9 توصیه مهم برای مراقبت بعد از جراحی زیبایی گوش


مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش آنها باید برای بهبودی سریع و کوتاه شدن دوره نقاهت رعایت شوند. اگر می خواهید عوارض جراحی زیبایی گوش را به حداقل برسانید و به سرعت سلامتی خود را بازیابی کنید، باید به این نکات توجه کنید. اتوپلاستی یک جراحی زیبایی گوش است که برای اصلاح عیوب مانند گوش های بیرون زده انجام می شود. بعد از جراحی نیز مانند سایر جراحی ها باید نکاتی رعایت شود. در زیر به مهم ترین توصیه ها برای مراقبت های بعد از عمل اشاره می کنیم.

اگر قصد انجام جراحی گوش و حلق و بینی را دارید و می خواهید اطلاعات جامعی در مورد مراقبت های بعد از عمل به دست آورید، حتما با جراح پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با بهترین پزشکان تماس بگیرید. دکترتو علاوه بر سیستم دوستیابی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی جراحی زیبایی گوش است. اگر گوش شما بیرون زده یا لوب بزرگی دارید، این روش جراحی ممکن است گزینه خوبی باشد. اتوپلاستی نیز مانند هر جراحی دیگری نیاز به مراقبت ویژه دارد. با رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش می توان دوره نقاهت را به حداقل رساند و عوارض عمل را کاهش داد.

در زیر به اقدامات لازم برای مراقبت بعد از جراحی زیبایی گوش اشاره می کنیم.

1. گوش های خود را لمس نکنید و مالش ندهید.

در چند هفته اول باید مراقب باشید که آگاهانه یا تصادفی گوش های خود را لمس نکنید. دست زدن به گوش ها و مالیدن آنها می تواند باعث تکان خوردن گوش یا آسیب دیدن بخیه ها شود. اگر این اتفاق بیفتد، عوارضی به همراه خواهد داشت و دوره نقاهت طولانی خواهد بود. گوش ها در چند روز اول بی حس هستند. به همین دلیل در رفت و آمد و انجام فعالیت های روزانه باید مراقب باشید. ممکن است برآمدگی های کوچک را احساس نکنید. اما برای آسیب رساندن به گوش هنگام خواب حتما به پشت بخوابید. به پهلو خوابیدن باعث فشار روی گوش می شود.

2. به طور منظم از بند طبی استفاده کنید.

پس از جراحی، یک پانسمان حجیم بر روی گوش ها اعمال می شود. چند روز پس از عمل، این پانسمان برداشته شده و با یک پانسمان سبک و سربند جایگزین می شود. این هدبند پهن و شبیه سربندهای ورزشی است. دلیل استفاده از آن جلوگیری از برآمدگی و آسیب به گوش است. همچنین از حرکت گوش به سمت جلو در هنگام خم شدن جلوگیری می کند.

معمولاً جراح استفاده از این باند را به صورت 24 ساعته در دو هفته اول توصیه می کند. بعد از دو هفته باید به مدت یک ماه یک شب از آن استفاده کنید. بهتر است در این مدت لباس های دکمه دار بپوشید تا آسیبی به گوش وارد نشود.

به گفته mcleanclinic در مورد ترمیم بخیه و استفاده از فاسیا:

72 ساعت بعد از عمل روسری برداشته می شود و می توانید دوش بگیرید و موهای خود را بشویید. زخم های روی گوش هنوز آسیب پذیر هستند. به همین دلیل در شب از هدبند استفاده می شود. اگر بخیه ها قابل جذب نباشند، در پایان هفته اول برداشته می شوند. در این مدت می توانید به سر کار خود بازگردید.

استفاده از باند طبی بعد از جراحی اتوپلاستی بسیار مهم است و از آسیب به بخیه ها جلوگیری می کند.
استفاده از باند طبی بعد از جراحی اتوپلاستی بسیار مهم است و از آسیب به بخیه ها جلوگیری می کند.

3. اهمیت سیگار نکشیدن در مراقبت های بعد از اتوپلاستی

حداقل تا دو هفته بعد از عمل باید از سیگار کشیدن خودداری کنید. حتی اگر اطرافیان شما سیگاری هستند، در این مدت نباید در کنار شما سیگار بکشند. کشیدن سیگار روند بهبود زخم را کند می کند و تورم و کبودی را طولانی می کند. بافت اسکار نامنظم نیز می تواند بهبود یابد.

4. از مسکن های معمولی استفاده کنید.

اگر احساس ناراحتی یا خارش کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. در این شرایط معمولاً مسکن تجویز می شود. داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر با وجود استفاده از مسکن درد افزایش یافت، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر درد گوش با وجود مصرف مسکن ها شدید است، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
اگر درد گوش با وجود مصرف مسکن ها شدید است، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

5. مراقبت های بعد از جراحی زیبایی در صورت ترخیص

نشت مقداری مایع از گوش تا یک هفته پس از عمل کاملا طبیعی است. ترشح می تواند غلیظ، تیره یا قرمز باشد. در این شرایط می توانید از پنبه و پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن گوش استفاده کنید. پنبه را داخل گوش فشار ندهید و فقط قسمت بیرونی گوش را تمیز کنید. اگر ترشح بیش از حد معمول بود، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح زیبایی تماس بگیرید. دکترتو علاوه بر سیستم دوستیابی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

6. هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید.

تورم در هر نوع جراحی طبیعی است. برای کاهش سطح تورم، در حالی که دراز کشیده اید، بالش هایی را زیر سر خود قرار دهید. بالا بردن سر به کاهش تورم کمک می کند. همچنین سعی کنید کمتر به جلو متمایل شوید. علاوه بر ایجاد تورم، احتمال خونریزی را افزایش می دهد. تورم معمولا یک تا دو ماه طول می کشد. برای رفع کامل تورم باید حدود شش ماه صبر کنید.

معمولاً تورم 1 تا 2 ماه پس از اتوپلاستی ادامه می یابد. برای تعمیر کامل جفت باید 6 ماه صبر کنید.

7. برای مراقبت های بعد از اتوپلاستی زخم ها را نخارانید.

پس از جراحی، خارش در ناحیه بخیه کاملا طبیعی است. خارش نشانه بهبود زخم و ترمیم اعصاب است. زخم ها را نخارانید؛ زیرا ممکن است به آنها آسیب برسانید. اگر خارش با قرمزی، گرمی یا ترشح همراه بود، حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم می تواند نشانه عفونت باشد.

می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با بهترین جراح پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی تماس بگیرید. دکترتو علاوه بر سیستم دوستیابی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

8. تا حد امکان از نور خورشید و دمای بالا دوری کنید.

بهتر است یک یا دو ماه از نور مستقیم خورشید و دمای بالا دوری کنید. در چند هفته اول پس از عمل، گوش ها بی حس می شوند. به همین دلیل آسیب ناشی از دمای بالا احساس نمی شود. در این مدت از سشوار استفاده نکنید. بهتر است تا یک سال پس از عمل از برنزه شدن خودداری کنید. زیرا برنزه شدن پوست در نواحی که زخم وجود دارد، احتمال هایپرپیگمانتاسیون را افزایش می دهد.

گوش بعد از جراحی بی حس می شود و برای مراقبت بعد از جراحی اتوپلاستی باید از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید.
گوش بعد از جراحی بی حس می شود و برای مراقبت بعد از جراحی اتوپلاستی باید از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید.

9. رژیم غذایی سالم در مراقبت های بعد از اتوپلاستی

یک رژیم غذایی سالم در طول زندگی مهم است. اما اهمیت آن در دوران نقاهت پس از جراحی بیشتر می شود. در این مدت باید انواع ویتامین ها و مواد مغذی به شما داده شود. برخی از افراد تا مدتی پس از جراحی گوش نمی توانند غذاهای جامد بخورند. اگر شما هم همین وضعیت را دارید، سعی کنید از غذاهای نرم، آب میوه ها و اسموتی ها استفاده کنید. این نوع غذاهای سبک همچنین حالت تهوع پس از بیهوشی را بهبود می بخشد.

سوالات متداول شما

اگر قصد انجام جراحی زیبایی گوش را دارید، احتمالاً در مورد نحوه مراقبت پس از جراحی زیبایی گوش سؤالاتی دارید. به همین منظور تعدادی از سوالات متداول شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه کرده ایم.

آیا استفاده از اسلینگ بعد از جراحی اتوپلاستی ضروری است؟

پس از برداشتن پانسمان حجیم، باید مدتی از بند طبی استفاده کنید. این بند از برآمدگی و آسیب به گوش جلوگیری می کند. در چند هفته اول، احتمال کشیدگی زخم ها و خونریزی هنگام خم شدن وجود دارد. به همین دلیل استفاده از این هدبند ضروری است.

برای مراقبت بعد از جراحی زیبایی گوش چگونه باید بخوابید؟

در چند هفته اول باید از خوابیدن به پهلو خودداری کنید. زیرا گوش ها تحت فشار هستند. همچنین برای کاهش تورم و خونریزی لازم است بالش هایی زیر سر قرار داده شود.

آیا وجود ترشحات بعد از جراحی اتوپلاستی خطرناک است؟

بعد از عمل مقداری ترشحات طبیعی است و جای نگرانی نیست. اما اگر ترشحات گوش زیاد است یا با درد همراه است، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا احتمال عفونت وجود دارد.

نتیجه گیری و راهنمایی برای مراجعه به پزشک

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش تاثیر زیادی در روند بهبودی دارد و از بسیاری از عوارض جراحی جلوگیری می کند. بعد از عمل از رژیم غذایی سالم پیروی کنید و تا حد امکان غذای نرم بخورید. داروهای خود را به طور منظم مصرف کنید. اگر درد شما شدید است یا ترشحات زیادی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید تا عفونت را بررسی کند. تا دو هفته سیگار نکشید زیرا سیگار روند بهبودی را کند می کند. از نور مستقیم خورشید خودداری کنید. هنگام خواب بالش هایی را زیر سر خود قرار دهید تا تورم کاهش یابد.

اگر به اطلاعات بیشتری در مورد مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش نیاز دارید، حتما با یک متخصص گوش و حلق و بینی یا یک جراح پلاستیک و زیبایی مشورت کنید. می توانید از طریق وب سایت پزشک خود با متخصص تماس بگیرید. دکترتو علاوه بر سیستم دوستیابی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

پزشک شما مراقب زیبایی شماست!

دیدگاهتان را بنویسید