6 نکته کاربردی برای تصمیم گیری موفق در زندگی مشترک


تصمیم گیری برای زندگی مشترک کار آسانی نیست. وقتی مجرد هستید، تصمیم تنها با شماست، یعنی نیازی به رضایت دیگران ندارید و تصمیمات معمولا تاثیر کمی بر دیگران دارد. اما تصمیم گیری برای زندگی مشترک مستلزم رضایت طرفین است و تقریباً هر تصمیمی که می گیرید بر زندگی همسرتان تأثیر می گذارد. اگر یک یا هر دو همسر تصمیم یک طرفه بگیرند، دیر یا زود رابطه آنها دچار مشکل می شود. در زیر به بیان اهمیت تصمیم گیری در زندگی مشترک و عوامل موثر بر آن می پردازیم و 3 اصل مهم برای تصمیم گیری موفق را بیان می کنیم. بنابراین ما نکاتی را برای تصمیم گیری موفق ارائه می دهیم.

اهمیت تصمیم گیری در زندگی مشترک

همه زوج ها باید تصمیماتی بگیرند که برخی از آنها مهم و برخی دیگر اهمیت کمتری دارند. تصمیمات مشترک بخشی از زندگی مشترک است. حتی اگر رابطه خوبی با شریک زندگی تان دارید، طبیعی است که در همه چیز به توافق نرسیدید. هنگام تصمیم گیری همیشه اختلاف نظر وجود دارد. تنوع گزینه ها و نکات منفی هر کدام می تواند کار را سخت کند. تصمیمات دشوار افراد را آسیب پذیر می کند و زمانی که استرس داریم، تصمیم گیری دشوارتر می شود.

تصمیمات بر سلامت کلی رابطه تأثیر می گذارد. هر تصمیم مشترک موفق شما را به یکدیگر نزدیکتر می کند و باعث می شود نیازهای طرف مقابل را مساوی یا حتی مهمتر از نیازهای خود بدانید. وقتی طوری رفتار می کنید که انگار نیازهای طرف مقابل شماست و نگران احساسات او هستید، به تکامل یافته ترین و پایدارترین سطح رابطه می رسید.

عوامل موثر بر تصمیم گیری

1. اعتماد به نفس

اگر ایمان زیادی داشته باشید، از نظر خود دفاع خواهید کرد و در تصمیم نهایی تأثیر خواهید گذاشت. به عبارت دیگر، افراد دارای عزت نفس بالا در فرآیند تصمیم گیری نقش فعالی دارند، اما افرادی که متزلزل هستند تسلیم گفته ها و تصمیمات طرف مقابل می شوند. اعتماد به نفس به شما کمک می کند از ترس طرد شدن سکوت نکنید. افراد متزلزل اغلب آنچه را که دیگران از آنها می خواهند انجام می دهند تا از درگیری جلوگیری کنند.

2. جایگاه طرف مقابل در زندگی شما

یکی از مهمترین جنبه های تصمیم گیری مشترک، موقعیتی است که فرد مقابل در زندگی و آینده شما دارد. وقتی اینطور به مسائل نگاه می کنید، تصمیم گیری بیشتر از همیشه آینده محور خواهد بود. پتانسیلی که در شریک زندگی خود می بینید تا شما را در مسیری جدید همراهی کند، نقش بسیار مهمی دارد. این پتانسیل می تواند مربوط به فرزندان، ازدواج یا زندگی مشترک باشد. بنابراین تصمیم در رابطه شما بیشتر بر اساس پیش بینی های آینده است تا واقعیت زندگی که اکنون با شریک زندگی خود دارید.

3. مهارت های ارتباطی

داشتن مهارت های ارتباطی قوی برای بیان ترس ها، تردیدها، امیدها و آرزوها ضروری است. بیان شفاهی چیزهایی که به ذهن شما می رسد و می تواند به فرآیند تفکر قبل از تصمیم گیری کمک کند سازنده است.

لازم نیست هر چیزی را که فکر می کنید بگویید، بلکه باید به هر چیزی که می گویید فکر کنید و آن را بشنوید. در غیر این صورت، تنها چیزی که به دست می آورید یک رابطه مبهم است که در آن تعابیر مختلفی ممکن است و می تواند برای هر رابطه ای خطرناک باشد.

همچنین، شریک زندگی شما باید بتواند منظور شما و منظور شما را بفهمد. او باید بفهمد که چرا آنچه می گویید برای شما مهم است. در این مورد، ارتباط غیرکلامی نیز نقش مهمی ایفا می کند.

آنچه می گویید باید با هر چیز دیگری که می گویید سازگار باشد. هر گونه ناهماهنگی می تواند منجر به سوء تفاهم شود. مثلاً وقتی می گویید از ازدواج خوشحال هستید، اما در دل خود معتقدید که اکثر ازدواج ها به شکست ختم می شوند.

3 اصل تصمیم گیری مشترک

1. رابطه

درک دیدگاه های طرف مقابل. حریف شما مسائل را چگونه می بیند؟ بگذارید به شما بگویم که او مشکل را چگونه می بیند و فکر می کند درست است. طوری رفتار کنید که او احساس کند حرف هایش ارزشمند است و بر تصمیمی که می گیرید تأثیر می گذارد.

2. احترام گذاشتن

هنگامی که شریک زندگی شما تصمیمی در مورد زندگی خود می گیرد، صریح و صمیمانه به تصمیم او احترام بگذارید و به او اجازه موفقیت یا شکست بدهید.

3. قابل اعتماد بودن

به همسرتان نشان دهید که می توانید به تنهایی تصمیمات خوبی بگیرید. تا زمانی که با یکدیگر ارتباط برقرار کنید، به یکدیگر احترام بگذارید و تصمیمات فردی شما امن باشد، رابطه شما قوی تر و موفق تر خواهد بود.

تصمیماتی که می گیریم شخصیت ما را می سازد و باعث موفقیت یا شکست ما می شود. تصمیم گیری ها جایگاه ما را در رابطه نشان می دهند و حتی می توانند باعث ایجاد یا شکست رابطه ما شوند.

نکاتی برای تصمیم گیری موفق

1. دلیل اصلی تصمیمات را در نظر بگیرید

تصمیمات معمولا بر اساس باورها و ارزش هایی است که در کودکی در ما شکل گرفته است. بسیاری از مردم هرگز این باورها و ارزش ها را به چالش نمی کشند، زیرا مغز ما به طور طبیعی به دنبال شواهدی برای اثبات حق با ما است، نه برای رد روایت ما از واقعیت. بنابراین، هر یک از طرفین با ظرفیت متفاوتی برای تقسیم قدرت و سازش وارد رابطه می شوند.

سبک فرزندپروری در شکل گیری شخصیت و رفتار کودک در آینده موثر است. آنهایی که پدر و مادری آسان گیر داشته اند، معمولاً هر طور که می خواهند رفتار می کنند و این اراده قوی را در ازدواج خود القا می کنند. اگر تنها فرزند خانواده هستید، تجربه زیادی در تقسیم قدرت یا سازش ندارید و اگر والدین مستبدی دارید که به شما توجه نمی کنند، در بزرگسالی به راحتی تسلیم دیگران خواهید شد.

دانستن اینکه شما و شریک زندگیتان در تصمیم گیری مشترک چگونه عمل می کنید می تواند به شما در تغییر مدل های غیر سازنده کمک کند.

2. شنونده بهتری باشید

برای درک تصمیمات دیگران باید شنونده خوبی باشیم
به صحبت های طرف مقابل گوش دهید و سعی کنید او را درک کنید.

وقتی دو طرف در موردی با هم اختلاف نظر دارند، باید عجله، کنجکاوی خود را کنار بگذارند و سوال بپرسند. اما وقتی شنونده خوبی نباشیم از مسیر درست منحرف می شویم.

مردم معمولاً فکر می کنند که به حرف های طرف مقابل گوش می دهند، در حالی که فقط حرف های او را می شنوند. آنها به دلایل درستی دیدگاه خود فکر می کنند و منتظر می مانند تا طرف مقابل صحبت های خود را تمام کند تا دلایل خود را بیان کنند. وقتی افراد احساس می کنند به آنها گوش داده نمی شود و احساسات آنها نادیده گرفته می شود، حالت تدافعی پیدا می کنند.

اکثر مردم نمی دانند که شنونده خوب بودن به معنای گوش دادن به صحبت های طرف مقابل و تلاش برای درک دیدگاه اوست. وقتی در مورد یک تصمیم مهم صحبت می کنید، وقتی صحبت های همسرتان تمام شد دست از کار بکشید. این مکث به هر دوی شما فرصتی می دهد تا به آنچه گفته شده فکر کنید. در صورت تمایل همسر شما می تواند جزئیات بیشتری را اضافه کند.

3. ابتدا دیدگاه ها و نظرات خود را بیان می کنیم

اگر زمان کافی دارید و برای تصمیم گیری سریع تحت فشار نیستید، در مورد احساسات خود صحبت کنید. قبل از ورود به موضوع، مدتی را به بیان دیدگاه ها و نظرات دو طرف اختصاص دهید. هر چیزی که می گوییم نباید مهم باشد یا هدف ما را بیان کند. تکنیک درمانی “بیشتر بگو” می تواند برای هر کسی مفید باشد.

حفظ نظر یا احساس خود برای مدت طولانی به معنای رسیدن به بن بست در فرآیند تصمیم گیری نیست. احساس امنیت و پذیرش اینکه طرف مقابل به احساسات ما گوش می دهد، رابطه را بهبود می بخشد و رشد می کند.

4. همه چیز را روی کاغذ بیاورید

ممکن است برای شما عجیب باشد، اما نوشتن تصمیمی که با آن روبرو هستید می تواند بسیار مفید باشد. شناسایی مشکل اولین قدم مهمی است که بسیاری از مردم به آن توجهی ندارند. گاهی اوقات دو طرف در مورد اینکه مشکل چیست اختلاف نظر دارند. گاهی اوقات افرادی که استرس دارند، شریک زندگی خود را مشکل اصلی می دانند، در حالی که مشکل چیز دیگری است. شناسایی هدفی که هر دوی شما برای رسیدن به آن تلاش می کنید بسیار مهم است.

تاکتیک دیگر نوشتن است زیرا احساس می کنید تصمیمات شما ارزشمند و مفید هستند. این همچنین می تواند به شناسایی مشکلات موجود کمک کند. هر دو طرف می توانند لیستی از مزایا و معایب روش عیب یابی خود بنویسند و سپس لیست ها را با هم مقایسه کنند.

5. بیایید کمی تحقیق کنیم

ما نه تنها باید به باورهای خود برای تصمیم گیری درست تکیه کنیم، بلکه باید از داده ها و اطلاعات نیز استفاده کنیم. به عنوان مثال، فرض کنید کودک 8 ساله شما می خواهد به کمپ تابستانی برود و یکی از شما فکر می کند که رفتن به کمپ در 8 سالگی خوب است، اما دیگری فکر می کند که 8 سالگی خیلی کم است. در این صورت می توانید قبل از تصمیم گیری در مورد این موضوع با والدین کودکان دیگر صحبت کنید، تحقیق کنید و یا حتی با روانشناس کودک مشورت کنید.

6. آشتی کنید

گاه سازش به معنای دستیابی به حد وسط است و گاهی یک طرف نظر و تصمیم طرف مقابل را می پذیرد. یکی از راه های سازش «پرتاب توپ» است. مثلاً نفر اول نظر خود را در این مورد بیان می کند و دلیل آن را بیان می کند. سپس از طرف مقابل می پرسد نظر شما چیست؟ آیا نفر دوم هم نظر و دلیل خود را بیان می کند و همچنین می پرسد نظر شما چیست؟ سپس نفر اول چند قدم به موقعیت نفر دوم نزدیکتر می شود، یک موقعیت متوسط ​​را پیشنهاد می کند و دوباره همان سوال را می پرسد. نفر دوم هم همین کار را می کند تا به یک راه حل برسد.

این روش در صورتی موثر خواهد بود که هر دو طرف به تقسیم قدرت و داشتن صدای برابر اعتقاد داشته باشند. هدف آنها باید یک توافق مضطرب باشد، زیرا در یک توافق، یک طرف می تواند عقب نشینی کند و ناراضی باشد. توافق مشتاقانه به این معنی است که ما به مصالحه ای رسیده ایم که هر دوی ما نسبت به آن احساس خوبی داریم. زوج هایی که خود را یک تیم می بینند و معتقدند «اگر او راضی است، من راضی هستم» راحتتر می توانند تصمیمات مشترک بگیرند.

نتایجی که اظهار شده

فراموش نکنید که دو طرف باید عوامل خارجی مؤثر بر فرآیند تصمیم گیری مشترک را محدود کنند. اولویت شما باید احساس رضایت از خود و شریک زندگیتان باشد. جلب رضایت دیگران اهمیت کمتری دارد. علاوه بر این، فرآیند تصمیم گیری باید یک فرآیند مشترک باشد. هر چه بیشتر آن را تمرین کنید، رابطه شما طولانی تر و رضایت بخش تر خواهد بود.

شما بگو

آیا فکر می کنید رعایت نکات این مقاله می تواند به شما در تصمیم گیری بهتر در زندگی مشترک کمک کند؟ تجربه شما چیست؟ خوشحالیم که نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر دوستان خود در قسمت “ارسال نظر” به اشتراک بگذارید.


پیوست کتاب الکترونیکی

اگر می خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای احساسی همسرتان یا حتی خودتان در یک رابطه را بفهمید، حتما این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید