8 نکته برای مراقبت از ایمپلنت و جلوگیری از عوارض ایمپلنت دندان


برای داشتن لبخندی زیبا می توانید از ایمپلنت استفاده کنید. اما برای حفظ یک لبخند زیبا باید مراقبت از گیاه همچنین یاد گرفتید.اگر قصد کاشت دندان دارید یا ایمپلنت را انجام داده اید، باید نکات مراقبتی را رعایت کنید. در غیر این صورت باید با عوارض مختلفی روبرو شوید. در زیر توضیح خواهیم داد که برای مراقبت از ایمپلنت به بهترین شکل ممکن چه مراحلی باید طی شود. فقط با مسواک زدن درمان میشه؟ اگر بهداشت گیاه به خوبی رعایت نشود چه مشکلاتی پیش می آید؟

اگر قصد دارید ایمپلنت انجام دهید، باید برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کاشت و مراقبت از مراقبت های بعدی به دندانپزشک مراجعه کنید. می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با دندانپزشک تماس بگیرید. دکترتو علاوه بر سیستم دوستیابی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

نکات مهم در مراقبت از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک راه عالی برای جایگزینی دندان از دست رفته است. اما این روش روند بهبودی طولانی دارد و قیمت ایمپلنت دندان بالاست. بنابراین برای صرفه جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از عوارض جدی پس از ایمپلنت دندان باید به مسائل مراقبتی توجه کرد.

مراقبت از ایمپلنت دندان از لحظه خروج از مطب شروع می شود. برای اینکه دچار عوارض جدی نشوید و عمر ایمپلنت را افزایش دهید باید تمام نکات مهم را از دندانپزشک بپرسید. مهمترین نکاتی که باید رعایت شود شامل موارد زیر است.

1. تورم و درد را مدیریت کنید.

مقداری درد و خونریزی تا چند روز پس از کاشت دندان طبیعی است. بزاق شما ممکن است کمی قرمز باشد. این عارضه در کمتر از 24 ساعت برطرف می شود. اما اگر خونریزی ادامه پیدا کرد، حتما باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

اکثر مسکن های بدون نسخه، درد ناشی از ایمپلنت را تسکین می دهند. گاهی اوقات پزشک ممکن است مسکن قوی تری تجویز کند. برای کنترل تورم در 24 ساعت اول باید از کیسه یخ استفاده کنید. آنتی بیوتیک ها نیز گاهی برای کاهش خطر عفونت تجویز می شوند. سعی کنید داروهای خود را به طور منظم در زمان مقرر مصرف کنید.

برای کاهش تورم و درد در 24 ساعت اول پس از کاشت، می توانید هر 15 دقیقه یکبار از کیسه یخ استفاده کنید.

2. به بهداشت دهان و دندان توجه کنید.

پس از کاشت ایمپلنت، بهداشت دهان و دندان باید بهتر از قبل باشد. شما باید مسواک خود را عوض کنید و از مسواک های نرم استفاده کنید. مسواک های درشت سطح ایمپلنت را خراش می دهند. به طور منظم دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. پس از جراحی، می توانید ایمپلنت را به آرامی مسواک بزنید. از روز بعد از عمل، دهان خود را با آب نمک به مدت چند روز شستشو دهید.

بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است و شما باید حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید.
بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است و شما باید حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید.

3. در خوردن و آشامیدن دقت کنید.

تا چند روز بعد از جراحی نباید غذاهای جامد بخورید. سعی کنید وعده های غذایی خود را با مایعات پر کنید. مایعات مصرفی نباید خیلی داغ یا تند باشند. بعد از 3 یا 4 روز می توانید غذاهای معمولی بخورید. البته باید تا زمان بهبودی کامل صبر کنید تا غذاهای جامدی بخورید که می توانند روی ایمپلنت فشار بیاورند.

4. از خوردن غذاهای سفت و چسبناک خودداری کنید.

غذاهای سفت و چسبناک می توانند به ایمپلنت دندان آسیب برسانند. برخی از این غذاها می توانند به دندان های طبیعی نیز آسیب برسانند. بعضی از آنها … هستند:

 • یخ
 • کارامل
 • میوه خشک شده
 • آب نبات
 • کارامل
 • سیب زمینی سرخ کرده
 • هویج
 • سیب
 • استیک.

به نقل از fiorittodental در مورد مراقبت از گیاه در هنگام غذا خوردن:

یکی از دلایل اصلی شکست ایمپلنت ضربه ناشی از فشار زیاد یا نیروی گاز گرفتن روی محل ایمپلنت است. به همین دلیل مهم است که از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید و سعی کنید حتی اگر تاج موقتی دارید غذا را در این ناحیه نجوید.

5. نخ دندان را جدی بگیرید.

طبق آمار به دست آمده در ایالات متحده، تنها 16 درصد از بزرگسالان از نخ دندان استفاده می کنند. اگر شما یکی از 84 درصدی هستید که نخ دندان نمی کشند، پس از کاشت باید آن را جدی بگیرید. برای مراقبت از ایمپلنت لازم است هر روز از نخ دندان استفاده شود. اطراف ایمپلنت باید به دقت با نخ دندان تمیز شود. نخ دندان برای ایمپلنت وجود دارد که بهتر ناحیه کاشت را تمیز می کند.

از نخ دندان برای تمیز کردن کامل اطراف ایمپلنت استفاده کنید.
از نخ دندان برای تمیز کردن کامل اطراف ایمپلنت استفاده کنید.

6. از محصولاتی برای دندان های حساس استفاده کنید.

پس از کاشت دندان از خمیر دندان و دهانشویه برای دندان های حساس استفاده کنید. برخی از محصولات بیش از حد ساینده هستند و باعث ناراحتی شدید می شوند. محصولات بهداشتی که طعم قوی دارند مانند نعناع یا دارچین باعث ایجاد ناراحتی در دهان می شوند.

7. از مصرف الکل و سیگار بپرهیزید.

به طور کلی برای سلامتی خود باید از این مواد دوری کنید. اما بعد از کاشت ایمپلنت این مشکل اهمیت بیشتری پیدا می کند. حداقل 6 ماه طول می کشد تا ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد و زخم بهبود یابد. الکل و استعمال دخانیات روند بهبودی را کند می کند و عوارض جانبی ایجاد می کند.

8. به طور منظم به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید.

با وجود رعایت تمامی نکات بهداشتی، احتمال بروز مشکل در دهان و دندان پس از کاشت وجود دارد. به همین دلیل باید حداقل دو بار در سال طبق نظر پزشک به دندانپزشک مراجعه کنید.

معاینه منظم پس از کاشت دندان ضروری است.
معاینه منظم پس از کاشت دندان ضروری است.

پس از کاشت ایمپلنت، چند مرحله باید طی شود تا عوارض آن به حداقل برسد. مراقبت کوتاه مدت ایمپلنت ممکن است شامل موارد زیر باشد.

 • گاز استریل در دهان برای کنترل خونریزی قرار می گیرد. گازش بگیر
 • در 12-8 ساعت اول پس از جراحی، سر خود را پایین نگذارید و از حرکات زیاد خودداری کنید.
 • هر 15 دقیقه از کیسه یخ استفاده کنید.
 • در 24 ساعت اول پس از جراحی فقط از غذاهای نرم و سرد استفاده کنید.
 • داروهای تجویزی را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • در 24 ساعت اول دهان خود را نشویید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های مراقبت از ایمپلنت، بهتر است با متخصص ایمپلنتولوژی مشورت کنید. می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با دندانپزشک تماس بگیرید. علاوه بر تعیین وقت حضوری می توانید به صورت آنلاین و تلفنی مشاوره نمایید.

سوالات متداول شما

اگر قصد دریافت ایمپلنت دندان را دارید و می خواهید نکات مراقبت از ایمپلنت را بدانید، احتمالاً در مورد آن سؤال دارید. به همین منظور تعدادی از سوالات متداول شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه کرده ایم.

آیا استفاده از مسواک و نخ دندان برای مراقبت از ایمپلنت دندان ضروری است؟

یکی از مهمترین مشکلات بهداشت دهان و دندان است. اگر اطراف ایمپلنت را مرتب مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، احتمال عفونت یا پوسیدگی دندان های مجاور وجود دارد. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

اگر از ایمپلنت به خوبی مراقبت نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر توصیه های مراقبتی را رعایت نکنید، احتمال پوسیدگی جانبی دندان، عفونت ایمپلنت یا پارگی آن وجود دارد. غذاهای سفت باعث پارگی ایمپلنت می شوند و عدم رعایت بهداشت احتمال عفونت را افزایش می دهد.

مسواک بین دندانی یا ارتودنسی چیست؟

برس های بین دندانی یا ارتودنسی برس های بسیار کوچکی هستند که فضاهای بین دندانی را راحت تر تمیز می کنند. این مسواک ها باید در طول ارتودنسی ثابت استفاده شوند. پس از کاشت، می توان از برس ارتودنسی نیز برای دسترسی به کناره های ایمپلنت استفاده کرد.

آیا باید از جت آب برای مراقبت از سیستم استفاده کرد؟

واتر جت وسیله ای است که آب را تحت فشار خارج می کند و تمیز کردن دندان ها را تسهیل می کند. پس از کاشت ایمپلنت دندان نیازی به خرید واتر جت نیست. اما می توانید از آن برای مراقبت بهتر از گیاه استفاده کنید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

مراقبت از گیاه بسیار مهم است و از عوارض جدی جلوگیری می کند. اگر می خواهید محل کاشت زودتر بهبود یابد و ایمپلنت ها مشکل طولانی مدت نداشته باشند، باید نکات مراقبتی را رعایت کنید. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. بعد از جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید و داروها را به طور منظم مصرف کنید. به مدت 3 تا 4 روز غذاهای نرم بخورید. غذا نباید خیلی داغ یا تند باشد. پس از کاشت، شما باید حداقل دو بار در سال به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مشکلات دهان و دندان خود را بررسی کنید.

می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با بهترین دندانپزشک تماس بگیرید. دکترتو علاوه بر سیستم دوستیابی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

دیدگاهتان را بنویسید