7 علامت ناباروری زنان چیست؟ + راهنمای علائم ناباروری مردان که باید بدانید! – نعناع


تجربه ناباروری زنان یا مرد تجربه غیرعادی نیست. اما وقتی زن و شوهر متوجه این موضوع می شوند، احساس نگرانی می کنند. البته ناگفته نماند که بسیاری از افراد تا زمانی که بخواهند باردار شوند هیچ علامت مستقیمی از ناباروری ندارند.

چگونه می توانم در کوتاه ترین زمان ممکن باردار شوم؟ 🤰

با کمک مسیر بارداری اپلیکیشن نعنا، در عرض 2 تا 6 ماه باردار خواهید شد 😇 اکنون می توانید جنسیت نوزاد آینده خود را اعم از زن و مرد انتخاب کنید. همین حالا اپلیکیشن نعنا را نصب کنید و وضعیت شما و همسرتان بررسی می شود. رایگان توسط پزشک باشید و جزئیات را بدانید.

فراموش نکنید که ناباروری هم در مردان و هم در زنان رخ می دهد. بر اساس گزارش دفتر سلامت زنان، حدود یک سوم مشکلات ناباروری مربوط به ناباروری زنان و یک سوم دیگر مربوط به مردان است. بقیه ترکیبی از مشکلات زن و مرد، سایر عوامل یا دلایل ناشناخته است.

علائم ناباروری در زنان چیست؟

علائم ناباروری زنان می تواند شامل موارد زیر باشد:

رابطه جنسی دردناک

رابطه جنسی دردناک یا دیسپارونی می تواند نشانه ای از مشکلی باشد که باروری زنان را هدف قرار می دهد. مواردی مانند عفونت، آندومتریوز و فیبروم رحم می توانند دلایل دیگری باشند.

خونریزی قاعدگی شدید، طولانی و دردناک

برخی از زنان برای چند روز خونریزی خفیف را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر خونریزی شدید و دردناک را در هر چرخه تجربه می کنند. آن دسته از زنانی که چنین علائم ناباروری را تجربه می کنند ممکن است علائم آن را داشته باشند اندومتریوز همچنین بد نیست بدانید که اندومتریوز یکی از علل ناباروری زنان است. با سایر علائم این بیماری بیشتر آشنا شوید:

  • درد مزمن لگن (این درد فقط مربوط به پریود نیست)
  • رابطه جنسی دردناک
  • كمر درد
  • خستگی
  • پریودهای نامنظم یا لکه بینی
  • مشکل در اجابت مزاج یا اجابت مزاج دردناک

خون قاعدگی تیره یا کم رنگ

تصویر

توجه داشته باشید که اگر خون پریود شما سبک تر از حد معمول باشد، می تواند یک علامت نگران کننده و نشانه ناباروری باشد. مراقب باشید که خون پریود شما معمولاً در ابتدای روزهای خونریزی قرمز روشن است و احتمالاً در چند روز آینده تیره می شود. اما داشتن خونریزی بسیار تیره یا خون قدیمی در شروع قاعدگی نشانه آندومتریوز است. اگر علائم دیگری دارید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

سیکل قاعدگی نامنظم

طول چرخه از فردی به فرد دیگر و در طول زمان متفاوت است. با این حال، بسیاری از افراد پریودهای منظمی دارند. یعنی زمان بین هر چرخه تقریباً یکسان است. اما چرخه قاعدگی نامنظم که شامل دوره های وقفه می شود، می تواند یکی از علائم ناباروری باشد. این بدان معنی است که زن احتمالاً تخمک گذاری منظمی ندارد.

البته ناگفته نماند که تخمک گذاری نامنظم نیز به دلیل مشکلات فراوان رخ می دهد سندرم تخمدان پلی کیستیک اینها عبارتند از PCOS، چاقی، کمبود وزن و مشکلات تیروئید.

تغییرات هورمونی

علائم این تغییر نامشخص است و ممکن است فرد متوجه این علائم نشود یا دلیل اصلی را بداند. ریشه ها را فقط با انجام برخی آزمایشات هورمونی می توان پیدا کرد. اما دلایل نوسانات هورمونی می تواند موارد زیر باشد:

افزایش وزن بدون دلیل

آکنه های شدید صورت

دست و پاهای سرد

کاهش میل جنسی یا از دست دادن میل جنسی

◄ ترشح از نوک پستان

◄ رشد موهای ناخواسته در صورت یک زن

نازک شدن مو در تاج سر

◄ مشکلات پزشکی خاص

عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث بروز علائم ناباروری می شوند:

اختلال در عملکرد تخمدان ها یکی از علائم ناباروری در زنان است.

اختلال در عملکرد تخمدان ها یکی از علائم ناباروری در زنان است.

♦ آسیب به لوله های فالوپ یا تخمدان ها

♦ یائسگی زودرس

PCOS ♦

♦ آندومتریوز

♦ سرطان یا درمان سرطان

چاقی یکی دیگر از علائم ناباروری است

در یک مطالعه در سال 2018، مشخص شد که چاقی تأثیر منفی بر سیستم تولید مثل افراد دارد. زنان چاق کمتر باردار می شوند و در دوران بارداری با مشکلات بیشتری مواجه می شوند.

باردار نشو

یکی از اولین علائم ناباروری این است که بعد از تلاش طولانی مدت باردار نشوید. اگر زن پس از یک سال تلاش باردار نشود، متخصص باروری ناباروری را تشخیص می دهد. اگر منظور زن است بارداری در سنین بالا (بالای 35 سال) و بعد از شش ماه هیچ نتیجه ای ندارد، احتمالاً استریل است.

علائم ناباروری در مردان

نشانه ها ناباروری مردانه شامل موارد زیر است:

عدم تعادل هورمونی

تعدادی از عدم تعادل های هورمونی بر باروری مردان تأثیر می گذارد. تستوسترون یکی از مهم ترین هورمون ها برای باروری مردان است، بنابراین اگر مشکلی در تولید بیضه های این هورمون وجود داشته باشد، نر عقیم است.

دو هورمون LH و FSH به بیضه ها سیگنال می دهند تا اسپرم و تستوسترون تولید کنند. غده هیپوفیز این دو هورمون را تولید می کند. بنابراین هرگونه مشکلی در این غده می تواند بر باروری مردان تاثیر بگذارد.

عدم تعادل هورمونی یکی از علائم ناباروری در مردان است.

عدم تعادل هورمونی یکی از علائم ناباروری در مردان است.

همچنین ناگفته نماند که تغییرات هورمونی، عوامل فیزیکی یا مشکلات جسمی می تواند باعث ایجاد مشکل در نعوظ مردان شود. به خاطر داشته باشید که اگر این وضعیت به طور منظم رخ دهد، می تواند باعث مشکلات جنسی شود و نشانه مشکل جدی تری باشد.

اختلال در نعوظ

نعوظ سخت یا تغییرات در نعوظمانند کاهش حجم، می تواند یکی دیگر از علائم ناباروری مردانه باشد.

تغییرات در بیضه ها

بیضه های سالم یکی از جنبه های مهم باروری مردان هستند. بیضه های کوچک یا سفت می تواند نشانه دیگری از مشکلات هورمونی باشد. از سوی دیگر، بیضه های متورم، دردناک یا حساس احتمالاً نشان دهنده یک مشکل جدی است که شامل عفونت می شود و بر کیفیت اسپرم و باروری مردان تأثیر می گذارد.

چاقی

در مطالعات سال 2015 مشخص شد که چاقی با ناباروری مردان مرتبط است. این وضعیت خطر مشکلات دیگری را که می تواند بر باروری مردان تأثیر بگذارد، از جمله اختلالات کیفیت اسپرم و مشکلات جنسی را افزایش می دهد.

علائم ناباروری ثانویه چیست؟

جالب است بدانید برخی از خانم ها با وجود اینکه بارداری اول موفقی داشته اند اما در بارداری دوم دچار مشکل می شوند. در اصطلاح پزشکی، این وضعیت ناباروری ثانویه است که خود را در سقط های مکرر یا مرده زایی نشان می دهد.

اگر متخصص باروری پس از دوازده ماه تلاش برای باردار شدن، ناباروری ثانویه را با علائمی مانند سقط مکرر یا مرده زایی تشخیص داد، به زوج توصیه می کند برای باردار شدن، IUI یا IVF را امتحان کنند.

من با تو صحبت میکنم

تلاش برای باردار شدن می تواند به اندازه کافی استرس زا باشد. اما اگر نتیجه این تلاش ناموفق باشد و پس از مراجعه به متخصص، علائم ناباروری مردانه یا زنانه مشخص شود، میزان فشار روانی و ناامیدی چند برابر خواهد شد.

توجه داشته باشید که علائم ناباروری پس از معاینه و آزمایش مشخص می شود و به طور کلی خود فرد تا زمانی که قصد بارداری نداشته باشد نمی تواند آنها را تشخیص دهد. البته پس از تشخیص و درمان، راه اقدام مجدد باز می شود.

منبع: medicalnewstoday

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید