8 دلیل افزایش وزن بعد از عمل اسلیو معده + راه های شکستن آن


افراد پس از جراحی اسلیو معده معمولاً 80 تا 100 درصد وزن اضافی خود را قبل از عمل در سال دوم از دست می دهند. اما در مسیر کاهش وزن ممکن است مشکلاتی در جهت کاهش وزن برای افراد پیش بیاید. به عنوان مثال، وزن قدم یکی از این مشکلات است که می تواند افراد زیادی را تحت تاثیر قرار دهد. دلیل افزایش وزن بعد از جراحی اسلیو معده فقط یک یا دو مورد نیست، بلکه یک موضوع چند عاملی است. در این مقاله در مورد افزایش وزن بعد از جراحی بای پس معده و راه های توقف و قطع آن خواهید خواند.

8 دلیل اصلی کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده

1. خوردن میان وعده (مهمترین عامل کاهش وزن بعد از جراحی آستین)

مهم ترین علت افزایش وزن بعد از جراحی اسلیو معده قطعا مصرف میان وعده است. افراد ممکن است غذاهای بسیار محدودی بخورند اما بارها در طول روز کالری خود را یادداشت می کنند. گاهی اوقات افراد فکر می کنند که میان وعده مشکلی ایجاد نمی کند زیرا میزان مصرف مواد مخدر بسیار محدود است. اما با گذشت زمان، این میان وعده ها باعث می شوند بدن کالری بیشتری دریافت کند و کاهش وزن را متوقف کند.

2. عدم مصرف کالری توصیه شده

پس از اسلیو معده به افراد توصیه می شود کالری دریافتی خود را تا حدودی کاهش دهند. اما اگر بیماران کمتر از مقدار توصیه شده توسط جراح یا متخصص تغذیه مصرف کنند، احتمالا روند کاهش وزن کند شده و پس از مدتی کاهش وزن پس از عمل اسلیو معده رخ خواهد داد.

واقعیت علمی این است که بدن شما به حداقل کالری معینی در روز برای انرژی نیاز دارد و اگر مقدار توصیه شده را دریافت نکنید، بدن شما تمایل خود را برای کاهش وزن از دست می دهد و وزن کم نمی کنید.

3. عدم تعادل در رژیم غذایی

ممکن است کالری دریافتی روزانه خود را بین 1000 تا 1200 نگه دارید، اما وزن کم نکنید. بیشتر اوقات، دلیل این مشکل می تواند برنامه ریزی نادرست غذایی و عدم رعایت یک رژیم غذایی متعادل از طرف شما باشد.

رژیم غذایی شما باید هر روز حاوی مقدار مناسب پروتئین بدون چربی باشد. پروتئین عضله سازی را تقویت می کند و به کاهش وزن بدون از دست دادن عضلات و چربی های حیاتی کمک می کند.

گاهی اوقات ممکن است تمام کربوهیدرات های روزانه خود را در یک وعده غذایی، پروتئین روزانه خود را در وعده دوم و سبزیجات و میوه های خود را در وعده سوم مصرف کنید. راه صحیح این است که تمام مواد مغذی حیاتی را در وعده های کوچک در هر وعده غذایی بگنجانید. اگر این کار را نکنید و مواد مغذی خود را به طور متعادل دریافت نکنید، احتمالاً بعد از جراحی اسلیو معده با افزایش وزن مواجه خواهید شد.

4. پیگیری نکردن کالری رژیم غذایی روزانه

کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده گاهی اوقات ممکن است با شکست مواجه شود، اگر میزان غذای مصرفی روزانه خود را پیگیری نکنید. هدف از ردیابی این است که افراد میزان کالری موجود در غذای دریافتی خود را اندازه گیری و ثبت نکنند و این می تواند باعث شود کالری بیشتری مصرف کنند. بر این اساس، مقدمات مرحله توزین پس از عمل اسلیو معده فراهم شده است.

در چند روز یا هفته اول پس از جراحی، ممکن است انگیزه بالایی برای پیروی از رژیم غذایی روزانه خود داشته باشید و کالری را دقیقاً طبق توصیه جراح چاقی خود بشمارید. با این حال، با گذشت زمان، انگیزه شمارش کالری کاهش می یابد. برای موفقیت در کاهش وزن پس از ناراحتی معده، مطمئن شوید که هر روز بدون توقف کالری شماری می کنید.

5. خوردن غذاهای نامناسب به صورت تنقلات

یکی از دلایل اصلی افزایش وزن بعد از جراحی اسلیو معده به خصوص بعد از 6 ماه اول، مصرف تنقلات نامناسب و ممنوع است. در واقع، در طول رژیم اسلیو معده، پس از مدتی تمرکز بر روی آنچه همراه غذا می خورید می تواند خسته کننده و یکنواخت شود. و برای از بین بردن این یکنواختی، متخصص تغذیه و جراح به شما توصیه می کند که دو میان وعده در روز بین وعده های غذایی خود میل کنید.

در این میان وعده ها برخی افراد شروع به مصرف غذاهای ممنوعه ای می کنند که کالری مضری دارند، رژیم غذایی بعد از جراحی خود را زیر پا می گذارند و از همه مهمتر کالری آن ها قابل اندازه گیری نیست.

مشکل این میان وعده ها این است که شما را سیر نمی کنند و باعث می شوند که بیشتر غذا بخورید. اگر بین معده های نامناسب و حرام غذا بخورید، بلافاصله بعد از عمل اسلیو معده متوجه گام وزنی خواهید شد.

6. عدم دریافت مایعات کافی

پس از روش های کاهش وزن مانند اسلیو معده یا بای پس، جراح نوشیدن حدود 8 لیوان کامل آب و سایر مایعات را در طول روز توصیه می کند. جراح همچنین توصیه می کند که از نوشیدن آب در حین غذا و حداقل 30 دقیقه قبل و بعد از غذا خودداری کنید.

دریافت آب و مایعات کافی همیشه باعث می شود احساس سیری کنید و کنترل رژیم غذایی خود را آسان تر می کند. علاوه بر این، هوس شما برای نوشیدنی های دیگر مانند نوشابه، چای، قهوه و الکل به مرور زمان کاهش می یابد.

به خاطر داشته باشید که تقریباً هر نوشیدنی به جز آب ساده کالری خالی را به رژیم غذایی شما اضافه می کند و رسیدن به اهداف کاهش وزن را برای شما دشوارتر می کند. بنابراین منظور از نوشیدن مایعات بیشتر آب است و عدم دریافت آب کافی می تواند به کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده کمک کند.

۷- ورزش نکردن و حرکت نکردن کافی

برای کاهش وزن بعد از آستین معده، ورزش همراه با رژیم غذایی بسیار مهم است. در واقع، این دو مکمل هستند و اگر رژیم SLI دارید اما به اندازه کافی ورزش نمی کنید، نمی توانید انتظار کاهش وزن سریع را داشته باشید.

برعکس، ورزش نکردن نیز می تواند باعث افزایش وزن بعد از جراحی اسلیو معده، به ویژه پس از 6 ماه اول شود. سبک زندگی کم تحرک نه تنها سلامتی شما را به خطر می اندازد، بلکه رسیدن به اهداف کاهش وزن را برای شما دشوارتر می کند. در سه ماه اول پس از جراحی چاقی، باید از ورزش شدید اجتناب کنید، اما همچنان می توانید راه بروید و ورزش های سبک انجام دهید.

هنگامی که جراح شما را مجاز به انجام وزنه برداری و تمرین با وزنه کرد، باید بر روی ساختن توده عضلانی تمرکز کنید تا به اندام خود بازگردید. این شما را از نظر بدنی قوی و متناسب نگه می دارد و از شرایطی مانند افزایش وزن بعد از اسلیو معده یا جراحی بای پس معده جلوگیری می کند.

8. داشتن مشکلات عاطفی یا روانی

عمل آستین معده ابزاری بسیار مناسب برای قرار دادن زندگی شما در مسیر سلامتی و کاهش وزن است. اگرچه بسیاری از جنبه های زندگی شما پس از این روش تحت تاثیر قرار می گیرد و بهبود می یابد، اما نمی توان انتظار داشت که دیگر در زندگی شخصی خود با مشکلات عاطفی روبرو نشوید.

گاهی اوقات شریک زندگی شما (اگر متاهل هستید) ممکن است نتواند خود را با تغییرات مطلوب جسمی، روانی، اجتماعی و حرفه ای که ممکن است در زندگی شما پس از جراحی رخ دهد، وفق دهد. این می تواند در رابطه شما شکاف ایجاد کند و باعث ناراحتی عاطفی شود.

افراد دیگر به دلایل مختلف پس از جراحی کاهش وزن دچار چالش های عاطفی می شوند. آنها می توانند تجربه کنند:

 • در رژیم غذایی خود وسواس داشته باشید
 • در مورد کاهش وزن بیش از حد سخت گیری کنید
 • به دنبال راه حل های سریع برای رسیدن به اهداف کاهش وزن خود هستید
 • ناامید بودن
 • یا شروع به متنفر شدن از خود کنید یا خود را به خاطر نوسانات کاهش وزن سرزنش کنید

و همانطور که احتمالا می دانید، داشتن مشکلات عاطفی می تواند باعث پرخوری، شکست رژیم غذایی و موارد دیگر شود. این مشکلات در نهایت باعث افزایش وزن بعد از جراحی اسلیو معده می شود.

چگونه از افزایش وزن بعد از جراحی اسلیو جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از افزایش وزن بعد از جراحی بای پس معده با انجام مراحل زیر آسان است. اینها تنها برخی از نکات ساده ای هستند که جراح کاهش وزن به شما ارائه می دهد:

 • از خوردن میان وعده خودداری کنید
 • غذاها و نوشیدنی های با کالری خالی مصرف نکنید
 • مصرف پروتئین بدون چربی را در رژیم غذایی روزانه خود در اولویت قرار دهید
 • هر وعده غذایی را به شیوه ای عالی و سالم بخورید
 • مصرف مایعات فراوان (اغلب بدون قند و طبیعی)
 • وعده های غذایی سبک، آهسته غذا بخورید و غذای خود را خوب بجوید
 • سبک زندگی خود را بهبود بخشید و فعال تر باشید
 • اندازه گیری کالری روزانه
 • مصرف به موقع مکمل های ویتامین و مواد معدنی بعد از جراحی
 • به اندازه کافی خوابیدن
 • سطوح استرس را کاهش دهید
 • مدیتیشن انجام دهید
 • حمایت عاطفی را از دوستان و گروه هایی که در آن حمایت های بعد از عمل به بیماران ارائه می شود، دریافت کنید.
 • همه ویزیت ها را بعد از جراحی اسلیو پیگیری کنید
 • توصیه های تیم جراحی یا تغذیه را دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید