Sberbank آماده تبادلات مالی با روسیه است


Sberbank آماده تبادلات مالی با روسیه است

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت از توافقات صورت گرفته با Sberbank روسیه برای ایجاد زیرساخت های لازم برای مبادلات مالی بین تجار دو کشور خبر داد.


به گزارش ایلنا، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت در حاشیه دیدار مدیرعامل اسبربانک روسیه با فاطمی امین وزیر صمت در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما از توافقات مالی و همکاری با Sberbank خبر داد. روسیه رسید. وی گفت: این بانک هفتمین بانک بزرگ اروپا و یکی از بزرگترین بانک های روسیه با حجم زیادی از منابع مالی است.


وی با اشاره به برنامه‌های مشترک ایران با روسیه برای توسعه تجارت با اتحادیه اروپا، گفت: پس از پیگیری‌های متعدد و جلسات مستمر وزیر صنعت، معدن و تجارت، روسای این بانک به ایران دعوت شدند. نشست برگزار شد نتایج خوبی در زمینه مبادلات بانکی، ارتباط با بانک های فعال کشور برای افتتاح و افتتاح حساب برای انتقال ارز بین ایران و روسیه و توسعه تجارت و سرمایه گذاری.


به گفته پیمان پاک، افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور از موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.


وی از افزایش 80 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال گذشته خبر داد و گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه به 4 میلیارد دلار رسیده است که رقمی بی سابقه در تاریخ تجارت دو کشور است. به زودی شاهد افزایش چشمگیر این عدد خواهیم بود که رشد چشمگیری داشته است.


معاون وزیر صمت به بسترهای مالی لازم برای دستیابی به رشد مبادلات تجاری ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات تجارت با روسیه همین مسائل در حوزه مالی است و اگر مشکلات مبادلات مالی حل شود. تجارت بین دو کشور رشد و توسعه خواهد یافت.» تجارت شتاب می گیرد.


به گفته معاون وزیر صمت، یکی از محورهای دیدار با مدیران و مدیرعامل اسبربانک روسیه، کانال های مالی و همکاری های مشترک بود.


پیمان پاک با اشاره به تصمیمات دولت روسیه مبنی بر جایگزینی واردات با بومی سازی صنایع وابسته سابق گفت: این فرصت خوبی برای ایران است تا در بخش های خاصی مانند لوازم خانگی، کشتی سازی، بحث زیرساخت ها و صادرات فنی فعالیت کند. خدمات و مهندسی برای ورود به این مشکل.


وی با بیان اینکه تمامی موارد ذکر شده نیازمند تامین مالی است، افزود: آسبربانک به عنوان یکی از بزرگترین گروه های مالی روسیه در این دیدار با وزیر صمت مذاکرات جدی در این خصوص داشت که به نظر می رسد موفقیت آمیز باشد. همچنین در این جلسه پیرامون توسعه روابط بانکداری الکترونیک، فین تک، زیرساخت های مجازی و بانکداری ICT بحث و تبادل نظر شد که نتایج مثبتی حاصل شد.


پیمان پاک ادامه داد: وجود این مجتمع های بزرگ مالی و بانکی به کشور کمک می کند تا به جهش تجاری و پوستی که برای رشد صنعتی و تجاری در نظر داشتیم دست یابد.رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: یکی دیگر از مشکلات شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران و مجتمع اسبربانک روسیه، توسعه گلوگاه ها در کریدور شمال به جنوب بود. موضوعات مورد بحث توسعه خطوط کشتیرانی، زیرساخت های بندری و زیرساخت های ریلی و لجستیکی بود که مورد استقبال قرار گرفت.


وی از افتتاح اولین بندر دریایی روسیه به روی کانتینرهای منجمد ایران خبر داد و گفت: در دو هفته گذشته درهای این بندر به روی تجار ایرانی باز شده است و در آینده نزدیک حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی ایران قصد توسعه آن را دارد. “


به گفته پیمان پاک، این خبر بسیار خوبی برای تجار ایرانی است. همانطور که کامیون ها و کانتینرهای آنها زمان زیادی را در مسیر آذربایجان صرف کرده اند تا به مقصد برسند و با این مسیر این روند کوتاهتر شده و جایگزین مناسبی است.


وی چنین رویکردهایی را مستلزم سرمایه گذاری دانست و افزود: بهتر است این سرمایه گذاری ها به صورت مشترک بین ایران و روسیه انجام شود و همچنین توسعه زیرساخت های بندر انزلی به عنوان منطقه آزاد مشترک، دروازه ای برای توسعه تجارت با روسیه است.


رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: موارد ذکر شده مهمترین موضوعات مطرح شده در جلسه بود که بر روی آن توافق کردیم و مقرر شد در آینده برای هر یک از مذاکرات برنامه عملیاتی و نقشه راه تهیه شود. روز و وارد بحث اجرایی شوید».


وی درباره تجارت با روسیه در سه ماهه اول سال 1401 نیز گفت: مبادلات تجاری ایران و روسیه در سه ماهه اول سال با افت نسبی مواجه شد که در مقایسه با کاهش 50 درصدی واردات روسیه چندان قابل توجه نبود.


پیمان پاک با بیان اینکه روسیه در فروردین و اردیبهشت امسال وارد جنگ با اوکراین شد و مغازه ها و مراکز تجاری خود را تعطیل کرد، افزود: اتفاق مهم کاهش ارزش روبل روسیه بود که موانعی ایجاد کرد. اما با توجه به کمیته توسعه تجارت تشکیل شده از سوی ایران و پیگیری های انجام شده با حمایت جدی بخش خصوصی کشور، تجارت ما با روسیه در خردادماه امسال 27 درصد رشد داشته است.


وی تاکید کرد: تمرکز ما در 2 ماهه اول سال 1401 بر واردات نهاده های دامی مورد نیاز کشور بود تا آسیب عمده و نگرانی در مورد کمبود مایحتاج اولیه وجود نداشته باشد.


پیمان پاک با اشاره به هدف گذاری یک میلیارد دلاری ایران برای صادرات به روسیه در سال جاری، گفت: اعداد مختلفی اعلام خواهد شد، اما باید واقع بین باشیم. در شرایط فعلی که کامیون ها به دلیل حجم زیاد مبادلات در گمرک آستارا متوقف شده اند، نمی توان انتظار رشد یک شبه صادرات را داشت.


وی ادامه داد: تعداد پایانه های گمرک ایران در مرزهای مورد نیاز کم و نیازمند زیرساخت است. اگرچه ظرفیت کشتیرانی ایران 60 درصد رشد کرد. اما در بخش حمل و نقل دریایی نیز با کمبود کانتینر مواجه هستیم.


معاون وزیر صمت تاکید کرد: سال هاست که این مسیر مغفول مانده و مطمئنا زیرساخت های آن در یکی دو روز تامین نمی شود. اما نکاتی که ذکر شد اقداماتی هستند که در کوتاه مدت قابل تحقق هستند.


وی با تاکید بر لزوم رسیدن به یک میلیارد دلار صادرات به روسیه در سال جاری، تصریح کرد: این حجم تجارت طی دو سال آینده افزایش خواهد یافت و افق صادرات 10 میلیارد دلاری به اوراسیا که بارها ذکر شد، تا پایان سال آینده محقق خواهد شد. 1404.


انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید