3 دلیل اصلی دور جدید اعتراضات در تونس/ راهکارهای موجود برای خروج «قیس سعید» از بحران سیاسی – اجتماعی


3 دلیل اصلی دور جدید اعتراضات در تونس / راهکارهای موجود برای خروج از تونس


«جعفر قنادباشی» کارشناس مسائل آفریقا در گفت و گو با خبرنگار ایلانا ضمن تشریح دلایل و ابعاد دور جدید اعتراضات در تونس گفت: حدود یک هفته است که تونس به اردوگاه تبدیل شده است. تظاهرات شد و در این بین درگیری بین مردم و پلیس رخ داد.» واقعیت این است که دور جدید این اعتراضات دلایل زیادی دارد، اما به نظر من این احیای مجدد بر سه محور اصلی استوار است: اول، مسئله ضعف ساختار سیاسی در تونس و همچنین قانون اساسی این کشور. . . توجه داشته باشید که قانون اساسی تونس چندی پیش به رأی گذاشته شد و تنها اقلیت خاصی در این کشور به این قانون رأی مثبت دادند، اما اکثریت مردم این کشور به همه پرسی قانون اساسی توجهی نکردند. برای این منظور باید گفت که قانون اساسی تونس مشروعیت خاصی ندارد و تنها توسط جامعه حداقلی که طرفداران قیس سعید و تیمش هستند تایید شده است.


وی ادامه داد: معتقدم نامشروع بودن قانون اساسی تونس، قیس سعید را با خطرات جدی سیاسی و اجتماعی مواجه می کند. موضوع دوم نادیده گرفتن خواسته های مردم توسط دولت مستقر در تونس است. پس از بهار عربی و تغییراتی که در منطقه رخ داد، بارها شاهدیم که سناریوهای مختلفی در تونس اجرا شده است. واقعیت غیرقابل انکار این است که هیچ اصلاح ساختاری (چه سیاسی، چه اجتماعی و اقتصادی) در تونس انجام نشده است و ما در اقشار مختلف این کشور با وخامت چشمگیری مواجه هستیم. این روند به نوعی نشان می دهد که نگاه محافظه کارانه به دوران «زین العبدین بن علی» همچنان در سطوح مختلف هرم قدرت این کشور وجود دارد و اکنون پس از گذشت 11 سال از آن دوران، مردم این کشور در درک این موضوع ناکام هستند. عدم تغییرات ساختاری


این تحلیلگر سیاسی گفت: سومین دلیل اعتراضات اخیر در تونس را باید اقتصاد، معیشت، تورم و تحول اقتصاد بین الملل دانست. یکی از محورهای اعتراضات اخیر تونسی ها موضوع سوخت و بنزین بود. این کشور نیز مانند بسیاری از دولت های دیگر تحت تاثیر بحران انرژی ناشی از جنگ اوکراین است. توجه داشته باشید که این کشور سال ها مستعمره فرانسه بوده و پاریس همچنان در این کشور نفوذ دارد و حتی از آن حمایت می کند. این حمایت اکنون به حدی کاهش یافته است که بحران سوخت در فرانسه رخ می دهد و این روند در حال گسترش به سایر کشورهای شمال و شاخ آفریقا است. این در حالی است که دلایل دیگری از جمله مرگ مالک السلیمی، یکی از جوانان ساکن پایتخت تونس که حدود سه هفته پیش در درگیری با پلیس مجروح شد، وجود دارد، اما این سه محور به ویژه بحران اقتصادی اساس اعتراضات اخیر در تونس است.


وی در پایان تاکید کرد: به نظر من مشکل اصلی در این شرایط باید قیس سعید و تیمش باشد. رئیس جمهور تونس در ابتدای کار خود، چهره ای ضد اسرائیلی به جامعه تونس نشان داد، اما زمانی که بر کرسی قدرت نشست کاملاً تغییر موضع داد. تغییر موضع و رویکرد قیس سعید به قدری عمیق بود که اخوان المسلمین را وابسته به نظم عربستان سعودی رها کرد و همه اسلام گرایان را به حاشیه راند. از سوی دیگر، وعده کشورهای عربی و غربی مبنی بر بهبود وضعیت اقتصادی تونس عملی نشد و سرانجام شاهد یکجانبه گرایی قیس سعید بود. در مصر نیز شاهد الگوی مشابهی از سوی ارتش هستیم. در مجموع باید گفت که مشارکت کمتر از 20 درصدی در همه پرسی قانون اساسی تونس به نوعی نشان می دهد که رئیس جمهور این کشور رفتار خود را تغییر نخواهد داد. اگر نتواند به سمت گفت‌وگوی ملی حرکت کند، مجلس را بازگشایی کند و در نهایت انتخابات شفاف برگزار کند، بی‌شک وارد بن‌بست و بحران جدیدی خواهد شد.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید