CDN چیست؟ راهنمای انتخاب CDN مناسب


این روزها کسب و کار اینترنتی توانسته همگام با تمامی شرکت ها در مسیر پیشرفت چشمگیر حرکت کند. به همین دلیل است که اکثر ما در این زمینه تمام تلاش خود را برای رسیدن به هدف نهایی برند شدن و افزایش سودآوری به کار گرفته ایم. اولین و اساسی ترین قدمی که باید در این راستا برداشته شود و پس از ایجاد وب سایت ایجاد و حفظ امنیت صفحات، نمایش محتوا با مدت زمان کمتر به کاربر و البته کسب رتبه بالاتر در تحقیق کاربر تمامی عوامل ذکر شده تنها با تکیه بر شبکه توزیع و توزیع محتوا به نام CDN قابل پیاده سازی هستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با ارائه یک درک جامع از این شبکه، نحوه انتخاب بهترین CDN را به شما آموزش دهیم.

شبکه CDN چیست؟


CDN یکی از سرورهایی است که محتوای وب سایت شما را از نزدیکترین سرور نمایش می دهد تا نیازها و ابهامات کاربر را برطرف کند. البته امنیت ایجاد شده توسط این شبکه با تاکید و توجه بیشتر بر سایر عوامل اجرایی آن همراه است. توجه داشته باشید که در صورت تجهیز به این شبکه، هر نوع حمله DDOS به صورت کپی در cdn ذخیره می شود و سرور اصلی از هرگونه آسیب در امان می ماند. لازم به ذکر است که نباید cdn را با یک سرویس میزبانی وب یا هاست اشتباه بگیرید.

بسته به چه عواملی می توانید بهترین CDN را انتخاب کنید؟

هنگام خرید سرویس cdn باید موارد زیادی را در نظر بگیرید تا در مدت زمان کوتاه تری به هدفی که در ذهن دارید برسید.

زمان پاسخ cdn

برای مشاهده وب سایت از طریق کاربر، آدرس باید به درستی توسط حل کننده های cdn تفسیر شود. گروهی از ارائه دهندگان CDN تنظیمات پیچیده ای را با خود به ارمغان می آورند که به آنها بستگی دارد تا تأثیر مستقیم و قابل توجهی بر عملکرد وب سایت داشته باشد. اگر این تنظیمات به درستی اجرا نشود، ممکن است عملکرد وب سایت قطع شود. در این صورت قبل از تصمیم گیری برای خرید این شبکه، سطح و کیفیت عملکرد ارائه دهنده را بررسی کنید.

زمان اتصال

برای تضمین نوع سرویس CDN برای تضمین کیفیت اتصال شبکه بدون کاهش بسته و تاخیر کم آن، لازم است چندین بعد زمانی برای اتصال تست شود. اینکه فکر کنیم زمان اتصال این شبکه ممکن است در دوره های پیک مصرف کندتر از زمان عادی باشد، کاملا اشتباه است. یک CDN باید توانایی مدیریت کارآمد میزان ترافیک و توزیع آن را در چندین سرور و مراکز داده خود در صورت نیاز داشته باشد.

زمان انتظار

زمان انتظار را می توان به عنوان یکی از مهمترین معیارها در زمینه سنجش عملکرد سرور اصلی یا ارائه دهنده CDN اعلام کرد. زمان انتظار تعیین می کند که چقدر طول می کشد تا محتوا از سرور Edge یا سرور اصلی بازیابی شود.

محدوده

همانطور که گفته شد، قبل از خرید سرویس CDN باید آن را ارزیابی کنید. تنها از این طریق می توانید ظرفیت عملیاتی ارائه دهنده را به بهترین شکل ممکن ارزیابی کنید.

ارائه دهنده خدمات ابری

  • در کنار مواردی که برای خرید موفق CDN فهرست کرده ایم، انتخاب تامین کننده در جایگاه ویژه تری قرار دارد. این ارائه دهنده باید چندین عامل اساسی را شامل شود که عبارتند از:
  • سرورهای لبه خود را در چندین کشور قرار داده است.
  • زیرساخت های لازم و کافی برای ارائه این خدمت را فراهم کرده است.
  • در ارائه انواع فایل های بزرگ و کوچک عملکرد خوبی دارد.
  • به قولی که به مشتری داده کاملا وفادار باشد.
  • 7 روز و 24 ساعت پشتیبانی دارد. او باید در این زمینه شهرت کافی داشته باشد.

