6 کتاب انگیزشی برای نوجوانان; تا سیزده سالگی خودت باش


نوجوانی یکی از حساس ترین دوران زندگی بشر است. در این مدت، انسان تحت تاثیر تغییرات هورمونی قوی قرار می گیرد و از دوران نوزادی به جوانی در حال گذار است. چگونگی گذراندن این دوره گذار بسیار مهم است، زیرا هر چه در این مدت و به اصطلاح سعی در پرورش و آموختن داشته باشیم، در جوانی محصول را درو خواهیم کرد. به همین دلیل مطالعه و یادگیری مهارت های فردی و اجتماعی در دوران نوجوانی یکی از کارهای مهمی است که باید به آن توجه کافی شود. در این مقاله چند کتاب انگیزشی برای نوجوانان ارائه می دهیم. اگر نوجوان هستید یا یکی از اطرافیان شما نوجوان هستند، معرفی کتاب امروز را از دست ندهید.

1. توپ خود را پرتاب کنید

کتاب توپ خود را راه اندازی کنید، کتابی برای نوجوانان

نویسنده: برند ورنون
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
امیر رحیمی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
طنین دانش
تعدادی از صفحات:
۵۲

کتاب «توپ پرتاب» بر اساس مسائل ورزشی نوشته شده است و به همین دلیل می تواند برای نوجوانان علاقه مند به ورزش تأثیرگذارتر و الهام بخش باشد. در این کتاب به بسکتبال پرداخته شده و نویسنده از آن برای انتقال مفاهیم خود استفاده می کند. این کتاب با درس‌هایی از زندگی بزرگان بسکتبال مانند مایکل جردن، کوبی برایانت، لبرون جیمز و استفن کوری، نوجوانان را تشویق می‌کند تا برای رسیدن به اهداف خود قدم‌هایی بردارند.

2. خودتان باشید

کتاب خود باشید

نویسندگان: میشل اسکین، کلی اسکین
مترجمان (پیشنهاد شده توسط کاربران):
سامیه منافی، داود منافی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
محترم
تعدادی از صفحات:
۱۲

تغییرات جسمی و بحران هویت نوجوانان بر اعتماد به نفس نوجوانان تأثیر مستقیم دارد و باعث می شود که آنها دچار کمبود اعتماد به نفس شوند. این کتاب در مورد عزت نفس و مهربانی است. نویسنده کتاب که خود روانشناس بالینی است سعی دارد با اطلاع رسانی به نوجوانان کمک کند تا یکدیگر را بهتر بشناسند و دوست داشته باشند. اگر نوجوان هستید و کمبود اعتماد به نفس شما را آزار می دهد، این کتاب برای شماست تا به شما کمک کند آگاهانه خود را دوست داشته باشید.

3. هفت عادت نوجوانان موفق

هفت عادت نوجوانان موفق

نویسنده: شاون کاوی
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
طیبه امیریان
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
ملاک علم
تعدادی از صفحات:
۳۲۶

این کتاب اقتباسی از کتاب معروف و پرفروش «هفت عادت افراد مؤثر» نوشته استفن کاوی است که برای نوجوانان به روز شده و با دنیای مدرن و عصر دیجیتال سازگار شده است. در این اثر، شاون کاوی نقشه راهی برای نوجوانان ارائه می دهد تا مسیر درست برای رسیدن به اهداف خود را بیابند. این نقشه در واقع راهنمایی برای:

  • افزایش اعتماد به نفس و قدرت تصمیم گیری؛
  • راه درست برای ایجاد دوستی؛
  • خودمراقبتی در برابر آسیب های اجتماعی.

این کتاب همچنین حاوی نقل قول ها و داستان های واقعی از زندگی افراد موفق است که خواندن آن را بیشتر می کند.

4. عملکرد اجرایی برای نوجوانان

کارکردهای اجرایی برای نوجوانان

نویسنده: شارون هانسن
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
محمدعلی خلیق پور، محمدرضا تقی زاده شیرازی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
محترم
تعدادی از صفحات:
۲۸

اختلال عملکرد اجرایی (EFD) یکی از شایع ترین بیماری هایی است که بسیاری از نوجوانان از آن رنج می برند. این اختلال علیرغم تلاش های فراوان برای مدیریت زمان و تکالیف باعث می شود که فرد دچار اختلال در عملکرد شود. در این کتاب، شارون هانسن با آموزش مهارت هایی مانند یادداشت برداری، مدیریت ناامیدی، مدیریت زمان و برنامه ریزی به نوجوانان کمک می کند تا با کار و تکالیف بهتر کنار بیایند. مخاطبان این کتاب را نوجوانانی تشکیل می دهند که با خواندن آن می آموزند برخی از مهارت های خود را ارتقا دهند، از جمله:

  • سازمان؛
  • نگهداری داده ها؛
  • ارتباط موثر؛
  • عملکرد خوب در زندگی روزمره.

در این مسیر یادگیری، جالب ترین نکته افزایش آگاهی و درک نوجوانان از موقعیت خود است که با انگیزه و امید به بهبود عملکرد آنها همراه است.

5. خیلی خوب بود اگر زودتر به من می گفتند

خیلی خوب بود اگر قبلا به من می گفتند

نویسنده: آنت لایاسول
مترجم (پیشنهاد شده توسط کاربران):
مهدی کراچاه داغی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
ذهن معلق
گوینده نسخه صوتی:
دلارهای باشکوه
مدت زمان نسخه صوتی: 3 ساعت و 39 دقیقه

تجربیات افراد دیگر منبع ارزشمندی است که با استفاده از آنها می توان از آسیب های زیادی نجات یافت. در این کتاب درس هایی از زندگی نویسنده ارائه شده است که شامل شکست ها و موفقیت های او می شود و برای نوجوانانی مناسب است که در آستانه ورود به بزرگسالی هستند و بدون شک باید تصمیمات مهم زیادی بگیرند.

همه ما اشتباه می کنیم و همه می توانیم از اشتباهات خود درس بگیریم. اما این بدان معنا نیست که همه چیز را امتحان کنیم و اشتباهات دردناکی مرتکب شویم. ما می توانیم از موفقیت ها و شکست های دیگران درس بگیریم و انتخاب های درستی داشته باشیم و از یک زندگی هیجان انگیز و موفق لذت ببریم.

6. سیزده

سیزده

نویسنده: علی میرصادقی
انتشارات (پیشنهاد کاربران):
بارسلونا
تعدادی از صفحات:
۵۶

«سیزده» اثری داستانی است که زندگی روزمره، پرسش‌ها و ناامیدی‌های یک جوان را روایت می‌کند. داستان به قبل و بعد از ملاقات مرد جوان با استاد کاراته اش تقسیم می شود. در دیدار این دو گفت و گو می شود که محتوای اصلی کتاب است. این گفتگو راه تغییر را به جوانان نشان می دهد.

این کتاب برای جوانانی مناسب است که به تازگی از سنین نوجوانی خود گذشته اند و سوالات و نگرانی های متناسب با سن دارند. اگر شما یک نوجوان یا جوان هستید، خواندن این داستان می تواند به شما در تعیین اهداف و برنامه ریزی برای آینده کمک کند.

شما بگو

خواندن کتاب های روانشناسی برای نوجوانان به اندازه هر گروه سنی دیگری اهمیت دارد. کدام یک از این کتاب های انگیزشی برای نوجوانان را خوانده اید؟ بهترین کتاب انگیزشی که تا به حال خوانده اید چه بوده است؟ لطفا بهترین تجربه کتابخوانی انگیزشی نوجوان خود را برای ما بنویسید.

هشدار! این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید