10 چیزی که بچه ها قبل از رفتن به مدرسه باید یاد بگیرند


مدرسه دنیای جدیدی برای کودکان است به همین دلیل دانش آموزان کلاس اولی معمولا در اولین روز مهر هیجان زده هستند و دوست دارند زودتر به مدرسه بروند. البته کودکان قبل از ورود به مدرسه باید مهارت هایی را بیاموزند. این مهارت ها در مهدکودک و پیش دبستانی آموزش داده می شود، اما اگر کودک شما فقط قبل از مدرسه در خانه بوده است، باید مهارت های لازم را به او بیاموزید. یادگیری پیش دبستانی باید برای کودکان سرگرم کننده باشد، نه اجباری و خسته کننده. پس هنگام آموزش این مهارت ها به فرزندتان مراقب باشید، از یادگیری خسته نشوید. در این مقاله به این می پردازیم که کودکان قبل از ورود به مدرسه چه مهارت هایی را باید بیاموزند و چگونه باید این مهارت ها را به آنها آموزش داد.

۱- کارهای شخصی انجام دهید

کودکان باید از 4 سالگی بدانند چگونه خود را تمیز کنند. برخی از والدین به دلیل نگرانی بیش از حد یا مرتکب اشتباه به فرزندانشان تا سن 6 سالگی اجازه نظافت نمی دهند. اگر کودک در هفته های اول یادگیری چند بار کثیف شود اشکالی ندارد. آنچه مهم است یادگیری استقلال با این مهارت های ساده و کوچک است.

آبان عطار

بچه ها همچنین باید یاد بگیرند قبل از مدرسه لباس بپوشند و خودشان را تغذیه کنند. لباس می تواند با فعالیت های ساده مانند بستن دکمه ها و بستن زیپ ها شروع شود و در نهایت به مهارتی مانند بستن بند کفش دست یابد. در ابتدا به او کمک کنید لباس بپوشد و هر بار دخالت خود را کاهش دهید تا زمانی که بتواند تمام لباس هایش را به تنهایی بپوشد.

کودکان باید بتوانند به تنهایی غذا بخورند. ممکن است در ابتدا لباس های شما را کثیف کنند، اما این مهم نیست. نحوه استفاده از قاشق و چنگال، باز کردن بسته های غذا و خوردن تنقلات مانند میوه را به کودک خود بیاموزید. نیازی نیست کارهای دشواری مانند پوست کندن میوه را به کودک خود آموزش دهید. می توانید میوه های پوست کنده و خرد شده را در ظرفی بریزید تا با چنگال در مدرسه میل شود.

2. ابراز احساسات و نیازها

کودکان اولین تعاملات اجتماعی خود را در مدرسه تجربه می کنند. توانایی ابراز احساسات به آنها کمک می کند تا در این تعاملات موفق باشند. کودکان این مهارت را از والدین خود می آموزند. باید به کودک بگویید که خوشحال، هیجان زده، خسته یا غمگین هستید. البته هنگام عصبانیت مراقب باشید که جزئیات زیادی را توضیح ندهید و کودک را درگیر مشکلات نکنید.

همچنین کودکان باید بتوانند نیازهای خود را به طور کامل و دقیق بیان کنند. بخشی از این مهارت به توانایی آنها در صحبت کردن مربوط می شود تا بتوانند یک جمله کامل را تلفظ کنند و بخشی از آن این است که کودک می داند باید آنها را بیان کند تا نیازهای خود را برآورده کند. مادری را تصور کنید که همیشه تشنگی نوزادش را پیش بینی می کند و به او آب می دهد. چنین کودکی یاد نمی گیرد که در هنگام تشنگی آب بخواهد. او همیشه از مادرش انتظار دارد که نیاز او را پیش بینی کند و به او آب بدهد.

3. نام خود را بدانید

نوزادان ممکن است در سنین پایین نتوانند نام خود را به درستی تلفظ کنند، اما مهم است که نام خود را تشخیص دهند و هنگامی که آنها را صدا می زنید پاسخ دهند. بهتر است به او نحوه نوشتن نام فرزندتان را نشان دهید تا بتواند تشخیص دهد آنچه روی کاغذ نوشته شده نام اوست. در نتیجه، وقتی نام او را روی وسایلی مانند کیف، لوازم التحریر و بشقاب غذا می نویسید، می تواند آنها را تشخیص دهد.

وقتی کودک بتواند نام خود را تشخیص دهد و نامش روی وسایل نوشته شود، احساس تعلق و مسئولیت می کند.

حتی برخی از والدین یک قدم جلوتر می روند و به کودک املا و املای نام خود را آموزش می دهند. نوشتن نام می تواند اولین تماس کودکان با مهارت خواندن و نوشتن باشد.

4. به شیفت احترام بگذارید و تجهیزات را به اشتراک بگذارید

کودکان معمولاً همه چیز را در خانه دارند و نیازی به صبر کردن برای استفاده از دستگاه ندارند. به همین دلیل مفهوم «نوبت گرفتن» یا «نوبت گذاشتن» را در شرایط عادی درک نمی کنند. اگر فرزندتان هنگام خرید همراه شما باشد، این مفهوم را یاد می گیرد. زیرا شما در صف بقالی منتظر خواهید بود و احتمالاً وقتی کودک از شما می پرسد که چرا منتظر هستید، به او توضیح خواهید داد. برای یادگیری نحوه نوبت گرفتن، گاهی اوقات بهتر است به نوبت از وسایل خانه استفاده کنید. به عنوان مثال، هنگامی که با کودک بازی می کنید، به او بگویید که نوبت شماست و او باید به شما اجازه بازی بدهد. پس از پایان بازی، به کودک بگویید که نوبت او است و باید صبر کنید تا دوباره نوبت شما برسد.

به نوبت بازی کنید

عدم یادگیری این مهارت یکی از مهم ترین عواملی است که کودکان را به مبارزه سوق می دهد. آنها اسباب بازی هایشان را به خودشان نمی دهند و دوست ندارند چیزی را با کسی به اشتراک بگذارند. به اشتراک گذاشتن چیزها اولین قدمی است که کودکان برای یادگیری کار گروهی برمی دارند. آنها باید یاد بگیرند که با دوستان خود بازی کنند و حتی از وسایل مشابه با هم استفاده کنند. مثلا می توانند جا قلم خود را به دوستشان بدهند. البته به یاد داشته باشید که کودک نباید شخصیتی مطیع داشته باشد و همیشه همه چیز را به دوستانش قرض دهد. او باید یاد بگیرد که در زمان مناسب از حق خود دفاع کند و چیزهایش را پس بگیرد.

5. خلاقیت

نوزاد خلاق مفهومی است که بسیاری از والدین در روند سلامت و آموزش کودک به دنبال آن هستند. ساختن کاردستی و چیزهایی مانند اوریگامی یکی از مهم ترین کارهایی است که بچه ها در مهد کودک و دبستان انجام می دهند. پس بهتر است بچه ها قبل از ورود به مدرسه کمی تجربه در این زمینه داشته باشند. برای یادگیری این مهارت، حتما وسایل مورد نیاز کودک خود را برای ساخت کاردستی بخرید. خاک رس، کاغذ رنگی، مقوا، قیچی و چسب ابزارهایی هستند که کودک باید با آنها کار می کرد.

اگر فرزندتان به مهدکودک نمی رود، کمی وقت بگذارید و به دنبال راه های خلاقانه برای سرگرم کردن او باشید. کودکان باید فضای خاصی در خانه داشته باشند که بتوانند ایده های خلاقانه خود را بدون ترس اجرا کنند. نقاشی روی دیوارها برای کودک یک فعالیت هنری خلاقانه به نظر می رسد، اما وقتی والدینش او را سرزنش می کنند، فکر می کند هیچ کار خلاقانه ای خوب نیست و ذهن تخیلی اش را محدود می کند. همیشه قبل از سرزنش نوزاد، مطمئن شوید که به دلیل کثیف بودن وسایل خانه به خلاقیت کودک آسیبی وارد نمی کنید!

استفاده از مواد بازیافتی مانند بطری های نوشابه یا جعبه های مواد غذایی برای ساخت کاردستی به شکوفایی خلاقیت کودکان کمک می کند.

6. پیروی از روال

در روزهای اول مدرسه، بچه ها صبح زود با اشتیاق از خواب بیدار می شوند، اما وقتی متوجه می شوند که همیشه صبح زود بیدار خواهند شد، ممکن است برای اولین بار استرس مدرسه را تجربه کنند. روال مدرسه برای بچه های سال اول سخت و استرس زا است. بهترین راه برای عادت دادن فرزندتان به آن، داشتن یک برنامه روتین در خانه است. بدیهی است که این به معنای تبدیل خانه به یک پایگاه نظامی نیست که همه چیز در آن نظم خاصی دارد و هیچ کس نباید اشتباه کند.

برخی از قوانین ساده که به شما در ایجاد یک روال در خانه کمک می کند عبارتند از:

  • کودک فقط باید در ساعات معینی غذا و میان وعده بخورد.
  • کودک باید قبل از ساعت 9 صبح بیدار باشد و قبل از ساعت 11 شب به رختخواب برود.
  • او باید هر شب قبل از خواب و هر روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب مسواک بزند.
  • او فقط مجاز به استفاده از تبلت یا تلفن همراه برای بازی در زمان های خاص است.

7. توانایی دسته بندی و تشخیص الگوها

ویژگی های موجود در این دسته عبارتند از:

  • تشابهات و تفاوت های بین دو چیز متفاوت را تشخیص دهید.
  • توانایی تشخیص ویژگی های اشیاء مختلف.
  • اشیاء را بر اساس ویژگی های مشترک مانند رنگ، شکل یا کاربرد گروه بندی کنید.

این مهارت را می توان به راحتی از طریق بازی و سرگرمی آموزش داد. بازی های مختلفی وجود دارد که در آنها می توانید به کودک کمک کنید تا ویژگی های اشیاء مختلف را بشناسد، شباهت ها و تفاوت های آنها را بیان کند و آنها را بر اساس ویژگی هایشان طبقه بندی کند.

8. روایت

کودکان قبل از اینکه خواندن و نوشتن را بیاموزند، قصه گفتن را یاد می گیرند. آنها باید بتوانند داستان هایی را که از والدین یا معلمان خود شنیده اند، بازگو کنند. یکی از راه های افزایش خلاقیت کودکان این است که از آنها بخواهیم داستان های خود را ارائه دهند.

مهارت قصه گویی

بچه های ابتدایی باید بتوانند داستان های 5-10 دقیقه ای را بشنوند و دوباره آنها را بازگو کنند. برای ایجاد این توانایی در کودک، مرتب برای او داستان بخوانید. آمار همچنین نشان می دهد کودکانی که والدینشان به طور منظم مطالعه می کنند، می توانند بیش از سایر کودکان داستان یاد بگیرند و داستان بگویند.

9. حروف الفبا را بشمار و تشخیص دهد

اولین قدم اینه که بچه بتونه تا 10 بشماره بعد به مرور زمان تا 100 بشمرد بعدش باید شمردن یاد بگیره مثلا ماشین های قرمز رنگی که تو خیابون میبینه بشمره. همچنین بازی های آنلاینی وجود دارند که به کودکان استفاده از شمارش و اعداد را آموزش می دهند.

بیشتر بچه ها قبل از ورود به مدرسه، الفبای فارسی را به ترتیب می دانند و حتی می توانند آن را با شعر بخوانند. همچنین باید به تدریج ارتباط بین صداها و حروف را بیاموزند و کلمات قافیه را تشخیص دهند. یادگیری ترتیب حروف انگلیسی نیز می تواند به کودکان کمک کند، اما لازم نیست مانند فارسی با صدای حروف و املای کلمات آشنا شوید.

10. دستورات را دنبال کنید

بسیاری از والدین فکر می کنند وقتی فرزندشان به حرف معلم گوش نمی دهد و قوانین را رعایت نمی کند، به این معنی است که او استقلال دارد و مجبور نمی شود. آنها حتی وقتی معلم کودک را به خاطر رعایت نکردن دستورالعمل ها تنبیه می کند معلم را سرزنش می کنند. حتی ممکن است به مدرسه بروند و با او بحث کنند.

کودکان باید یاد بگیرند که از قوانین پیروی کنند، حتی اگر قوانین را دوست نداشته باشند. آنها باید دستورات 2 یا 3 قسمتی را بشنوند و بتوانند این دستورات را اجرا کنند. برای یادگیری این مهارت می توانید در خانه شروع به کار کنید. به عنوان مثال، بخشی از میز را برای کودک بگذارید و بگویید: “عزیزم، اسباب بازی ها را بردارید و در جعبه هایشان بگذارید. سپس بیایید قاشق ها و نمکدان را بگیرید و روی میز بگذارید. ممنون می شوم کمک کنید. “

آخرین کلمه

بچه ها قبل از ورود به مدرسه باید مهارت های ساده و کاربردی را بیاموزند تا در محیط مدرسه احساس راحتی کنند و معلمان بتوانند با سهولت بیشتری علوم مختلف را به آنها بیاموزند. در این مقاله 10 مهارت ضروری برای بچه ها قبل از رفتن به مدرسه را معرفی کرده ایم. امیدواریم با به کارگیری این نکات و توصیه ها بتوانید این مهارت ها را به فرزند خود بیاموزید تا در مدرسه موفق تر و سریعتر پیشرفت کند.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


مهم ترین و سخت ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزندان، تربیت فرزندان شاد و سالم امروز و فردای انسان های موفق است.دیدگاهتان را بنویسید