شبکه cdn به چه معناست؟

حروف لاتین CDN مخفف شبکه توزیع محتوا است که به معنای شبکه توزیع و توزیع محتوا است. در فرمول بندی دیگری، DCN به عنوان ساختاری از سرورها تعریف شده است که به یکدیگر متصل شده اند تا محتوا را به سرعت به عموم ارائه دهند. این شبکه ها در واقع قادر خواهند بود محتویات سایت را بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربر و مبدأ صفحات وب مشاهده کنند. در نتیجه سرعت بارگذاری صفحات وب به خصوص در سایت هایی با ترافیک بالا افزایش می یابد. با استفاده از وب سرورها، محتوای سایت شما بر روی تمامی سرورهای دنیا ذخیره می شود. در چنین شرایطی، نزدیکترین سرور هنگام جستجوی محتوا توسط کاربر مجبور به نمایش آن می شود. به این ترتیب زمان بارگذاری صفحات و محتویات داخل آنها تا حد امکان کم خواهد شد. به دلیل نداشتن دانش کافی، باورهای غلط زیادی در این زمینه وجود دارد که رایج ترین آنها این است که بسیاری از افراد معتقدند تنها نوع خاصی از محتوا را می توان در سرورهای CDN ذخیره کرد. اما در این شبکه شرایط عکاسی حاکم است و تمام محتوای پیاده سازی شده در وب سایت شما در سرورهای CDN ذخیره می شود. البته می‌توانید فایل‌های «CSS» و «JavaScript» را با هدف افزایش سرعت دانلود ترکیب کنید.

شبکه cdn چگونه کار می کند؟

ممکن است فکر کنید که تازه وارد یک شبکه تولید محتوا شده اید. اما باید بدانید که همه افراد فعال در این زمینه دانسته یا ندانسته از این شبکه استفاده می کنند.

به طور کلی، برای اتصال به شبکه تحویل محتوا، نیازی به ارائه پنل های کنترل و دسترسی وردپرس خود به یک شرکت CDN ندارید. برای ارضای این شرایط کافی است DNS نام دامنه را با DNS شرکت انتخاب شده توسط کاربر تغییر دهید. در چنین شرایطی محتوای اجرایی از سرورهای شرکت CDN برای کاربران وب سایت شما قابل مشاهده خواهد بود.

CDN ویدیو چیست؟

ویدئو cdn به معنی شبکه توزیع محتوا است. این سیستم از آنجایی که نقش ویژه ای به عنوان میزبان وب ایفا می کند مهم است. این وضعیت ناشی از این واقعیت است که محتوای بصری بخش بزرگی از محتوای اینترنت را به خود اختصاص می دهد. همانطور که می دانید، تمام رویدادهای روز و در قالب حرفه ای تر; نوع محتوای تولید شده و نحوه انتشار آن تاثیری نخواهد داشت و ارتباط مستقیم دارد. قیمت بستر پخش زنده ویدیویی و بسترهای انتشار آفلاین محتوای ویدیویی و گسترش استفاده از آن، از ویدیوهای آموزشی، همگی در صدد رساندن یک پیام واحد است که اعلام می کند; بدون شک برای ارسال محتوای ویدیویی به فناوری مناسب و مطلوبی نیاز خواهید داشت.

نیاز بی پایان به ارائه ویدیوی بی انتها و با کیفیت بالا به عموم، بازار CDN را بیشتر گسترش داده است. مطمئناً همه شما می خواهید ویدیوها را با کیفیت بهتر و سرعت دو چندان در دسترس مخاطبان بیشتری قرار دهید. برای دستیابی به این شرایط، باید با مفهوم شبکه CDN ویدئویی به طور کامل آشنا شوید. در این صورت شما این شانس را خواهید داشت که بهترین نمونه تکنولوژی در این زمینه را به دست آورید.

آخرین کلمه

بدون شک رتبه بندی سرعت وب سایت تاثیر بسزایی در سئو و تجربه کاربر خواهد داشت. علاوه بر موارد ذکر شده، افزایش سرعت وب سایت و در نهایت افزایش رتبه سئو و بهبود تجربه کاربری از مزایای CDN است. می تواند فاجعه بار باشد، اما هر میلی ثانیه تاخیر در بارگذاری محتوای وب سایت می تواند منجر به زیان های مالی قابل توجهی شود. ایرادات تاخیر در بارگذاری و کاهش سرعت آن با انتخاب فرآیند خرید CDN ایران به مطلوب ترین حالت تا حدود زیادی قابل جبران است. در این سفر لحظه به لحظه تا رفع تمامی ابهامات و انتخاب گزینه صحیح و در نهایت رسیدن به هدف نهایی در کنار شما خواهیم بود.

هشدار! این مقاله صرفا جهت آشنایی با کسب و کار مهمان منتشر شده است و سایت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد. اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید