد، اما تفاوت های ظریفی نیز دارند و نمی توان آنها را یکسان دانست.

فرد مبتلا مدام و از روی اجبار دروغ می گوید. دروغ این افراد باید این سه ویژگی را داشته باشد:

1. پیوسته هستند

یک دروغگو بدون توجه به موقعیت یا فردی که با او صحبت می کند دائماً دروغ می گوید. آنها نیازی به این دروغ ها ندارند و ظاهرا دلیلی هم ندارند. او حتی به عواقب احتمالی دروغش هم فکر نمی کند.

2. حالت تکانشی دارند

دروغ بیمارگونه لزوماً فریب دیگران یا کسب درآمد نیست. فرد فقط فرصت دروغ گفتن را می بیند و دروغ هایش را به شما می دهد. در واقع دروغ می گوید چون همه شرایط وجود دارد.

3. اجباری هستند

این شخص اغلب ناخودآگاه و بدون قصد قبلی دروغ می گوید. اصولاً هر دروغی را می گوید تا دروغ دیگری را پنهان کند.

افرادی که دروغ های بیمارگونه دارند بسیار حرفه ای هستند. به همین دلیل است که به سختی می توانید مچ آنها را بگیرید. با این حال، نشانه هایی برای شناسایی آنها وجود دارد.

10 نشانه مهم دروغ مرضی

همانطور که گفتیم معمولاً از دروغ بیمارگونه سود چندانی نمی برید و حتی دلیل خاصی هم برای انجام آن ندارید. می توان گفت اگر دروغ به او فایده ای نداشته باشد، نمی تواند به کسی آسیب برساند. خب، این اشتباه است. اگر این شخص شریک زندگی شما باشد و مدام دروغ می گوید، پس از مدتی صبر شما لبریز می شود. دروغگویی منجر به یک ارتباط عاطفی سالم و موفق نمی شود. شما باید صبور باشید و به همسرتان در درمان این بیماری کمک کنید. در مورد علائم یک فرد مبتلا به بیماری در زیر بخوانید.

۱- برای جلب توجه دیگران دروغ می گویند

برخلاف تصور رایج، این افراد برای جلب توجه دروغ می گویند، اما نه به این دلیل که خودشیفته هستند و می خواهند خود را قهرمان کنند تا مرکز توجه دیگران باشند. برعکس، این دروغگوها فاقد عزت نفس و اعتماد به نفس هستند. آنها در گذشته مشکلاتی داشته اند که نتوانسته اند راه حلی برای آن بیابند، بنابراین داستان های مثبت و نادرستی در مورد آن مشکلات ایجاد کرده اند که خودشان به آن اعتقاد پیدا کرده اند.

2. در هر صورت وانمود می کنند که قربانی هستند

برخی از این افراد به دنبال همدردی و شفقت اطرافیان خود هستند، بنابراین خود را قربانی هر مشکلی می کنند. به عنوان مثال، در پروژه های تجاری، هنگام مواجهه با همسایه، هنگام مواجهه با طلبکاران یا مالکان، همیشه خود را در موقعیتی قرار می دهند که به نظر می رسد با آنها بدرفتاری شده یا تحت فشار قرار گرفته اند. با این کار باعث ترحم دیگران می شوند به گونه ای که اطرافیان برایشان دلسوزی می کنند و سعی می کنند با آنها همدردی کنند.

3. زبان بدن آنها وقتی دروغ می گویند متفاوت است

بیشتر مردم وقتی دروغ می گویند عصبانی می شوند. وقتی کسی دروغ می گوید، نمی تواند در حالی که در حال صحبت کردن است در چشمان شما نگاه کند یا ثابت بماند. زبان بدن دروغگوها کاملا واضح است و می توان فهمید که دروغ می گویند.

با این حال، دروغگوی بیمارگونه زبان بدن ثابتی دارد. این دروغ ها برای آنها مثل یک مکالمه عادی است، بنابراین از زبان بدنشان مشخص نیست که دروغ می گویند.

4. به راحتی دروغ می گویند تا اوضاع را به نفع خود برگردانند

بسیاری از ما هنگام ترسیم تصویری از خود، نگرش آرامی داریم.

5. اغلب داستان هایی می گویند که شما را درگیر نمی کند

بسیاری از ما هنگام ترسیم تصویری از خود یا خانواده مان نگرش آرامی داریم. به این ترتیب، حتی اگر بخواهیم، ​​نمی توانیم دروغ بگوییم، زیرا حتماً دیگری تخلف می کند. به همین دلیل، دروغگوی بیمارگونه معمولاً داستان هایی را تعریف می کند که در آن هیچ یک از مخاطبان یا همسر برای افشای دروغ حضور نداشتند.

6. از رویارویی اجتناب می کنند

وقتی علائم یک دروغ بیمارگونه را تشخیص می دهید و تصمیم می گیرید دست دروغگو را فاش کنید، احتمالاً همه چیز آنطور که انتظار دارید پیش نمی رود، زیرا کسی که از روی عادت دروغ می گوید، با آشکار شدن حقیقت، خودش را تغییر نمی دهد.

این افراد بی دلیل دروغ می گویند یا از هیچ سودی نمی برند. این بخشی از شخصیت آنهاست. آنها همچنین ممکن است بگویند: “واقعا فکر می کنی من می توانم چنین آدمی باشم و این دروغ ها را بگویم؟”

بنابراین او با شما مقابله نمی کند و در نتیجه شما هیچ پاسخی برای سوالات خود پیدا نمی کنید. آنها از شما دوری می کنند و سعی می کنند از شما دوری کنند. تلاش برای صحبت زیاد باعث سردرگمی و ناامیدی شما می شود، زیرا حتی ممکن است توپ را به زمین شما پرتاب کند و وفاداری و انگیزه شما را زیر سوال ببرد.

7. این افراد به طور کامل از دروغ های خود دفاع می کنند

دروغگوی آسیب شناسی - این افراد اغلب از دروغ های خود دفاع می کنند
دروغگوی بیمار با وجود شواهد غیرقابل انکار همچنان از دروغ خود دفاع می کند

برخی از دروغگویان مریض آنقدر به دروغ های خود اعتقاد دارند که از صمیم قلب از آنها دفاع می کنند. اگر متوجه شدید که آن شخص با وجود شواهد غیرقابل انکار همچنان بی شرمانه از دروغ خود دفاع می کند، حتماً از یک دروغگوی بیمارگونه حمایت کنید.

8. آنها فقط دروغ می گویند

اگر این شخص متوجه شود که داستان او آنطور که باید مؤثر نبوده است، به سرعت دروغ دیگری را برای تأیید دروغ اصلی پیدا می کند. البته همیشه حقیقتی در این داستان ها وجود دارد که اگر شنونده شک داشته باشد می توانند آن را ثابت کنند.

به طور کلی وقتی نبض این افراد را در دست می گیرید اعتراف می کنند و حقیقت را می گویند اما آنقدر برای شما توضیح می دهند و دلایل قانع کننده ای به شما می دهند که چرا مجبور شده اند دروغ بگویند که خودتان از شک در آن پشیمان شوید. معمولاً در نهایت با ادعاهای غیرمنطقی به شما می گویند که دیگر هرگز دروغ نخواهید گفت، در حالی که ما می دانیم که یک دروغگوی بیمار نمی تواند.

9. آنها همیشه به شما و دیگران صدمه می زنند

درست است که این فرد هدف خاصی از دروغ گفتن ندارد و از آن سودی نمی برد، اما برای شما که بارها متوجه دروغ های او شده اید، خیلی سخت است که به او اعتماد کنید. شما باید دائماً روی درک دروغ هایی که او به شما می گوید تمرکز کنید. زندگی بدون اعتماد واقعاً سخت می شود و بعید است که آن را بسازید. علاوه بر این، این دروغ ها اغلب منجر به درگیری و سردرگمی بین دوستان، همکاران و خانواده می شود.

10. همیشه احساس ناامنی می کنند

حتی افرادی که گهگاه دروغ می گویند و دروغگوی بیمارگونه نیستند، این کار را می کنند زیرا احساس ناامنی می کنند. تفاوت این افراد با دروغگویان بیمار این است که احساس ناامنی یک دروغگوی بیمار از عدم اعتماد به نفس او ناشی می شود. او توانایی های خود را نمی پذیرد.

دروغگوی بیمار به جای اینکه مانند مردم عادی برای شجاعت و پذیرش شکست تلاش کند، تظاهر به موفقیت می کند و مشکلی ندارد. وقتی کار به جایی می رسد که نمی تواند شکست خود را پنهان کند، سریعاً نقش قربانی را بر عهده می گیرد و اطرافیان خود را مقصر شکست خود می داند. آنها هرگز نه نمی گویند، من دوباره تلاش می کنم و می فهمم کجا اشتباه کرده ام.

اخرین حرف

در این مقاله در مورد افرادی که از دروغ های بیمارگونه رنج می برند صحبت کرده ایم. دروغ بیمارگونه نوعی اختلال روانی است، اما قصد نداریم چنین رفتاری را توجیه کنیم یا بگوییم باید صبور بود. اگرچه این افراد بدون انگیزه دروغ می گویند و قصد سوء استفاده از دیگران را ندارند، اما صرف وجود دروغ در یک رابطه اعتماد طرف مقابل را تضعیف می کند و آن رابطه هیچ پایه محکمی ندارد. اگر هر یک از این علائم را در همسرتان مشاهده کردید، باید تصمیم بگیرید. اگر به اندازه کافی صبور و علاقه مند هستید با یک درمانگر مشورت کنید. او می تواند دلایل رفتارهای شریک عاطفی شما را بررسی کند و از راهبردهای درمانی احتمالی کمک بگیرد. اگر متوجه شد که درمانی وجود ندارد، توصیه های لازم را به شما می کند.

آیا تا به حال با چنین افرادی برخورد کرده اید؟ اولین واکنش شما زمانی که متوجه دروغ های آنها شدید چه بود؟ لطفا در مورد آن در بخش نظرات صحبت کنید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


پیوست کتاب الکترونیکی

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای احساسی همسرتان یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، حتما این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید